Blog
Zwykły cement glinowy
W artykule znajdziesz:
Zwykły cement glinowy
Surowcami do produkcji zwykłego cementu glinowego są w zasadzie wyłącznie boksyt i wapień. Jakość tych surowców decyduje oczywiście, obok procesu topienia i chłodzenia, o właściwościach cementu glinowego.
Czynnikiem decydującym o przydatności boksytu jest zawartość SiO (program uprawnienia budowlane na komputer).
Musi ona być taka, aby zawartość Si02 w klinkierze nie przekroczyła 6%, wyjątkowo 8%. Na ogół stosuje się boksyty, w których zawartość Si02, w przeliczeniu na substancję wyprażoną, nie przekracza 5%.
Jak już wspomniano, zawartość Fe203 w cementach topionych może być wysoka (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W związku z tym w tej technologii stosuje się boksyty, w których zawartość Fe203 dochodzi do 30%. Wapień jest tanim surowcem i jako taki powinien wyróżniać się dużą czystością. Stosowane są wapienie zawierające zwykle powyżej 52% CaO. Zawartość Si02 nie powinna przekraczać 1,5%, a MgO’ 1%. Analizy typowych surowców stosowanych do produkcji cementu glinowego.
Schemat procesu produkcyjnego, stosowanego w USA. Boksyt suszy się i kruszy przed jego zmieleniem z wapieniem (uprawnienia budowlane). Stopień rozdrobnienia odpowiada 15% pozostałości na sicie o wymiarze oczka 74 am. Piec obrotowy, zasilany suchą mączką, opala się pyłem węglowym o małej zawartości popiołu lub paliwem płynnym. Całkowicie stopiony produkt opuszcza piec przez otwory w strefie topienia. Ta część pieca nie jest wyłożona wymurówką ogniotrwałą, tylko jest chłodzona wodą, w związku z czym napiek z klinkieru glinowego powstaje wprost na płaszczu. Klinkier jest granulowany wodą.
We Francji wytwarza się cement glinowy przez topienie w piecach L. Piece zasila się kawałkowym boksytem i wapieniem. Drobny boksyt brykietu je się. Składniki, za pomocą doza torów wagowych, podaje się w odpowiednich proporcjach do pieca (program egzamin ustny). Schemat procesu produkcyjnego pokazano na rys. 7-12. Kawałkowy materiał ma zapewnić przepływ gazów przez pionową część pieca. Topienie odbywa się w temperaturze 1600°C. Klinkier wlewa się do wolno przesuwającego się poziomego , przenośnika kubełkowego. Po ochłodzeniu wlewki przemiela się gotowy cement. Najczęściej cement ma stopień rozdrobnienia odpowiadający powierzchni około 3000 cmVg według Blaine’a. Cement glinowy ma bardzo dobrą stałość objętości, również w autoklawie. Jego gęstość wynosi od 3,00 do 3,25 g/cm3, a więc jest zbliżona do gęstości cementu portlandzkiego (opinie o programie).
Zakres zawartości
Cementy glinowe wyróżniają się gwałtownym przyrostem wytrzymałości, która już po 6 h twardnienia osiąga 40-50 MPa. Początek wiązania zbliżony jest do cementów portlandzkich (około 3 h), natomiast pomiędzy początkiem a końcem wiązania występuje mniejszy okres, wynoszący zwykle około 0,5 h. Cementy glinowe mają wysokie ciepło twardnienia, równe ok. 293 J/g już po 1 dniu hydratacji. Prowadzi to do wzrostu temperatury betonu, co pociąga za sobą konieczność jego odpowiedniej pielęgnacji, zapobiegającej wysychaniu. Ma to natomiast pozytywne znaczenie w okresie zimy (segregator aktów prawnych).
Zakres zawartości podstawowych składników w obu rodzajach cementów glinowych. Jak widać z tych danych, główne różnice występują w zawartości żelaza i krzemionki.
Skład fazowy zwykłych cementów glinowych jest bardzo zmienny i uzależniony od stosunku żelaza dwuwartościowego do trójwartościowego. W cementach tych mogą występować następujące fazy: C21A7, CA, CA2, C2AS, C2S, roztwory stałe serii C„A2F - C2F, CT, pleochroit, wistyt FeO i szkło.
Skład ferrytów jest bardzo zmienny; zawierają one w roztworze stałym Ti02 i Si02, CA, CA2 i C2AS oraz domieszkę Fe3+, która może dochodzić do 5%. Zawartość gelenitu zwiększa się szybko, gdy Si02 przekroczy 4-^5%>. W białych cementach glinowych głównym składnikiem jest CA, a obok niego występują CA2 i a A (promocja 3 w 1)..
Można obliczyć, że w wyniku tych reakcji objętość faz stałych w pierwszym przypadku zmaleje o 50%, w drugim o 25%. Powoduje to znaczne zwiększenie porowatości betonu i zmniejszenie wytrzymałości.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32