Blog

05.02.2022

Projektowanie studzien

W artykule znajdziesz:

Projektowanie studzien
Projektowanie studzien

Przy projektowaniu palowań pod podpory mostowe konieczne jest często należyte zagęszczanie pali w tych miejscach, gdzie działają większe naciski jednostkowe na fundament, co jest na przykład rzeczą zwykłą w przedniej części przyczółków. Prócz tego wprowadza się nieraz częściowo ukośne pale lub w powiązaniu kozłowym tam, gdzie trzeba przeciwstawić się większym siłom poziomym (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy wprowadza się oparcie na palach drewnianych, to ważną rzeczą jest, żeby pale były stale pogrążone w wodzie. Poziom wody powinien więc zawsze znajdować się co najmniej o 0,25 m powyżej głowic pali.

Przy projektowaniu studzien opuszczanych nie można wprowadzać pod podporę mostową dwóch studzien umieszczonych zbyt blisko jedna od drugiej, z powodów omówionych już przy rozpatrywaniu fundamentów pod przepusty. Przy stosowaniu studzien wprowadza się albo jedną dużą studnię (w razie potrzeby usztywnioną za pomocą przegród poprzecznych) albo daje się trzy studnie opuszczając środkową w ostatniej kolejności, albo wreszcie wprowadza się dwie studnie, dostatecznie od siebie oddalone (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy projektowaniu fundamentów złożonych z bloków betonowych wprowadza się zawsze mniejsze lub większe odsadzki przy powiązaniu fundamentu z murem podpory mostowej. Odsadzki te daje się nieco większe (40-50 cm) przy projektowaniu oparcia na studniach lub kesonach. Gdy przewiduje się większe rozmycie dna rzeki, to odsadzkę projektuje się 0,5-1 m poniżej poziomu rozmycia i od tego miejsca zaczyna się budowę masywu filaru (uprawnienia budowlane).

Opieranie podpór mostowych na kesonach jest na naszych rzekach dosyć częstą koniecznością ze względu na potrzebę głębszego posadowienia. Rzeki nasze uregulowane są w małej mierze i zmiany układu dna są w nich zjawiskiem występującym bardzo’ często, a to pociąga za sobą konieczność większego zagłębiania fundamentów (program egzamin ustny).

Fundamenty zwykle

W mostach łukowych o lukach płaskich powstają duże siły poziome rozpierające. Aby przeciwstawić się siłom wypadkowym, wynikającym z połączenia sił pionowych z poziomymi niejednokrotnie może być rzeczą korzystną zaprojektowanie oparcia przyczółka z pewnym pochyleniem do poziomu (opinie o programie). Oparcie takiej podstawy na skale masywnej może dać duże korzyści pod względem statycznym. Natomiast w gruntach skruszonych nie gra to większej roli, gdyż ścięcie gruntu niekoniecznie musi nastąpić w płaszczyźnie oparcia m-n, lecz może wystąpić raczej w płaszczyźnie ;n-p, gdzie warunki bezpieczeństwa mogą być gorsze. Gdy oprzeć w ten sposób, tj. z pewnym nachyleniem spodu podstawy, przyczółek na palach, to w ten sposób można albo usunąć, albo znacznie zmniejszyć momenty gnące działające na pale (segregator aktów prawnych).

Przy projektowaniu fundamentów mostów wiszących należy zwrócić specjalną uwagę na zakotwienie lin stanowiących podstawową część konstrukcji. W mostach ruchomych różnego typu fundamenty zwykle mają większe wymiary niż fundamenty mostów stałych, poza tym konieczne jest obliczenie dodatkowe dla układu sił, gdy przęsło jest podniesione.

Jest rzeczą charakterystyczną przy budowie mostów, że obydwa brzegi rzeki lub obydwa zbocza doliny rzecznej mają znaczną pochyłość i wobec tego budowę fundamentów przyczółków trzeba rozpoczynać od wyrównania terenu. Nieraz przy tym trzeba usunąć dość duże ilości ziemi (promocja 3 w 1). Pierwotne zbocze układa się według linii abc. W celu wykonania budowy wypada ściąć część zbocza i wyrównać teren według profilu adef. Prowadzi się wówczas wyrównanie o 1-2 m dalej poza skraj wykopu fundamentowego. Wyrównanie terenu na placu budowy umożliwia należyte prowadzenie robót. Bez tego trudno byłoby wykonać rozparcie wykopu, wbić ścianki szczelne, ustawić sprzęt budowlany itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami