Blog

09.11.2022

Akumulacja przedsiębiorstwa

W artykule znajdziesz:

Akumulacja przedsiębiorstwa

Przedmiotem analizy na budowie są również wskaźniki szczegółowe, ustalane w miarę potrzeby. Szczególne znaczenie w analizie działalności budowy na właściwy, prosty i jasny dobór wskaźników i ich porównywalność (program uprawnienia budowlane na komputer).

Różnica między wpływami pieniężnymi ze sprzedaży produkcji budowanej a kosztami własnymi tej produkcji stanowi akumulację przedsiębiorstwa. Wielkość akumulacji zależna jest zarówno od ceny sprzedażnej produkcji budowlanej, jak i od poziomu kosztów własnych. Im niższe będą koszty własne, tym wyższa akumulacja (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stosowanie wynagrodzeń ryczałtowych za obiekty przyczynia się do powstawania bodźców powodujących obniżkę kosztów własnych. Zmniejszenie bowiem poziomu kosztów, przy utrzymaniu zgodnie z podstawową zasadą ryczałtu nie zmienionej wysokości wynagrodzenia za obiekt, powoduje zwiększenie zysku (uprawnienia budowlane).

Wysokość akumulacji ustalona jest w planie rocznym przedsiębiorstwa. Kwota ta ulega podziałowi między skarbom państwa a przedsiębiorstwem, w ustalonym przez władzę nadzorującą stosunku. Z części przypadającej w udziale przedsiębiorstwu tworzą się fundusze: zakładowy, rozwoju przedsiębiorstwa i rezerwowy.

Przedsiębiorstwo powinno dążyć do przekroczenia zaplanowanej akumulacji, powiększając w ten sposób swój udział w zysku. Stosunek podziału akumulacji między skarbem państwa a przedsiębiorstwom jest stały w danym okresie rocznym (program egzamin ustny).

Rentowność budowy

Analizując rentowność budowy nie wystarczy ustalić jedynie wartości wykonanych robót wg faktury i kosztów faktycznych, lecz należy do poniesionych kosztów własnych dodać planowaną akumulację i porównać ją z wartością sprzedażną produkcji (wg faktury). Zysk lub stratę netto przedsiębiorstwa stanowi różnica między wartością sprzedażną robót po uwzględnieniu akumulacji a kosztami faktycznymi.

Operatywne kwartalne plany kosztów dla każdego obiektu, węzła lub elementu konstrukcyjnego opracowuje dział ekonomiczny wzgl. dział planowania przedsiębiorstwa, który sporządza również analizy wyników ekonomicznych budów i obiektów w oparciu o dane z księgowości (opinie o programie).

Zagadnienie właściwej rejestracji kosztów własnych oraz kontroli prawidłowości i kompletności dokumentacji pierwotnej, dotyczącej kosztów własnych produkcji, należy w całości do zakresu czynności działów głównego księgowego.

Prawidłowa organizacja robót budowlanych ma decydujący wpływ na koszty własne budowy. Kierownik budowy, jako organizator produkcji na placu budowy, tj. miejscu powstawania kosztów, ponosi pełną odpowiedzialność za koszty wykonywanych robót i od jego dobrej lub złej pracy zależy rentowność budowy. Pełnowartościowym kierownikiem budowy jest jedynie ten inżynier lub technik, który zarządzając budową widzi jednocześnie obok każdej czynności technicznej jej koszt (segregator aktów prawnych). Obowiązkiem kierownika budowy jest stałe i systematyczne kontrolowanie kosztów robót w toku budowy, ustalenie odchyleń kosztów rzeczywistych: a) od wartości robót, na które wystawiono faktury i b) od kosztów planowanych, stwierdzenie przyczyn tych odchyleń i podjęcie kroków w celu ich usunięcia w przyszłości, aby obniżyć koszty własne budowy. Co najmniej raz na miesiąc kierownik budowy obowiązany jest zbadać stan gospodarki swojej budowy przez sprawdzenie wartości wykonywanych robót i porównanie jej z faktycznie poniesionymi kosztami własnymi.

Omawiając analizę kosztów, którą przeprowadza się na samej budowie, podkreślić należy, że analiza ta jest wyjątkowo ważna i istotna, ponieważ:

  1. przeprowadzana jest w miejscu powstawania kosztów i w związku z tym ułatwione jest ustalenie przyczyn tych lub innych odchyleń;
  2. bada w toku produkcji koszty ujawnione w dokumentach wystawianych lub akceptowanych przez kierownictwo budowy i daje możność natychmiastowego podjęcia kroków w celu usunięcia niedociągnięć i uniknięcia błędów na przyszłość.

Przeprowadzana na budowie analiza kosztów własnych spełnia swe zadanie tylko wtedy, gdy jest dokonywana systematycznie w ustalonych terminach oraz po zakończeniu zasadniczych fragmentów robót (stan surowy budynku, opory mostu itp.) i całości budowy obiektu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami