Blog

14.11.2022

Akustyka

W artykule znajdziesz:

Akustyka

Akustyka - jako samodzielna dyscyplina naukowa wyodrębniona z fizyki jest dyscypliną stosunkowo młodą (program uprawnienia budowlane na komputer). Pomimo to spośród zagadnień którymi się ona zajmuje, można już dziś wymienić kilka kierunków o wyraźnie samodzielnym specjalistycznym charakterze. Obok akustyki molekularnej inne kierunki zajmują się:

akustyka fizjologiczna i psychologiczna mechanizmami oddziaływania dźwięków na ustrój człowieka, akustyka analizy i syntezy mowy mową jako źródłem informacji, akustyka wnętrz własnościami akustycznymi sal koncertowych, teatralnych i audytoryjnych, akustyka budowlana - własnościami akustycznymi materiałów : ustrojów budowlanych, akustyka urbanistyczna - rozplanowaniem przestrzennym obiektów, akustyka muzyczna - konstrukcją instrumentów muzycznych oraz obiektywną i subiektywną oceną dźwięków wytwarzanych przez te instrumenty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oprócz tego pod pojęciem elektroakustyki rozumie się dyscyplinę zajmującą się metodami oraz aparaturą do pomiarów, rejestrowania, przetwarzania i odtwarzania drgań akustycznych. Wyróżnia się też grupę zagadnień związanych z drganiami infra- i ultraakustycznymi, a zwłaszcza czynnym i biernym zastosowaniem drgań ultraakustycznych, np. w nieniszczących badaniach materiałów i badaniach żywych organizmów (uprawnienia budowlane).

Podany podział jest oczywiście podziałem umownym; odpowiada on w pewnym stopniu specjalizacji poszczególnych istniejących krajowych ośrodków akustycznych. Niekiedy akustykę dzieli się też na akustykę ciała stałego, aero- i hydroakustykę oraz akustykę biologiczną; podział taki jest jednak sztuczny i nie odpowiada rzeczywistości.

Określenie zwalczanie hałasu, a więc dążenie do ograniczenia szkodliwego względnie uciążliwego oddziaływania drgań akustycznych na człowieka, nie pokrywa się z żadnym z podanych powyżej kierunków, mimo że zagadnienie to jak najściślej jest związane z akustyką. Dzieje się tak dlatego, że zagadnienie zwalczania hałasu leży na pograniczu kilku specjalistycznych kierunków akustyki i że przystępując do jego realizacji przystosowuje się istniejące już zazwyczaj metody lub rozwiązania do konkretnych potrzeb technicznych (program egzamin ustny).

Zwalczanie hałasu

Na przykład:

  • oceniając szkodliwość lub uciążliwość oddziaływania hałasu stosuje się kryteria opracowane przez fizjologów i psychologów;
  • projektując nowy zakład przemysłowy, stosuje się materiały i ustroje o własnościach dźwiękochłonnych lub dźwiękoizolacyjnych określonych w laboratoriach akustyczno-budowlanych;
  • rozmieszczając wewnątrz hali maszyny o różnej hałaśliwości, wykorzystuje się metody badań i doświadczeń zdobyte przy projektowaniu sal widowiskowych;
  • wiadomości z dziedziny analizy i syntezy mowy pozwalają na uzyskiwanie optymalnych warunków do bezpośredniego lub pośredniego przekazywania informacji w warunkach intensywnych zakłóceń akustycznych;
  • elektroakustyka umożliwia stosowanie przyrządów przeznaczonych nie tylko do mierzenia hałasu i drgań, ale również wykorzystywanie dźwięków do sterowania i kontroli niektórych procesów produkcyjnych, a więc do częściowej lub całkowitej ich automatyzacji;
  • wiadomości teoretyczne dotyczące propagacji drgań akustycznych oraz infra- i ultraakustycznych w ciałach stałych, cieczach i gazach są punktem wyjścia dla projektów konstrukcyjnych cichobieżnych maszyn, tłumików lub różnego rodzaju amortyzatorów (opinie o programie).

Zwalczanie hałasu wymaga więc umiejętności powiązania pojęć i zależności stosowanych w akustyce z konkretnymi możliwościami i wymaganiami określonego środowiska.

Można zatem określić zwalczanie hałasu jako dział akustyki zajmujący się badaniem akustycznych własności technicznych źródeł hałasu i wibracji (w zakresie drgań akustycznych, infra- i ultraakustycznych), poszukiwaniem metod i systemów ograniczania wytwarzanej przez te źródła energii akustycznej i jej rozprzestrzeniania się, z uwzględnieniem aspektów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych związanych z występowaniem tych zakłóceń w środowisku człowieka (segregator aktów prawnych).

Na ogół rozróżnia się trzy grupy środowisk, w których hałas występuje w sposób specjalnie szkodliwy i dokuczliwy, a mianowicie: hałas występujący w przemyśle, hałas występujący w pomieszczeniach mieszkalnych, użyteczności publicznej i na terenach wypoczynkowych (a więc związany z zagadnieniami urbanistyki i budownictwa) oraz hałas powodowany przez środki transportu i komunikację (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami