Blog

05.05.2022

Aparatura rejestrująca

W artykule znajdziesz:

Aparatura rejestrująca

Aparatura rejestrująca i analizująca. Ostatnim elementem toru pomiarowego procesów dynamicznych są urządzenia służące do rejestracji i ewentualnie do analizy. Aktualnie ta część aparatury układu pomiarowego (do rejestracji, a głównie do analizy) jest najbardziej rozbudowana i kosztowna. Rejestratory w sposób trwały zapisują przebieg badanego parametru (np. przemieszczenia), najczęściej w funkcji czasu (program uprawnienia budowlane na komputer). Stosowane są dwie metody rejestracji: sygnał pomiarowy może być zapisany analogowo lub cyfrowo. Wśród rejestratorów analogowych, przeznaczonych do pracy w interesujących nas pasmach częstotliwości, wyróżnia się rejestratory świetlne, rejestratory magnetoelektryczne (bezpośrednio piszące), rejestratory magnetyczne.

Rejestratory świetlne (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Często są stosowane rejestratory optyczne, piszące plamką świetlną na papierze światłoczułym. Zakres częstotliwości tych rejestratorów jest wysoki i wychodzi daleko poza interesujące nas pasmo. Można nimi równocześnie rejestrować nawet kilkadziesiąt przebiegów.

Rejestratory bezpośredniego zapisu. W Polsce są stosowane pisaki jednokanałowe produkcji NRD i Briiel-Kjaera i wielokanałowe Sefram, Phi- lips’a i Siemens’a. Zapis odbywa się za pomocą piórka piszącego tuszem lub inną techniką (np. na papierze woskowanym).

Rejestratory magnetyczne (magnetofony pomiarowe) (uprawnienia budowlane). Mogą one rejestrować na taśmie magnetycznej zmienne przebiegi sygnałów elektrycznych, w zakresie od zera do kilku i więcej tysięcy herców. Przebieg taki może być przy analizie odtwarzany dowolną liczbę razy. Można również, wykorzystując różne prędkości przesuwu taśmy, przeprowadzać transformację częstotliwości badanych przebiegów, w celu dostosowania tych częstotliwości do zakresów aparatury analizującej. Rejestracja drgań stawia przed magnetofonami wymóg wysokiej wierności zapisu i odtwarzania (program egzamin ustny).

Układy wielokanałowe

Rejestratory te zazwyczaj są budowane jako układy wielokanałowe, np. magnetofony firmy Briiel-Kjaer, pracujące w systemie zapisu z przemianą częstotliwości. Mają dwa (magnetofon 7001) lub cztery (magnetofon 7003) niezależne tory rejestracji oraz tor do zapisywania znaków czasowych lub informacji słownych. Możliwe są cztery prędkości przesuwu taśmy. Magnetofony 7001 i 7003 nie są już produkowane, ale u nas w dalszym ciągu stosowane. Obecnie są przez tę firmę produkowane magnetofony 7005, 7006 i 7007 - czterokanałowe z 3 prędkościami przesuwu taśmy. Magnetofony te mogą pracować w systemie taśmy otwartej, wtedy taśma przewija się z jednego krążka na drugi, lub też w systemie zamkniętego układu taśmy (opinie o programie).

Oprócz omówionych, spotykane są w Polsce magnetofony i innych firm: pięciokanałowy MBS5 (lub MBS6) Hottinger, siedmio i czternastokanało- wy Analog 7(14) - Philips, ośmiokanałowy MP5571/2 firmy Schlumberger i inne.

Zarejestrowane na taśmie magnetycznej przebiegi sygnałów (np. przyśpieszeń drgań) można automatycznie scyfrować, wykorzystując w tym celu kartę przetworników analogowo-cyfrowych, (LCOIO) pracującą w układzie z komputerem IBM PC (XT) (rys. 6.3). Zapis cyfrowy jest analizowany przy użyciu komputera (segregator aktów prawnych). W związku z coraz częstszym stosowaniem maszyn cyfrowych do obróbki danych pomiarowych, zapis analogowy zastępuje się zapisem cyfrowym, nawet na stanowisku pomiarowym. Niektóre rejestratory magnetyczne mają równoległe wyposażenie służące do obu sposobów rejestracji. Do końcowych elementów układu pomiarowego (obok rejestratorów) zalicza się również analizatory harmoniczne i statystyczne oraz układy gromadzenia i przetwarzania danych.

Przetwarzanie danych może być prowadzone przy użyciu podziałki i lupy (tylko wyjątkowo i w przypadku prostych sygnałów), a bardziej współcześnie przy użyciu przetworników analogowo-cyfrowych kwantujących wielkość mierzoną i wprowadzających ciąg zakodowanych wartości do pamięci maszyny cyfrowej (promocja 3 w 1).

Analiza zapisów magnetycznych może być prowadzona analogowo na odtwarzanym sygnale elektrycznym lub na grupie sygnałów, albo też sygnał jest odpowiednio dyskretyzowany, o czym była mowa, i poddawany obróbce metodami cyfrowymi.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami