Blog

25.08.2022

Dysproporcje cechujące wielkość

W artykule znajdziesz:

Dysproporcje cechujące wielkość

Dysproporcje cechujące wielkość i rodzaj zasobów leśnych, a także rozmiary ich eksploatacji w poszczególnych państwach Ameryki Północnej sprawiają, że gospodarcza rola leśnictwa jest w nich bardzo zróżnicowana. Spośród 8,7 min km’ pow. lasów prawie 6,5 min (ok. 75%) znajduje się na obszarze Kanady i Stanów Zjednoczonych. Są to bardzo cenne zasoby leśne pozwalające na pozyskiwanie na szeroką skalę drewna w celach przemysłowych - gł. do produkcji celulozy i tarcicy, dzięki czemu państwa te należą do czołowych dostawców drewna użytkowego na świecie (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Stanach Zjednoczonych pozyskuje się rocznie 491 min m‘ drewna, z tego 401 min m’ (81,7%) przypada na drewno przemysłowe, natomiast w Kanadzie 192 min m‘. Ograniczonymi zasobami zwartych lasów wysokopiennych, stanowiących wartościowy surowiec dla przemysłu drzewnego, dysponują natomiast Meksyk oraz kraje Ameryki Środkowej. Stąd gospodarcza rola leśnictwa w tych państwach jest znacznie mniejsza; drewno wykorzystuje się w nich w dużym stopniu w celach energetycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rybołówstwo w Ameryce Północnej, pomimo dogodnych warunków geograficznych, jest dziedzin,] gospodarki rozwinięty na stosunkowo niewielką skalę - udział tego kontynentu w światowych połowach nie przekracza 8%. Wśród 8,7 min t odławianych ryb ok. 4% przypada na gatunki morskie: tuńczyki, sardynki, makrele, śledzie, halibuty i łososie (łowione również w wodach rzek, m.in. Kolumbii), w które obfitują zwłaszcza łowiska u wybrzeży Kalifornii, Alaski, Nowej Fundlandii, Florydy i na Morzu Karaibskim (uprawnienia budowlane). Znaczną rolę odgrywa też połów skorupiaków, mięczaków i krewetek prowadzony w strefie przybrzeżnej szelfów morskich Nowej Fundlandii, Wyspy Księcia Edwarda, Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego oraz na wsch. od Florydy. Około 70% wielkości połowów zarówno ryb morskich, jak i słodkowodnych kontynentu przypada na Stany Zjednoczone, 15% - na Meksyk, a 11 % - na Kanadę. Do najważniejszych ośrodków rybołówstwa na zach. wybrzeżu należą: Los Angeles, San Diego, Seattle i Prince Rupert, natomiast na wschodnim: Saint John’s, Halifax, Yarmouth i Gaspe (program egzamin ustny).

Eksport węgla

Czołówkę państw, które odznaczają się największą konsumpcją ryb na 1 mieszkańca tworzą: Antigua i Barbuda (38,5 kg), Barbados (35,2 kg) oraz Kanada (33,4 kg); najmniej spożywają ich obywatele Gwatemali (0,5 kg na I mieszkańca), Nikaragui (0,7 kg) i Salwadoru (1,8 kg) (opinie o programie).

Na obszarze Ameryki Północnej występują złoża wielu bardzo cennych surowców mineralnych; stanowią one podstawę rozwoju gospodarczego szeregu państw tego kontynentu. Największymi zasobami bogactw naturalnych dysponują Stany Zjednoczone - jeden z czołowych w świecie potentatów w dziedzinie ich wydobywania i przetwarzania. Liczącymi się pod tym względem w ogólnoświatowej gospodarce państwami są również Kanada i Meksyk (segregator aktów prawnych).

Na kontynencie północno amerykańskim znajdują się największe na kuli ziemskiej pokłady węgla kamiennego. Występują gł. w Stanach Zjednoczonych - zasoby złóż do głęb. 1200 m szacuje się tu na 225 mid t, ij. 25% zasobów światowych. Większa część wydobycia i eksportu węgla pochodzi z Zagłębia Appalaskiego; istnieje też wiele innych zagłębi rozsianych w strefie od Appalachów po Góry Skaliste oraz w innych rejonach kraju (promocja 3 w 1).

Wielkimi zasobami węgla kamiennego, ocenianymi na ok. 180 mld t., dysponuje również Kanada; jego złoża znajdują się w prowincjach: Alberta, Kolumbia Brytyjska, Saskatchewan, Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik. Przeważająca część znanych obecnie pokładów węgla kamiennego Meksyku, których wielkość szacowana jest na ok. 3 mld t, nie jest jeszcze eksploatowana; najważniejsze ośrodki jego wydobycia znajdują się na terenie stanu Coahuila (zagłębia Sabinas-Esperanza i Rio Escondido). Udział Ameryki Północnej w światowej produkcji tego surowca wynosi ok. 25%; aż 95% wydobycia kontynentalnego wynoszącego ok. 920 min t przypada na Stany Zjednoczone.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami