Blog

Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 2
21.04.2022

Żywice epoksydowe

W artykule znajdziesz:

Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 3
Żywice epoksydowe

Żywice epoksydowe - żywice syntetyczne chemo- utwardzalne otrzymywane przez polikondensację dwufenoli z cpichlorohydryną lub innymi związkami epoksydowymi: ż.e. są to gęstopłynne ciecze lub łatwo topliwe ciała stałe (przed utwardzeniem); stosowane są m.in. jako laminaty konstrukcyjne, do zalewania elementów elektrycznych oraz na kleje do metali żywice fenolowo-formaidehydowe, żywice fenolowe - żywice otrzymywane w wyniku polikondensacji fenoli z formaldehydem; ż.f.-f. są głównym składnikiem fenoplastów żywice fotopolimeryzujące - fotopolimery (program uprawnienia budowlane na komputer).

Żywice furanowe - żywice otrzymywane w wyniku polikondensacji i polimeryzacji związków zawierających pierścień furanowy; ż.w. wyróżniają się bardzo dobrą odpornością chemiczną na działanie kwasów, ługów i rozpuszczalników; są stosowane głównie jako tworzywa antykorozyjne, odlewy elementów aparatur, do spoinowania posadzek oraz impregnacji płytek węglowych, drewnianych, ceramicznych żywice jonitowe, jonity organiczne syntetyczne - jonity o elastycznym szkielecie utworzonym z przestrzennie usieciowanych polimerów (najczęściej kopolimeru styrenu z dwuwinylo- benzenem), w który wbudowane zostały odpowiednie grupy jonogenne; ż.j. są typowymi żelami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Żywice kondensacyjne, żywice polikondensacyjne, polikondensaty - żywice otrzymywane przez polikondensację jednego lub kilku monomerów; ż.k. są stosowane w postaci stałej, ciekłej lub w roztworze żywice kontaktowe - żywice, które można utwardzać przez sieciowanie przy zastosowaniu niewielkiego ciśnienia lub bez stosowania ciśnienia, przy czym nie wydzielają się żadne produkty uboczne (uprawnienia budowlane).

Żywice lakiernicze - żywice, które są podstawą do produkcji lakierów; ż.l. charakteryzują się odpowiednią rozpuszczalnością i zdolnością do tworzenia cienkich błon przylegających do podłoża; dzielą się na ż.l. naturalne, jak np. kalafonia, kopale, damara, szelak i ż.l. syntetyczne, np. ż.l. fenolowe, mocznikowe, alkidowe (program egzamin ustny).

Żywice lane

Żywice lane - bczrozpuszczalnikowe żywice ciekłe, zwykle o znacznej lepkości, stosowane do odlewania wyrobów w formach, w których żywica ciekła zestala się w wyniku chemicznej reakcji usieciowania lub dalszej polimeryzacji; jako ż.l. stosuje się najczęściej nienasycone ż. poliestrowe, ż. epoksydowe i ż. fenolowe; główne zastosowania: produkcja wyrobów galanteryjnych, elementów maszyn i kształtek elektrotechnicznych oraz zalewanie części aparatury elektronicznej (opinie o programie).

Żywice maleinowe - produkty polikondensacji bezwodnika maleinowego z alkoholami wielo- wodorotlenowymi, najczęściej glikolami; ż.m. są stosowane m.in. do wyrobu laminatów, farb, pokostów i plastyfikatorów oraz do modyfikowania naturalnych olejów schnących żywice melaminowe - polimery otrzymywane w wyniku kondensacji melaminy z formaldehydem lub innymi aldehydami, odporne na działanie podwyższonej temperatury i rozpuszczalników; stosowane m.in. do produkcji naczyń stołowych, do wyrobu laminatów, jako składniki lakierów oraz jako środki pomocnicze dla przemysłu włókienniczego, papierniczego i skórzanego - żywice melaminowo-formaldehydowe (segregator aktów prawnych).

Żywice melaminowo-formaldehydowe, żywice melaminowe - utwardzalne produkty polikondensacji melaminy z formaldehydem, bezbarwne, barwiące się na żywe kolory, nierozpuszczalne rozpuszczalnikach organicznych; ż.m.-f. stosu się m.in. do wyrobu tłoczyw i laminatów; przez modyfikację tych żywic alkoholami lakiernicze służące wyrobu piecowych lakierów do metali (np. karoserii samochodowych); przez suszenie rozbryzgowe ciekłych ż.m.-f. otrzymuje się suche kleje melaminowe do drewna mocznikowe - utwardzalne produkty kondensacji mocznika z formaldehydem; ż.m.-f. są bezbarwne, ładnie barwiące się, nierozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych, stosunkowo silnie chłoną wodę; z ż.m.-f. otrzymuje się m.in. kleje mocznikowo-formaldehydowe do drewna, tłoczywa mocznikowe, żywice lakiernicze i tworzywa piankowe (promocja 3 w 1).

Żywice naftowe - mieszaniny wielkocząsteczkowych substancji organicznych stanowiące produkt utleniania i kondensacji węglowodorów, głównie cyklicznych i nienasyconych, zawierające oprócz węgla (77,9-89,9%) i wodoru (9,7-10,4%) również niewielkie ilości siarki (0,4-2,6%) i tlenu (3,8-10,3%); wchodzą w skład asfaltów (ok. 20%), ropy naftowej (do 8%) i jej produktów.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 8 Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 9 Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 10
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 11
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 12 Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 13 Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 14
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Określenia i nazewnictwo zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami