Blog
Anizotropia monokryształu
W artykule znajdziesz:
Anizotropia monokryształu oraz ziarna krystalicznego zależy od typu sieci przestrzennej metalu. Na przykład największa wartość współczynnika sprężystości wzdłużnej monokryształu żelaza a o sieci przestrzennie centrycznej wynosi E=29 000 kG/mm2 (ok. 29 MN/cm2), najmniejsza zaś £=13 500 kG/mm2, tj. ok. 3,5 MN/cm2 (polikryształ żelaza a wykazuje E=21400 kG/mm2, tj. ok. 21,4 MN/cm2) (program uprawnienia budowlane na komputer). Podobnie monokryształ magnezu o budowie sieci przestrzennej heksagonalnej wykazuje maksymalny współczynnik sprężystości wzdłużnej E = 5140 kG/mm2 (cv>5,14 MN/cm2), a minimalny E=4370 kG/mm2, tj. ok. 4,4 MN/cm2 (polikryształ magnezu ma współczynnik sprężystości E = 4500 kG/mm2, (tj. ok. 4,5 MN/cm2). Przykładem tworzywa anizotropowego jest drewno, które ma większą wytrzymałość wzdłuż włókien niż w poprzek włókien (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Własności mechaniczne stanowią zespół cech określających zdolność metali do przeciwstawiania się działaniu na nie sił zewnętrznych. Poznanie tych własności tworzyw metalowych, obok własności fizycznych i chemicznych, umożliwia pełną ocenę ich zachowania się pod działaniem obciążeń, które mogą występować w czasie obróbki materiału lub w czasie pracy już wykonanej części (uprawnienia budowlane).
Badanie własności mechanicznych przeprowadza się na próbkach sporządzanych z danego materiału, nadając im określone kształty i ustalone wymiary. Za pomocą badań i prób mechanicznych można określić cały szereg ważnych własności, jak wytrzymałość na rozciąganie, ściskanie, ścinanie, skręcanie, zginanie, pełzanie, zmęczenie oraz twardość i udarność materiału (program egzamin ustny).
Maszyny i przyrządy do badań własności mechanicznych dzielą się na dwie zasadnicze grupy (zależnie od czasu trwania obciążenia na badany materiał): urządzenia do prób pod obciążeniami statycznymi (próba rozciągania, ściskania, zginania, skręcania itp.) oraz dynamicznymi (np. badanie udarności).
Granica plastyczności
Bardzo ważną własnością metali i stopów jest ich wytrzymałość, określająca zdolność wytrzymywania obciążeń bez zniszczenia. Wytrzymałość jest oporem stawianym przez materiał silom, które usiłują go rozdzielić lub zmienić jego kształt. Miarą wytrzymałości jest stosunek siły do pola powierzchni (opinie o programie).
Do najbardziej rozpowszechnionych prób wytrzymałościowych należy próba statyczna rozciągania metali (PN-71/H-0431O). Jest ona podstawową próbą umożliwiającą uzyskanie następujących wskaźników wytrzymałościowych: granicy plastyczności, wytrzymałości na rozciąganie, wydłużenia próbki oraz jej przewężenia. Próbę wykonuje się na specjalnych maszynach zrywarkach, przeważnie typu hydraulicznego. Próbkę mocuje się w uchwytach: dolnym stałym oraz górnym połączonym z układem ruchomym, związanym z położeniem tłoka. Następnie za pomocą pompki tłoczy się olej pod tłok roboczy, który za pośrednictwem układu ruchomego obciąża próbkę siłą rozciągającą (segregator aktów prawnych).
Przestrzeń cylindra roboczego jest połączona przewodem z cylinderkiem pomiarowym. Tłoczek pomiarowy poprzez dźwignię z wahadłem oddziałuje na element przesuwowy (np. zębatkę), co z kolei powoduje obrót wskazówki wyznaczającej na podziałce wartość działającego obciążenia. Maszyny wytrzymałościowe wyposażone są najczęściej w urządzenia rejestrujące. Bębenek z nałożoną nań taśmą papieru obraca się, sterowany cięgnem podłączonym do układu ruchomego i przesuwającym się proporcjonalnie do wydłużenia próbki. Połączony ze wskazówką pisak kreśli na tej ruchomej kartce wykres, którego rzędne są proporcjonalne do wartości siły rozciągającej działającej na próbkę. Tak więc otrzymuje się wykres zależności wydłużenia od obciążenia (promocja 3 w 1).
W statycznej próbie rozciągania próbkę badanego materiału o przekroju S’ poddaje się rozciąganiu siłą F wzdłuż osi pręta, co powoduje, że w każdym przekroju prostopadłym do kierunku działania siły powstaną naprężenia rozciągające d Podczas próby rozciągania próbka ulega wydłużeniu. Początkowo znacznym przyrostom obciążenia towarzyszą małe przyrosty długości próbki. Do pewnej wartości obciążenia wydłużenia są wprost proporcjonalne do obciążeń.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32