Blog
Akcesoria stosowane do słupów
W artykule znajdziesz:
Akcesoria stosowane do słupów
Linka zamocowana w obudowie (kartonie) przez jej pociągnięcie umożliwia szybki i łatwy demontaż formy. Ponieważ jest to deskowanie jednorazowe, proces rozformowania może nastąpić w późniejszym terminie, co umożliwia korzystne warunki dojrzewania betonu i stanowi ochronę powierzchni przed uszkodzeniami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ten rodzaj deskowania zdobywa coraz większe zastosowanie podczas wykonywania słupów okrągłych na małych i średnich budowach.
Do formowania słupów o złożonych kształtach i zróżnicowanych wymiarach ich przekrojów poprzecznych, słupów, którym stawia się wysokie wymagania dotyczące jakości powierzchni betonu, używa się najczęściej deskowań dźwigarkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wśród wykonawców jest przekonanie, że za pomocą deskowania dźwigarkowego można wad słup o każdym przekroju i wysokości oraz że im więcej wymagań wykonywanych słupów, tym bardziej uzasadnione jest stosowanie tego dnia pod względem ekonomicznym, podstawowymi elementami deskowania dźwigarkowego słupów są:
a) poszycie ze sklejki lub desek,
b) dźwigarki drewniane,
c) obejmy stalowe.
Akcesoria stosowane do słupów (zastrzały, platformy robocze itp.) są takie jak akcesoria używane do deskowań ściennych dźwigarkowych danego systemu. Szczególną rolę w konstrukcji deskowania odgrywają obwodowe obejmy stalowe. Rozwiązania konstrukcyjne obejm u poszczególnych entów są zróżnicowane (uprawnienia budowlane). W systemie proponowanych przez są to e rygle wielofunkcyjne i nakładki winklowe, w systemie stosowane są kątowniki stalowe, natomiast w systemie tzw. rygle stalowe e. Utrzymują one, za pomocą klamer kołnierzowych, dźwigarki drewniane określonym położeniu oraz zapewniają sztywność i stateczność przestrzenną funkcjonowaniu słupa.
Przedstawiona na rysunku 2.60b obejma słupa stosowana w systemie PERI Vario składa się z następujących elementów: dwóch rygli stalowych słupowych SSRZ, czterech zaczepów napinających i dwóch ściągów z nakrętkami. Dopuszczalne ciśnienie mieszanki betonowej na ścianki słupa wynosi 100 kN/nr. Za pomocą tego typu deskowania można formować słupy o maksymalnym przekroju 120 cm x 120 cm. Możliwe jest bezstopniowe kształtowanie przekrojów słupów (program egzamin ustny).
Czynniki wpływające na wartość ciśnienia
W celu ułatwienia projektowania deskowań słupów producenci opracowali specjalne instrukcje do poszczególnych systemów. Przekazywane są w nich, w postaci
wykresów oraz tabel, informacje o warunkach, jakie powinny spełniać konstrukcje deskowań. Odległości, jakie powinny być zachowane między obejmami (ryglami) w słupach, aby był spełniony warunek stanu granicznego nośności i użytkowalności. Podano liczbę dźwigarków, jaka powinna tworzyć płaszczyznę słupa o szerokości (opinie o programie).
Jednym z najważniejszych parametrów technicznych charakteryzujących system deskowań do formowania elementów pionowych jest wartość ciśnienia p, jakie jest ono w stanie przenieść podczas układania mieszanki betonowej. Projektant przed podjęciem decyzji o wyborze danego systemu deskowania powinien sprawdzić, czy w założonych warunkach wykonywania konstrukcji deskowanie to przeniesie dopuszczalne ciśnienie (segregator aktów prawnych).
Czynniki wpływające na wartość ciśnienia, jakie wywiera mieszanka betonowa na deskowanie, można podzielić na trzy następujące grupy:
- czynniki charakteryzujące mieszankę betonową,
- czynniki charakteryzujące deskowanie,
- czynniki charakteryzujące proces układania mieszanki betonowej.
Do grupy czynników charakteryzujących mieszankę betonową należą:
- receptura mieszanki,
- rodzaj wypełniacza,
- wielkość ziaren kruszywa i ich kształt,
- rodzaj i klasa cementu,
- ciężar objętościowy mieszanki betonowej,
- temperatura mieszanki,
- konsystencja mieszanki betonowej,
- domieszki do betonu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32