Blog

29.09.2022

Aktualny wykaz materiałów

W artykule znajdziesz:

Aktualny wykaz materiałów

W stosunku do materiałów używanych do uszczelnienia styku elementów konstrukcji nośnych, otworów okiennych i drzwiowych w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym wysuwa się surowe wymagania eksploatacyjne; powinny one zapewnić niezawodną nieprzepuszczalność powietrza i nieprzepuszczalność wody na stykach przy dużych spadkach temperatury w ciągu całego okresu eksploatacji budynku i budowli (nic mniej niż 20 lat) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wybór materiału uszczelniającego zależy od wielu czynników. Do ważniejszych z nich należą: konstrukcja uszczelnianego styku, sposób uszczelniania, zakres roboczych temperatur (klimatyczny obszar stosowania), warunki eksploatacji. Aktualny wykaz materiałów uszczelniających obejmuje trzy grupy materiałów: uszczelki elastyczne (porowate lub drążone), kity wulkanizujące się i kity nietwardniejące (trwale plastyczne) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do pierwszej grupy materiałów należą porowate uszczelki typu poroizol, gernit, PRP-1. Poroizol jest produkowany z odpadów kauczuków syntetycznych w postaci wałeczków koloru czarnego o różnym przekroju (prostokątnym, okrągłym, owalnym) i stosowany w połączeniu z lepikiem izol (uprawnienia budowlane). Styki płyt uszczelnia się albo podczas ich ustawiania, albo po ukończeniu robót montażowych. Jeśli w produkcji poroizolu wykorzystuje się okruchy kauczukowe uzyskiwane z reguły przez kruszenie zużytych opon samochodowych i asfalt naftowy, to do wytwarzania gernitu stosuje się mieszanki z użyciem kauczuku polichloroprenowego. Jest to także porowaty materiał uszczelniający koloru brązowego o przekroju okrągłym lub owalnym. Gernit stosuje się z powłoką z lepiku kurnaronowo-kauczukowego. Uszczelki PRP-1 produkuje się z mieszaniny kauczuku naturalnego i syntetycznego oraz innych składników, pod postacią porowatego wałeczka koloru czarnego, o przekroju okrągłym lub owalnym. Uszczelki drążone nie są stosowane w Związku Radzieckim (program egzamin ustny).

Uszczelnianie styków składanych

Wszystkie rodzaje wyżej wymienionych uszczelek elastycznych stosuje się w stykach w stanie zaciśniętym (20-50% objętości początkowej). Zachowują one elastyczność i zdolność sprężystego odkształcania się w zakresie temperatur od -25 do +70nC. Pomimo szeregu istotnych zalet uszczelki porowate nie zapewniają niezawodnej i długotrwałej eksploatacji w konstrukcjach budowlanych, dlatego bardziej celowe jest ich stosowanie w charakterze elastycznych podkładek pod uszczelki z kitu bitumicznego (opinie o programie).

Do grupy kitów wulkanizujących się należą kity jedno- i dwuskładnikowe: tiokolowe, butylokauczukowe i sylikonowe. Kolor kitów tiokolowych jedno- i dwuskładnikowych jest jasnoszary, oranżowy lub czarny; dwuskładnikowego kitu butylokauczukowego - czarny, a jednoskładnikowa uszczelka sylikonowa może być biała, szara lub kolorowa (w zależności od koloru stosowanego wypełniacza). Kit sylikonowy może być stosowany w szerokim zakresie roboczych temperatur (od -60 do +250°C), jednak na razie jest on deficytowy i drogi (segregator aktów prawnych).

Nietwardniejące kity uszczelniające stanowią jednorodną gęstolepką pastę, którą wprowadza się do styku o dowolnej konfiguracji. W ciągu całego okresu eksploatacji budynku zachowują one plastyczność i dobrą przyczepność do powierzchni uszczelnianej konstrukcji. Stosuje się je do uszczelniania styków składanych elementów konstrukcji nośnych, jak również do uszczelniania styków drzwiowych lub bloków okiennych w budynkach wznoszonych w różnych klimatycznych strefach kraju. Zakres temperaturowy eksploatacji nietwardniejących kitów uszczelniających wynosi od50 do +70°C.

W Związku Radzieckim najbardziej rozpowszechniony jest nietwardniejący kit poliizobutylcnowy. Kolor kitu od jasnoszarego do brunatnego. Oprócz wymienionych konstrukcji drewnianych w ostatnich dziesięcioleciach szerokie rozpowszechnienie znalazły różne typy okien produkowanych z nowych materiałów. Rozróżnia się obecnie w zależności od stosowanych materiałów budowlanych następujące typy okien: drewnopolimerowe, drewnoaluminiowe, aluminiowe, stalowe, stalowo-polimerowe i z tworzywa sztucznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami