Blog

04.01.2021

Konstrukcja wież gaśniczych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja wież gaśniczych

Konstrukcja wież gaśniczych

Przy obliczaniu w kierunku równoleżnikowym płaszcza komina uwzględnia się przypadek I, jako bardziej zbliżony do rzeczywistego stanu pracy.
W obliczeniach statycznych nie uwzględnia się wpływu promieniowania od żarzącego się koksu, ponieważ pierwsze gaszenie koksu - przy oddaniu wieży do eksploatacji - odbywa się przy uprzednio zwilżonych powierzchniach wewnętrznych wieży. W czasie normalnej eksploatacji powierzchnie te są nawilgocone przez powstającą przy gaszeniu parę wodną (program uprawnienia budowlane na komputer).

W niniejszym rozdziale podano konkretne przykłady konstrukcji wież gaśniczych, nawiązujące do stosowanych rozwiązań.
Zasadniczą konstrukcją wieży gaśniczej jest komin kształtu dyfuzorowego oraz ustrój nośny wieży w postaci szkieletu złożonego z ram poprzecznych, utwierdzonych w fundamentach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Płaszcz komina wieży wykonuje się w postaci żelbetowych ścian grubości 15 cm, chronionych od wewnątrz wykładziną z cegły klinkierowej o grubości 6,5 cm ułożonej na zaprawie cementowej z cementu hutniczego. Od góry płaszcz komina zakończony jest ochronnym wieńcem z cegły klinkierowej, szerokości 25 cm i grubości 13 cm.

Komin opiera się na dwóch żelbetowych belkach 60 x 100 cm, biegnących w kierunku podłużnym wieży, na poziomie +14,38 m. Belki te wspierają się na słupach ram środkowych wieży, rozstawionych w kierunku podłużnym w odległości 5,30 m. Ramy środkowe o rozpiętości osiowej 6,46 m mają slupy o wymiarach 50 x 80 cm oraz rygiel 40 x 70 cm (uprawnienia budowlane).
Na ramach środkowych oparte są również żelbetowe kratownice, podtrzymujące konstrukcję nośną stropu zbiorników wodnych, wykonaną na poziomie + 20,00 m. Konstrukcja kratownic, złożona jest z pasa górnego i dolnego oraz krzyżulców o przekroju 30 x 40 cm (program egzamin ustny).

Konstrukcja stropu dla zbiorników wodnych, wsparta na kratownicach, oddzielona jest od płaszcza komina przerwą dylatacyjną umożliwiającą swobodne odkształcenie się komina wieży podczas jej eksploatacji. Strop na obwodzie zabezpiecza się stalową barierą.

Sklepienie komory gaszenia

Sklepienie komory gaszenia wykonuje się jako samonośne, nieobciążone sklepienie murowe z cegły klinkierowej, chronionej od zewnątrz warstwą betonu oraz dwiema warstwami zaprawy cementowej (opinie o programie). Pierwszą warstwę grubości 2 cm wykonuje się z zaprawy cementowej o stosunku 1 : 3, a następną warstwę grubości 1 cm z zaprawy cementowej 1 : 1 z zatarciem na gładko. Rozpór tego sklepienia przenoszony jest przez podłużne pochyłe belki wsparte na ramach poprzecznych.
Ramy skrajne są rozstawione po obu stronach wieży w kierunku podłużnym w odległości 6,27 m od ram środkowych.

Słupy tych ram o przekroju 40 x 50 cm są połączone górą rozporą o przekroju 25 X 50 cm w kształcie łuku żelbetowego o promieniu r = 5,55 m, chronioną od dołu specjalnym odlewem żeliwnym oraz murem grubości 25 cm wykonanym jako sklepienia odcinkowe z cegły klinkierowej. Rozporę zabezpiecza się przeciwko bardzo wysokiej temperaturze, jaka powstaje podczas wjazdu wozu gaśniczego do komory gaszenia. (Rozżarzony koks na wozie gaśniczym ma temperaturę ok. 1000°C) (segregator aktów prawnych).
Żelbetowy szkielet wieży w osiach podłużnych wypełnia się murem z cegły klinkierowej grubości 25 cm ułożonym na zaprawie cementowej marki 80, obustronnie spoinowanym. Do spoinowania zaleca się użyć zaprawy z dodatkiem uszczelniającym. Słupy ram czołowych są wyłożone z 3 stron warstwą cegły klinkierowej grub. 12 cm, a od strony frontowej warstwą grub. 25 cm.

Z zewnętrznej strony wieży, pomiędzy poziomami +9,00 i +13,38 m, znajduje się pomieszczenie dla urządzeń wodnych. Strop tego pomieszczenia spoczywa na żelbetowych belkach wspornikowych zamocowanych w słupach ram środkowych (promocja 3 w 1).
Wewnątrz pomieszczenia wbudowany jest dźwigar stalowy, służący do montażu zaworu spustowego. Pomieszczenie połączone jest z terenem drabiną stalową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami