Blog

Moc testu zdjęcie nr 2
04.05.2020

Akwedukt w Tempul

W artykule znajdziesz:

Akwedukt w Tempul

Moc testu zdjęcie nr 3
Akwedukt w Tempul

W roku 1929 prof. Edward Toroja zbudował akwedukt w Tempul w Hiszpanii o rozpiętościach przęseł 16, 48 i 16 m. Była to konstrukcja wisząca o rozporze przenoszonym przez pomost, wyróżniająca się tym od konstrukcyj francuskich, że koryto akweduktu nie było zawieszone na kablach krzywoliniowych i wieszakach lecz na parach prostych, pochyłych cięgien przewieszonych przez wierzchołki słupów. Cięgna te kończyły się w odległości ok. 16 m od osi podpór.

Konstrukcja akweduktu była symetryczna (program uprawnienia budowlane na komputer). Wsporniki między filarami były połączone przęsłem wolnopodpartym. Ten sam schemat konstrukcyjny znalazł zastosowanie w budowie mostu przez jezioro Maracaibo w Wenezueli w latach 1958-1962 z tą różnicą, że rozpiętości największych przęseł tego mostu wynosiły IGO i 235 m.
W latach 1932-1938 Ch. Rabut zaprojektował parę mostów wiszących o rozporze przenoszonym przez pomosty betonowe. Pierwszy w nich miał być zbudowany przez Garonnę w Port Basque w roku 1932, drugi - przez Garonnę pod Normande w roku 1938 (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rozpiętości tego ostatniego miały w przęsłach bocznych po 47 m, w przęśle głównym - 126 m. Zawieszenie krzywoliniowe klasyczne na wieszakach pionowych; pomost - bardzo wąski, niosący tylko jedno pasmo ruchu kołowego o szerokości 3 m i dwa chodniki po 75 cm. Wskazuje to, że konstrukcje te zamierzano stosować tam, gdzie ruch był mało rozwinięty i że widziano w nich ustroje oszczędnościowe, umożliwiające budowę tanich mostów w tych przypadkach, w których małe natężenia ruchu nie pozwalają na budowę mostów droższych.

Projekty te wskazywały na następujące zalety nowych ustrojów:
- zmniejszenie kosztów podpór wskutek usunięcia masywów kotwiących,
- zmniejszenie objętości betonu w przęsłach od 15 do 20%,
- oszczędność ok. 5% stali,
- oszczędność na drewnie rusztowań (uprawnienia budowlane).

Ta ostatnia oszczędność jest szczególnie wydatna w porównaniu mostów wiszących z mostami betonowymi łukowymi, wymagającymi kosztownych krążyn.
Mimo tych stwierdzeń, jeszcze w latach 1930 sprzeciwiano się we Francji budowie mostów wiszących o pomostach betonowych, twierdząc, że żądanie budowy pomostów betonowych jest nowością, i że nie trzeba zbyt pochopnie iść za nowymi pomysłami, zanim doświadczenia budowlane, a nie tylko projektanci, pokażą istotne wartości tych konstrukcyj.

Most wiszący

Nazwano wówczas tę ostrożność koniecznością przebycia przez każdy nowy pomysł w mostownictwie „okresu inkubacji”. Otóż w rozwoju mostów wiszących wyraźnie występuje „okres inkubacji”. W Polsce w roku 1966 nie było jeszcze ani jednego mostu wiszącego o pomoście betonowym, chociaż pomysł budowy tych mostów datuje się sprzed roku 1924. Są więc kraje, w których „okres inkubacji” jest krótszy, są inne - w których jest dłuższy (program egzamin ustny).

Dalszym przykładem rozwoju tego rodzaju koncepcyj był projekt Dischingera przedstawiony na pierwszym Kongresie AICP w Berlinie w roku 1936. Był to most o pomoście betonowym, bardzo zbliżony do ustrojów Ch. Rabuta, lecz różniący się koncepcją zwierania (opinie o programie).
Okres po roku 1950. W roku 1950-51 zbudowano we Francji wiadukt drogowy nad stacją Saint-Germain-au-Mont-d’Or. Jest to ustrój Ch. Rabuta o rozpiętościach 20,8, 57,9 i 20,8 m. Wysokość ustrojowa belek wynosi 1,4 m. Stosunek tej wysokości do rozpiętości środkowego przęsła wynosi 1 : 42, jest więc mniejsza od wysokości ustrojowych mostów belkowych lub nawet płytowych sprężonych. Wzniesienie kabla krzywoliniowego w tym moście wynosi 7,5 m, co stanowi 1 : 7,75 rozpiętości głównego przęsła (segregator aktów prawnych).

W Belgii, dzięki inicjatywie prof. D. Vandepitte’a z Gandawy, zbudowano w latach powojennych kilka mostów wiszących o ustrojach Ch. Rabuta. Są to mosty opisane poprzednio:
- most przez Ringcanal w Marelbecke pod Gandawą o rozpiętości:
18 m + 56 m + 18 m, zbudowany w r. 1950-51;
- most W 16 na drodze z Gandawy do Brukseli, o rozpiętościach:
40 m - 100 m + 40 m, zbudowany w latach 1958-1959 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Moc testu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Moc testu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Moc testu zdjęcie nr 8 Moc testu zdjęcie nr 9 Moc testu zdjęcie nr 10
Moc testu zdjęcie nr 11
Moc testu zdjęcie nr 12 Moc testu zdjęcie nr 13 Moc testu zdjęcie nr 14
Moc testu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Moc testu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Moc testu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami