Blog
Analiza wytrzymałości konstrukcji
W artykule znajdziesz:
Analiza wytrzymałości konstrukcji
W każdym konkretnym przypadku trzeba przeprowadzić indywidualną szczegółową analizę wytrzymałości konstrukcji, w oparciu o dokładną inwentaryzację aktualnego stanu budynku, aby na tej podstawie ustalić możliwości, warunki i najwłaściwszy sposób zaprojektowania i wykonania nadbudowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeprowadzając taką ocenę wytrzymałościową istniejącej konstrukcji należy obiektywnie uwzględnić wpływ czasu na budynek. Jeśli w gruncie nie wystąpiło szkodliwe działanie wody, to na ogół, pod wpływem długotrwałego obciążenia, nośność gruntu wzrasta o 20-30%.
Również w przypadku, gdy wpływy chemiczne nie działały szkodliwie na beton, to jego wytrzymałość z upływem czasu znacznie się podwyższa, nieraz nawet dwukrotnie, w stosunku do wytrzymałości miarodajnej.
Niejednokrotnie w projektach nie redukowano zmiennych obciążeń stropów w budynkach o więcej niż dwu kondygnacjach, mimo że sposób użytkowania stropów dopuszcza takie zmniejszenie obciążeń [20J. Wprowadzając do obliczeń statycznych obciążenie zmienne z drugiej kondygancji poniżej poddasza w wysokości 80% obciążeń największych, z trzeciej - 60%, a z czwartej i następnych - 50%, można uzyskać wydatne zmniejszanie obciążeń, przypadających na ściany, słupy i podciągi w dolnej części budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podobnie, nie zawsze projektanci przyjmują zmniejszone obciążenia zmienne stropów przy obliczaniu fundamentów.
Nadbudowę należy projektować o konstrukcji jak najlżejszej, stosuiąc w razie potrzeby szkielety stalowe, z wypełnieniem z cegły dziurawki, lekkich betonów itp., bądź też ściany osłonowe. Również przekrycie należy zastosować możliwie najlżejsze.
Uwzględniając przytoczone wskazania, może się okazać, że nadbudowa jednej kondygnacji na kilkupiętrowym budynku w ogóle nie będzie wymagała specjalnego wzmocnienia istniejącej konstrukcji nośnej budynku i jego fundamentów.
W innych przypadkach zajdzie potrzeba wzmocnienia konstrukcji slupów i ewentualnie podciągów, co w konstrukcjach żelbetowych wymaga zwykle dodania w elementach uzupełniającego zbrojenia powierzchniowego i ich pogrubienia wzmacniającym płaszczem w postaci narzuconej warstwy betonu (uprawnienia budowlane).
Przebudowa
Jeszcze kłopotliwsze mogą być prace związane ze wzmacnianiem fundamentów, np. z ich poszerzaniem lub pogłębianiem. Dlatego też w takich przypadkach należałoby rozważyć czy nie będzie technicznie korzystniejsze lokalne wzmacnianie podłoża fundamentowego, zamiast wzmacniania samych fundamentów.
Prace budowlane związane z przebudową obiektów w zakładach przemysłowych polegają bądź na wykonaniu wewnętrznych przeróbek pomieszczeń w celu ich adaptacji do nowych potrzeb, bądź na zamianie nieodpowiednich lub zniszczonych części budynku na nowe (program egzamin ustny).
Na ogół wewnętrzne przeróbki adaptacyjne nie sprawiają większych trudności, o ile nie naruszają warunków pracy konstrukcyjnych elementów nośnych. Dodatkowe trudności może sprawić prowadzenie przebudowy w specjalnych warunkach, gdy np. niemożliwe jest przerwanie produkcji czy innego użytkowania remontowanych pomieszczeń.
Jeśli natomiast jest przewidziana wymiana części nośnych istniejącego budynku, to jego zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem awarii wymaga szczegółowej analizy aktualnego stanu oraz warunków konstrukcyjnych poszczególnych elementów i większych ustrojów, a nawet całych segmentów budowli (opinie o programie).
Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na okresowe naruszenie potrzebnej nośności elementów i ustrojów konstrukcyjnych lub na ich czasowe usunięcie w celu zastąpienia nową konstrukcją. Na ten czas trzeba przewidzieć zastosowanie podtrzymujących konstrukcję budowli usztywnień, wymianów i podparć zastępczych, których bezpieczne oparcie lub podwieszenie do innych elementów konstrukcyjnych musi być rachunkowo sprawdzone i uzasadnione (segregator aktów prawnych).
Jeśli np. ma być wykonana wymiana stropu, to należy się liczyć nie tylko z obciążeniami, jakie ten strop przekazuje na ściany i słupy, oraz, w czasie wykonywania nowego stropu, na strop niższej kondygnacji. Należy mieć również na uwadze usztywniający charakter stropu jako poziomej tarczy dla ścian oraz słupów budynku i na czas nawet częściowego rozebrania tego stropu trzeba zaprojektować odpowiednie zakotwienia lub usztywniające podparcia, zabezpieczające ściany i slupy przed ich odkształceniem i awarią wskutek wyboczenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32