Blog
Analiza termiczna
W artykule znajdziesz:
Analiza termiczna
Po określonym czasie (3, 7 i 28 dni, 3 i 6 miesięcy, 1 rok i 2 lata) próbki wyjmowano z wody, suszono w temperaturze 105°C w ciągu 2 h i rozdrabniano do całkowitego przejścia przez sito nr 008 (program uprawnienia budowlane na komputer). Przygotowane w ten sposób próbki poddano badaniom termicznym, rentgenowskim i spektroskopowym w podczerwieni.
Wyniki termicznej analizy cementów o różnym składzie mineralnym. Analiza termiczna próbek pozwoliła na wyciągnięcie wniosków dotyczących procesów zachodzących w twardniejącym zaczynie cementowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Krzywe różnicowe nieuwodnionych cementów mają dwa efekty endotermiczne związane z obecnością gipsu w temperaturze 130 i 160°C. Niewielkie przegięcia na krzywych w zakresie temperatury 700-800°C związane są z rozkładem węglanu wapniowego, powstałego w wyniku częściowej hydratacji i karbonizacji podczas przechowywania i przygotowywania próbek. Dla próbek cementów po okresie hydratacji trwającym od 3 dni do 2 lat wystąpił duży pik endotermiczny na krzywych DTA w temperaturze 190-210°C, związany z kilkoma procesami: z usuwaniem wody higroskopijnej, z rozkładem tobermorytu, z początkowym etapem odwadniania C3AH6 i glinianów heksagonalnych, a także hydrożelazianu analogicznego składu lub stałego roztworu C,(A, F)H6, uwodnionych siarczanoglinianów i siarczanożelazianów lub ich stałych roztworów, jak również z odwadnianiem żelu zawierającego wodorotlenki glinu i żelaza oraz kwas metakrzemowy (uprawnienia budowlane).
Krzywe różnicowe wszystkich trzech cementów różnią się przebiegiem pierwszego efektu endotermicznego w temperaturze 130-140°C; a mianowicie pojawiają się nieznaczne przegięcia na krzywych DTG: dla zestawu 7 po upływie 28 dni, dla zestawu 2 po upływie 1 roku, a dla zestawu 3 - po upływie 2 lat twardnienia. Ten pik jest charakterystyczny dla uwodnionego monosiarczanoglinianu wapniowego, który powstał z etryngitu utworzonego we wcześniejszym okresie, jak również dla uwodnionych heksagonalnych glinianów i żelazianów wapnia (program egzamin ustny).
Efekt endotermiczny
Brak tego piku w początkowym okresie twardnienia tłumaczy się, prawdopodobnie, nieznaczną zawartością tworzącego się związku, ponieważ udział C3A w klinkierach nie jest duży, a przyłączanie gipsu przez żelazian czterowapniowy następuje później niż przez glinian (po 200 dniach ulega związaniu tylko 75% gipsu). Etryngitu nie wykryto, ponieważ uległ on rozpadowi przy suszeniu próbek w temperaturze 105°C (opinie o programie). Brak tego piku na krzywych dla zestawów 2 i 5 po 1-2 latach twardnienia można wyjaśnić nałożeniem się silniejszych efektów rozkładu uwodnionych krzemianów, jak również większą rekrystalizacją produktów hydratacji w cementach alitowych z utworzeniem nowych złożonych faz izomorficznych, zmniejszających zawartość uwodnionych glinożelazianów wapnia o różnym składzie. W cementach belitowych efekty związane z rozkładem faz glinożelazianowych ujawniają się wyraźniej.
Efekt endotermiczny w temperaturze 130-140°C związany jest również z przemianą uwodnionych glinożelazianów heksagonalnych w regularne. Pojawienie się tego piku w dłużej twardniejących próbkach cementów ze zwiększoną w nich zawartością alitu wyjaśnić można tym, że wodorotlenek wapniowy silnie hamuje tę przemianę.
Zwiększenie szerokości pierwszego efektu na krzywych termicznych zestawów 2 i 3 z równoczesnym, stosunkowo nieznacznym, ubytkiem masy świadczy o silniejszym związaniu wody w uwodnionych krzemianach, zachodzącym w wyniku stopniowej zmiany ich składu (segregator aktów prawnych).
Niewielkie przegięcia na krzywych DTA dotyczących wszystkich zestawów w temperaturze 380-410°C związane są z przemianą żelowych produktów twardnienia cementu w produkty krystaliczne, jak również z dalszym odwodnianiem QAHg.
Efekt endotermiczny w temperaturze 500530 C odpowiada rozkładowi wodorotlenku wapniowego powstającego w wyniku hydrolizy faz krzemianowych. W tym samym zakresie temperatury następuje dalsza dehydroksylacja uwodnionych glinianów (lub glinożelazianów), których obecność została tu stwierdzona (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32