Blog
Żywice epoksydowe
W artykule znajdziesz:
Żywice epoksydowe - żywice syntetyczne chemo- utwardzalne otrzymywane przez polikondensację dwufenoli z cpichlorohydryną lub innymi związkami epoksydowymi: ż.e. są to gęstopłynne ciecze lub łatwo topliwe ciała stałe (przed utwardzeniem); stosowane są m.in. jako laminaty konstrukcyjne, do zalewania elementów elektrycznych oraz na kleje do metali żywice fenolowo-formaidehydowe, żywice fenolowe - żywice otrzymywane w wyniku polikondensacji fenoli z formaldehydem; ż.f.-f. są głównym składnikiem fenoplastów żywice fotopolimeryzujące - fotopolimery (program uprawnienia budowlane na komputer).
Żywice furanowe - żywice otrzymywane w wyniku polikondensacji i polimeryzacji związków zawierających pierścień furanowy; ż.w. wyróżniają się bardzo dobrą odpornością chemiczną na działanie kwasów, ługów i rozpuszczalników; są stosowane głównie jako tworzywa antykorozyjne, odlewy elementów aparatur, do spoinowania posadzek oraz impregnacji płytek węglowych, drewnianych, ceramicznych żywice jonitowe, jonity organiczne syntetyczne - jonity o elastycznym szkielecie utworzonym z przestrzennie usieciowanych polimerów (najczęściej kopolimeru styrenu z dwuwinylo- benzenem), w który wbudowane zostały odpowiednie grupy jonogenne; ż.j. są typowymi żelami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Żywice kondensacyjne, żywice polikondensacyjne, polikondensaty - żywice otrzymywane przez polikondensację jednego lub kilku monomerów; ż.k. są stosowane w postaci stałej, ciekłej lub w roztworze żywice kontaktowe - żywice, które można utwardzać przez sieciowanie przy zastosowaniu niewielkiego ciśnienia lub bez stosowania ciśnienia, przy czym nie wydzielają się żadne produkty uboczne (uprawnienia budowlane).
Żywice lakiernicze - żywice, które są podstawą do produkcji lakierów; ż.l. charakteryzują się odpowiednią rozpuszczalnością i zdolnością do tworzenia cienkich błon przylegających do podłoża; dzielą się na ż.l. naturalne, jak np. kalafonia, kopale, damara, szelak i ż.l. syntetyczne, np. ż.l. fenolowe, mocznikowe, alkidowe (program egzamin ustny).
Żywice lane
Żywice lane - bczrozpuszczalnikowe żywice ciekłe, zwykle o znacznej lepkości, stosowane do odlewania wyrobów w formach, w których żywica ciekła zestala się w wyniku chemicznej reakcji usieciowania lub dalszej polimeryzacji; jako ż.l. stosuje się najczęściej nienasycone ż. poliestrowe, ż. epoksydowe i ż. fenolowe; główne zastosowania: produkcja wyrobów galanteryjnych, elementów maszyn i kształtek elektrotechnicznych oraz zalewanie części aparatury elektronicznej (opinie o programie).
Żywice maleinowe - produkty polikondensacji bezwodnika maleinowego z alkoholami wielo- wodorotlenowymi, najczęściej glikolami; ż.m. są stosowane m.in. do wyrobu laminatów, farb, pokostów i plastyfikatorów oraz do modyfikowania naturalnych olejów schnących żywice melaminowe - polimery otrzymywane w wyniku kondensacji melaminy z formaldehydem lub innymi aldehydami, odporne na działanie podwyższonej temperatury i rozpuszczalników; stosowane m.in. do produkcji naczyń stołowych, do wyrobu laminatów, jako składniki lakierów oraz jako środki pomocnicze dla przemysłu włókienniczego, papierniczego i skórzanego - żywice melaminowo-formaldehydowe (segregator aktów prawnych).
Żywice melaminowo-formaldehydowe, żywice melaminowe - utwardzalne produkty polikondensacji melaminy z formaldehydem, bezbarwne, barwiące się na żywe kolory, nierozpuszczalne rozpuszczalnikach organicznych; ż.m.-f. stosu się m.in. do wyrobu tłoczyw i laminatów; przez modyfikację tych żywic alkoholami lakiernicze służące wyrobu piecowych lakierów do metali (np. karoserii samochodowych); przez suszenie rozbryzgowe ciekłych ż.m.-f. otrzymuje się suche kleje melaminowe do drewna mocznikowe - utwardzalne produkty kondensacji mocznika z formaldehydem; ż.m.-f. są bezbarwne, ładnie barwiące się, nierozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych, stosunkowo silnie chłoną wodę; z ż.m.-f. otrzymuje się m.in. kleje mocznikowo-formaldehydowe do drewna, tłoczywa mocznikowe, żywice lakiernicze i tworzywa piankowe (promocja 3 w 1).
Żywice naftowe - mieszaniny wielkocząsteczkowych substancji organicznych stanowiące produkt utleniania i kondensacji węglowodorów, głównie cyklicznych i nienasyconych, zawierające oprócz węgla (77,9-89,9%) i wodoru (9,7-10,4%) również niewielkie ilości siarki (0,4-2,6%) i tlenu (3,8-10,3%); wchodzą w skład asfaltów (ok. 20%), ropy naftowej (do 8%) i jej produktów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32