Blog
Akord ryczałtowy
W artykule znajdziesz:
W stosunku do robotników stale przekraczających normy dozwolone jest obliczanie zaliczki z uwzględnieniem średniego procentu wykonania normy z tym jednak, aby wypłata rozliczeniowa za miesiąc po dokonaniu wszystkich potrąceń wypadła w zasadzie nieco wyższa od wypłaconej zaliczki. Wskazane jednak jest obliczenie- zarobku za pierwszą połowę miesiąca na podstawie obmiaru wykonanych robót (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zapobieżenia omyłkom przy obliczaniu należności wskazane jest dokonywanie wypłat w kopertach (torebkach). Na kopercie należy podać szczegółowe obliczenie przypadającej za dany okres należności.
Dla każdego pracownika prowadzona jest w rachubie przedsiębiorstwa (na cały rok) kartoteka, tzw. karta wynagrodzenia. Karta zawiera wszystkie dane potrzebne rachubie przy sporządzaniu listy płacy za każdy okres obrachunkowy oraz ewidencję miesięcznych zarobków pracownika, nagród itp. Karta wynagrodzenia ujmuje również wszystkie te, niezależne od ilości i jakości pracy, składniki płac, których nie ma ani w zleceniach roboczych, ani w kartach zarobkowych (np. delegacje, urlopy, choroby itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wszelkie zmiany zaszeregowań, stanu rodzinnego, adresu pracownika itp. muszą być podawane do wiadomości rachuby na piśmie, aby dane zawarte w kartotece były zawsze prawdziwe i aktualne. Brygady stanowią podstawowe ogniwa produkcji na budowie, które decydująco wpływają na wykonanie zadań produkcyjnych, na jakość wykonawstwa oraz na jego koszty.
Brygady, w skład których wchodzą robotnicy wykwalifikowani różnych specjalności niezbędnych do wykonania określonej produkcji oraz związani z nimi robotnicy pomocniczy, nazywane są brygadami kompleksowymi. Prowadzenie robót w oparciu o ustalony z góry akord ryczałtowy przy pomocy brygad kompleksowych jest ulepszoną formą organizacji wykonawstwa na budowie (uprawnienia budowlane).
Brygada kompleksowa ma za zadanie wykonanie kompleksu powiązanych ze sobą procesów budowlanych, stanowiących cały element robót, albo też jeden rodzaj (asortyment) robót. Tak np. brygada kompleksowa murarska wykonuje następujące roboty: murowanie ścian, ustawianie i rozbiórka rusztowań, transport cegły i zaprawy w pojemnikach zo składu przyobiektowego do miejsca roboczego, montaż otworów okiennych, balkonów żelbetowych, elementów architektonicznych, nadproży itp. (program egzamin ustny).
Kompleksowa robota
Brygada ta wykonuje również roboty pomocnicze związane z wykonaniem tego kompleksu zadań. Brygada kompleksowa składa się z 10 do 25 robotników różnych specjalności. Kierownikiem brygady jest przodujący robotnik zatrudniony przy wykonywaniu zasadniczej produkcji zleconej brygadzie. Doświadczenia wykazują, że brygady mniejsze lepiej pracują i osiągają wyższą wydajność niż brygady zbyt liczne. Na wykonanie każdego zadania brygada kompleksowa zawiera oddzielną umowę z kierownikiem budowy (opinie o programie).
Rozliczenia brygad kompleksowych dokonuje się w oparciu o scalone zlecenia robocze. W zleceniu ujmuje się wszystkie roboty niezbędne do wykonania zadania, a zatem roboty podstawowe, pomocnicze, transportowe, drobne porządkowe itp. z podziałem na części konstrukcyjne lub rodzaje robót. I tak np. w zleceniu na roboty montażowe budynku wielkopłytowego kolejno występują pozycje scalone, obejmujące wszystkie roboty związane z wykonaniem parteru, następnie pierwszego, drugiego i dalszych pięter oraz dachu (segregator aktów prawnych).
Obliczenie sumarycznej należności, przypadającej brygadzie za całość robót, przeprowadza się mnożąc ilości poszczególnych robót występujących w całości zleconej roboty kompleksowej przez ceny jednostkowe podane w Katalogu Norm i Cen Akordowych. W ten sposób obliczona suma stanowi akord ryczałtowy za wykonanie całości robót. Dzieląc ogólną sumę zlecenia przez ilość podstawowych jednostek określających robotę prowadzącą otrzymuje się scaloną wartość robocizny na jednostkę tych robót (promocja 3 w 1). Obliczona w ten sposób średnia cena jednostkowa podstawowych robót służy do zaliczkowego obliczenia zarobków brygady w poszczególnych okresach do chwili ukończenia zadania i ostatecznego przyjęcia robót.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32