Blog

Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 2
20.06.2022

Alabaster

W artykule znajdziesz:

Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 3
Alabaster

Trawertyn jest barwy żółtobrunatnej, z ciemniejszymi plamami i żyłkami. Na powierzchni znajdują się liczne kawerny, które urozmaicają fakturę i zwiększają wartości dekoracyjne. Kamień ten można polerować, lecz połysk nie jest trwały, zwłaszcza na zewnątrz budynku. Eksploatowane złoża trawertynu znajdują się w miejscowości Zalesiaki. Trawertynu użyto jako okładziny w wielu dworcach budowanych w ostatnich latach (Katowice. Warszawa-Śródmieście)(program uprawnienia budowlane na komputer).

Alabaster jest zbitą odmianą gipsu. Ma barwę białą lub jest lekko zabarwiony, z cienkimi żyłami. Daje się szlifować i ładnie polerować. Jest cennym kamieniem dekoracyjnym. Alabastry występują w złożu Połuszka Wielka w pobliżu Przeworska. Wapienie zbite, nazywane potocznie „marmurami” wskutek podobieństwa do marmurów prawdziwych, wyróżniają się walorami dekoracyjnymi, na które składają się piękna barwa, żyłkowanie, smugi oraz kolorowe plamy będące pozostałością szczątków organicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pod wpływem polerowania, na które są bardzo podatne, wydobywa się z „marmurów” intensywną barwę i wyrazisty rysunek. Pod względem jakości technicznej oraz wyglądu estetycznego kamienie te nie ustępują prawdziwym marmurom śląskim lub zagranicznym. Pokłady „marmurów” występują w rejonie Kielc i Krakowa. Złoża w Szewcach mają budowę drobnoziarnistą i są barwy jasnokawowej, niekiedy z odcieniem bladofioletowym.

„Marmury” z Bolechowie są barwy brązowej z delikatnym białym użyłkowaniem. W porównaniu z „marmurami” z Szewców mają ciemniejszą barwę. „Marmury” ze złóż w Morawicy są barwy mlecznokawowej, z ciemniejszymi plamami i smugami. Stanowią cenny materiał kamieniarski z uwagi na łatwość obróbki i podatność na polerowanie. Z „marmuru” Morawica została wykonana posadzka w gmachu Poczty Głównej przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie (uprawnienia budowlane).

Walory estetyczne

Znane i cenione są „marmury” wydobywane z łomu w Czerwonej Górze w pobliżu Chęcin. Z marmuru tego była poprzednio wykonana kolumna Zygmunta III w Warszawie i dlatego jest on nazywany Zygmuntówką. Marmur ten nie jest jednak odporny na wpływy atmosferyczne i dlatego kolumnę musiano wymienić na granitową (program egzamin ustny).

Zygmuntówką ma charakterystyczny wygląd zlepieńca złożonego z otoczaków i okruchów barwy brązowej, wiśniowej i oliwkowej, spojonych lepiszczem o barwie szarej i czerwonej. Urozmaicony układ mozaikowy i różnorodność barw poszczególnych ziaren stanowi o wysokich walorach dekoracyjnych Zyg- muntówki. Bardzo dekoracyjne i jedyne tego rodzaju złoża ciemnoszarego, prawie czarnego „marmuru” znajdują się w Dębniku w pobliżu Chrzanowa.

Pozostałości szczątków organicznych i przebiegające niekiedy cienkie białe żyłki oraz wyjątkowo spotykana czarna barwa składają się na wysoko oceniane wartości dekoracyjne. „Marmury” dębnickie dają się doskonale szlifować i polerować, lecz nie są odporne na wpływy atmosferyczne i pod wpływem wilgoci matowieją. Marmury właściwe występują na terenie Dolnego Śląska w miejscowości Sławniowice w pobliżu Nysy i w okolicach Stronia Śląskiego. Marmury dają się łatwo obrabiać, szlifować i polerować. Są odporne na wpływy atmosferyczne, na ścieranie i całkowicie mrozoodporne (opinie o programie).

Ze względu na duże walory estetyczne, bogactwo barw i rysunku oraz możliwość uzyskania trwałego połysku należą do najdoskonalszych materiałów kamieniarskich używanych w budownictwie dla celów dekoracyjnych. Barwa marmurów ze Sławniowic bywa różna, zależy to od miejsca wydobycia ze złóż. Można wyróżnić kilka zasadniczych odmian: białą, jasnożółtą, jasnoniebieską, ciemnoniebieską i fioletową. Charakterystyczną cechą marmurów sławnowickich są drobne uwarstwienia w postaci barwnych smug (segregator aktów prawnych).

W zależności od przecięcia bloków w stosunku do uwarstwienia można uzyskać odmiany pasiaste lub chmurkowe. Możliwości te stwarzają dodatkowe efekty plastyczne. Marmury ze Sławniowic są najbardziej popularne w Polsce i stanowią kamieniarski materiał dekoracyjny najwyższej klasy. Marmury te zostały użyte do wykończenia wielu wnętrz hoteli, banków, sklepów, dworców (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 8 Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 9 Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 10
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 11
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 12 Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 13 Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 14
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Głębokie przekształcenie struktury zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami