Blog

Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 2
25.08.2022

Dysproporcje cechujące wielkość

W artykule znajdziesz:

Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 3
Dysproporcje cechujące wielkość

Dysproporcje cechujące wielkość i rodzaj zasobów leśnych, a także rozmiary ich eksploatacji w poszczególnych państwach Ameryki Północnej sprawiają, że gospodarcza rola leśnictwa jest w nich bardzo zróżnicowana. Spośród 8,7 min km’ pow. lasów prawie 6,5 min (ok. 75%) znajduje się na obszarze Kanady i Stanów Zjednoczonych. Są to bardzo cenne zasoby leśne pozwalające na pozyskiwanie na szeroką skalę drewna w celach przemysłowych - gł. do produkcji celulozy i tarcicy, dzięki czemu państwa te należą do czołowych dostawców drewna użytkowego na świecie (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Stanach Zjednoczonych pozyskuje się rocznie 491 min m‘ drewna, z tego 401 min m’ (81,7%) przypada na drewno przemysłowe, natomiast w Kanadzie 192 min m‘. Ograniczonymi zasobami zwartych lasów wysokopiennych, stanowiących wartościowy surowiec dla przemysłu drzewnego, dysponują natomiast Meksyk oraz kraje Ameryki Środkowej. Stąd gospodarcza rola leśnictwa w tych państwach jest znacznie mniejsza; drewno wykorzystuje się w nich w dużym stopniu w celach energetycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rybołówstwo w Ameryce Północnej, pomimo dogodnych warunków geograficznych, jest dziedzin,] gospodarki rozwinięty na stosunkowo niewielką skalę - udział tego kontynentu w światowych połowach nie przekracza 8%. Wśród 8,7 min t odławianych ryb ok. 4% przypada na gatunki morskie: tuńczyki, sardynki, makrele, śledzie, halibuty i łososie (łowione również w wodach rzek, m.in. Kolumbii), w które obfitują zwłaszcza łowiska u wybrzeży Kalifornii, Alaski, Nowej Fundlandii, Florydy i na Morzu Karaibskim (uprawnienia budowlane). Znaczną rolę odgrywa też połów skorupiaków, mięczaków i krewetek prowadzony w strefie przybrzeżnej szelfów morskich Nowej Fundlandii, Wyspy Księcia Edwarda, Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego oraz na wsch. od Florydy. Około 70% wielkości połowów zarówno ryb morskich, jak i słodkowodnych kontynentu przypada na Stany Zjednoczone, 15% - na Meksyk, a 11 % - na Kanadę. Do najważniejszych ośrodków rybołówstwa na zach. wybrzeżu należą: Los Angeles, San Diego, Seattle i Prince Rupert, natomiast na wschodnim: Saint John’s, Halifax, Yarmouth i Gaspe (program egzamin ustny).

Eksport węgla

Czołówkę państw, które odznaczają się największą konsumpcją ryb na 1 mieszkańca tworzą: Antigua i Barbuda (38,5 kg), Barbados (35,2 kg) oraz Kanada (33,4 kg); najmniej spożywają ich obywatele Gwatemali (0,5 kg na I mieszkańca), Nikaragui (0,7 kg) i Salwadoru (1,8 kg) (opinie o programie).

Na obszarze Ameryki Północnej występują złoża wielu bardzo cennych surowców mineralnych; stanowią one podstawę rozwoju gospodarczego szeregu państw tego kontynentu. Największymi zasobami bogactw naturalnych dysponują Stany Zjednoczone - jeden z czołowych w świecie potentatów w dziedzinie ich wydobywania i przetwarzania. Liczącymi się pod tym względem w ogólnoświatowej gospodarce państwami są również Kanada i Meksyk (segregator aktów prawnych).

Na kontynencie północno amerykańskim znajdują się największe na kuli ziemskiej pokłady węgla kamiennego. Występują gł. w Stanach Zjednoczonych - zasoby złóż do głęb. 1200 m szacuje się tu na 225 mid t, ij. 25% zasobów światowych. Większa część wydobycia i eksportu węgla pochodzi z Zagłębia Appalaskiego; istnieje też wiele innych zagłębi rozsianych w strefie od Appalachów po Góry Skaliste oraz w innych rejonach kraju (promocja 3 w 1).

Wielkimi zasobami węgla kamiennego, ocenianymi na ok. 180 mld t., dysponuje również Kanada; jego złoża znajdują się w prowincjach: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Saskatchewan, Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik. Przeważająca część znanych obecnie pokładów węgla kamiennego Meksyku, których wielkość szacowana jest na ok. 3 mld t, nie jest jeszcze eksploatowana; najważniejsze ośrodki jego wydobycia znajdują się na terenie stanu Coahuila (zagłębia Sabinas-Esperanza i Rio Escondido). Udział Ameryki Północnej w światowej produkcji tego surowca wynosi ok. 25%; aż 95% wydobycia kontynentalnego wynoszącego ok. 920 min t przypada na Stany Zjednoczone.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 8 Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 9 Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 10
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 11
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 12 Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 13 Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 14
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gąszcz przepisów budowlanych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami