Blog

Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 2
27.02.2019

Architekt a inżynier budownictwa

W artykule znajdziesz:

Architekt a inżynier budownictwa

Od 1928 roku, czyli od momentu, gdy po raz pierwszy weszła w życie ustawa dotycząca uprawnień budowlanych, zawody inżyniera budownictwa oraz architekta stanowiły jedność (program na komputer). Obecnie oba te zawody coraz bardziej oddalają się od siebie, a proces podziału zapoczątkowało przeniesienie uprawnień architektonicznych z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa do Izby Architektów RP. Zmiany te wprowadzono w roki 2014, wprowadzając w życie zmieniony art. 5 ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (program na telefon). Zmiany wynikały wprost z ustawy z dnia 9 maja 2014 roku dotyczącej ułatwień w dostępie do wykonywania zawodów regulowanych. W dniu 10 sierpnia 2014 zmieniły się więc zasady przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP (program na egzamin ustny).

Wystąpienie o nadanie uprawnień

Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 3
Architekt a inżynier budownictwa

Od tego czasu Izba Architektów RP odpowiada za nadawanie uprawnień architektonicznych oraz prowadzenie nadzoru nad osobami, które wykonują zawód architekta (promocja 3 w 1). Osoby, które do 2014 miały uprawnienia w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej zostały więc w sposób formalny „przeniesione” do izb architektów. Zmiana ta sprawiła, że zakres uprawnień inżynierów budownictwa został ograniczony (segregator). Wcześniejsze przepisy sprawiały, że osoby mające uprawnienia w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń otrzymywały jednocześnie uprawnienia wykonawcze w specjalności architektonicznej. Obecnie konieczne jest wystąpienie o nadanie uprawnień architektonicznych do izby architektów.
W 2017 roku, we wrześniu, przedstawiony został projekt nowej ustawy o architektach i inżynierach budownictwa. Jego podstawowym założeniem było dopasowanie obowiązujących przepisów do zmian wynikających z nieaktualnym obecnie Kodeksem urbanistyczno-budowlanym (opinie). Zamierzeniem ustawodawców było połączenie kwestii dotyczących samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zawartych w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawie prawo budowlane oraz ustawie o samorządach zawodowych architektów i inżynierów budownictwa w jeden dokument. Jednak zmiany te nie weszły w życie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 8 Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 9 Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 10
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 11
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 12 Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 13 Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 14
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki cieplno-wilgotnościowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami