Blog

Papy podkładowe zdjęcie nr 2
17.02.2023

Agresywność wód gruntowych

W artykule znajdziesz:

Papy podkładowe zdjęcie nr 3
Agresywność wód gruntowych

Wody gruntowe bywają agresywne względem betonu i zapraw cementowych. Powoduje to konieczność zastosowania zabezpieczeń antykorozyjnych części budowli posadowionych w gruncie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wody gruntowe mogą odznaczać się agresywnością:

- ługującą - powodowaną przez wody o małej twardości węglanowej, tj. przez wody źródlane, opadowe lub kondensacyjne.

  1. ogólnokwasową - powodowaną przez wody o małej wartości pH, tj. wody bagienne lub mineralne oraz ścieki zawierające kwasy,
  2. kwasowęglanową - powodowaną przez wody zawierające agresywny dwutlenek węgla (np. wody bagienne),
  3. magnezową - powodowaną przez wody zawierające jony (sole) magnezu,
  4. amonową-powodowaną przez wody zawierające jony NH4,
  5. siarczanową - powodowaną przez wody zawierające jony siarczanowe S024, np. wody morskie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kryteria ilościowe składników agresywnych do określania stopnia agresywności wody są różne. W Polsce do roku 1975 obowiązywała PN-61/B-06253, podająca dość ostre kryteria, znacznie wyższe niż normy zagraniczne.

Zgodnie z nową instrukcją ITB nr 173, 12 stopień agresywnego oddziaływania wód gruntowych uzależniono od cech fizycznych betonu. Są to wody otwarte, jak np. morza, jeziora, stawy, rzeki. Działają one na stykające się z nimi budowle w sposób statyczny, jak i dynamiczny (np. spływ kry, uderzenie fal itp.).

W obszarze zmiennego poziomu wody w zbiornikach otwartych budowle są narażone na wielokrotne cykle nawilżania i wysychania, a w okresie ujemnych temperatur - na zamrażanie. Wskutek tego ulegają one szybciej uszkodzeniom niż podczas stałego przebywania obiektu pod wodą lub nad jej poziomem. Wody te mogą być również agresywne względem betonu, przy czym wody płynące działają bardziej niszcząco na stykające się z nimi obiekty niż wody stojące (uprawnienia budowlane).

Jest to woda wprowadzana do budynku w okresie jego wykonywania. Powoduje ona tzw. wilgoć budowlaną, zawartą w ścianach murowanych, betonach, zaprawach, tynkach itp. Na przykład ściany murowane z cegły zawierają tuż po wykonaniu ok. 15% wilgoci, a wysuszenie ich do dopuszczalnych 4% wymaga wielu miesięcy. Jeszcze więcej wilgoci zawierają ściany wymurowane z zawilgoconych lub świeżo wyprodukowanych bloczków gazobetonowych (program egzamin ustny).

Woda budowlana

Woda budowlana wprowadzona do przegród budowlanych w warstwach termoizolacyjnych, wykonanych np. z betonu lekkiego wylewanego, lub w warstwach ochronnych z betonu może przebywać w nich przez kilka lat, nie mając możliwości wyparowania. Stan taki znacznie zmniejsza izolacyjność cieplną, co może doprowadzić do przemarzania i wykraplania się pary wodnej na powierzchni przegród budowlanych (opinie o programie).

Występują one w okresie eksploatacji obiektu w pomieszczeniach przemysłowych o tzw. mokrej technologii produkcji, w łaźniach, pralniach, zbiornikach na wodę itp. Wody przetrzymywane w zbiornikach, basenach lub odprowadzane poza budynki odpowiednimi kanałami wywierają na ściany i dna tych obiektów parcie hydrostatyczne. Przy jednoczesnym występowaniu wody gruntowej na zbiorniki lub kanały może działać parcie wody z obu stron ścian i dna. Wymagać to może stosowania izolacji przeciwwodnych z obu stron przegród, przy czym należy uwzględnić różne poziomy wód, aby przewidzieć zabezpieczenie izolacji przed oderwaniem (segregator aktów prawnych).

Występuje ona w takich pomieszczeniach, jak łaźnie, pralnie, hale przemysłowe o mokrych procesach produkcyjnych itp. Jeśli temperatura na powierzchni przegrody budowlanej jest niższa od tzw. temperatury punktu rosy, następuje skraplanie się pary wodnej. Powoduje to zawilgocenie przegrody, a następnie obniżenie jej izolacyjności termicznej i znacznie przyspiesza niszczenie obiektu (odpadanie tynków, kruszenie cegły itp.).

Para wodna przenikająca przez przegrodę, natrafiając na szczelną izolację, może powodować odrywanie jej od podłoża. Zawilgocenie obiektów budowlanych, a szczególnie ich części podziemnych, może być spowodowane m. in. przeciekami instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej, a także instalacji przemysłowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Papy podkładowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Papy podkładowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Papy podkładowe zdjęcie nr 8 Papy podkładowe zdjęcie nr 9 Papy podkładowe zdjęcie nr 10
Papy podkładowe zdjęcie nr 11
Papy podkładowe zdjęcie nr 12 Papy podkładowe zdjęcie nr 13 Papy podkładowe zdjęcie nr 14
Papy podkładowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Papy podkładowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Papy podkładowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami