Blog

Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 2
24.11.2022

Izolacja pozioma podłogi

W artykule znajdziesz:

Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 3
Izolacja pozioma podłogi

Izolacja pozioma podłogi powinna, o ile jest to możliwe, znajdować się w tym samym poziomie, co izolacja pozioma ścian nad fundamentami; obydwie te izolacje powinny się ze sobą łączyć, np. w szczelinach dylatacyjnych między podłogą i ścianą, które są zalewane masą asfaltową. Szczeliny dylatacyjne stosuje się, aby uniknąć pękania, jakie by mogło zachodzić przy osiadaniu murów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na izolacji poziomej wykonuje się posadzkę z klinkieru, cegły, betonu itp. Pozostałe izolacje wykonuje się w sposób opisany w przypadku 2. Izolację ściany nad terenem (1 lub 2) daje się zwykle dlatego, aby zabezpieczyć dodatkowo od wilgoci wyżej położoną część budowli w razie uszkodzenia lub złego działania pozostałych izolacji lub zainstalowania w piwnicy urządzeń wydzielających parę (pralnic, łaźnie itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zabezpieczenie podziemi od wilgoci z przyległego terenu i spod podłogi w gotowym budynku z wadliwą izolacją. Warstwy izolacyjne wykonuje się w podłodze, na wewnętrznych powierzchniach wszystkich ścian oraz w ścianach nad terenem (uprawnienia budowlane).

Po oczyszczeniu wewnętrznych powierzchni ścian można wykonać różne rodzaje izolacji:

  1. wyprawę z zaprawy cementowej 1:2-4 1:2,5 grubości ok. 2 cm z domieszkami uszczelniającymi,
  2. powłokę z masy asfaltowej na zagruntowanej roztworem asfaltowym warstwie grubości 1,5-42 cm z zaprawy cementowo-wapiennej 1:1:6,
  3. izolację asfaltową z wkładką jutową (program egzamin ustny).

Na powłoki wymienione w p. b) i c) nanosi się jeszcze cienką warstwę tynku wapienno-gipsowego. Należy zwrócić uwagę, żc materiał, z którego wykonuje się powłoki asfaltowe, powinien dobrze wiązać się z podłożem i nie spływać przy najwyższej możliwej temperaturze, gdyż w przeciwnym przypadku izolacja ulegnie zniszczeniu. Okoliczność ta ma szczególne znaczenie przy izolowaniu kotłowni, łaźni i innych pomieszczeń, gdzie panuje wysoka temperatura; w tych przypadkach temperatura mięknienia materiałów asfaltowych powinna wynosić ponad 80°C (opinie o programie).

Zabezpieczenie podziemi od wilgoci

Nadto trzeba mieć na względzie możliwe wpływy chemiczne, unikając nie chronionych warstw asfaltowych w składach benzyny, benzolu, w garażach itp. Poziome izolacje w podłodze można wykonać w sposób opisany w przypadku 3, łącząc je odpowiednio z izolacją pionową ściany. Jeżeli pozioma izolacja w ścianie nad terenem jest wykonana wadliwie, należy ją wymienić w sposób.

Zabezpieczenie podziemi od wilgoci z przyległego terenu i spod podłogi w nowo wznoszonym budynku, jeżeli nie można dać izolacji na zewnętrznych powierzchniach ścian. Taki przypadek występuje w ścianie przylegającej do ściany budynku istniejącego.

Warstwy izolacyjne wykonuje się w podłodze, na wewnętrznych powierzchniach ścian zewnętrznych oraz w ścianach nad fundamentami i nad terenem. Możemy tu bez przeszkód dać izolację poziomą nad fundamentami w ścianach wewnętrznych, przez co unikamy kłopotliwych pionowych izolacji tych ścian, jakie były konieczne w przypadku 4. Również i w ścianach zewnętrznych wskazane jest ułożenie poziomej izolacji nad fundamentami (segregator aktów prawnych).

Zabezpieczenie podziemi od wilgoci z przyległego terenu i spod podłogi przy trwałym obniżeniu wody gruntowej za pomocą drenażu do poziomu poniżej spodu podłogi podziemia.

Aby obniżyć poziom wody, zakładamy wokół budowli sieć drenażową ze spadkiem 0,5-1,0% od najwyższego do najniższego punktu. Dreny 0 75-100 mm układa się na zewnątrz przy ławach fundamentowych w warstwie tłucznia kamiennego lub grubego przesianego żwiru (promocja 3 w 1). Powyżej tej warstwy wykop zasypuje się piaskiem lub tłuczniem ceglanym. W narożnikach wpuszcza się końce drenów do skrzynek ceglanych. Z najniżej położonej skrzynki odprowadza się wodę drenem do zbiorczej studzienki betonowej, połączonej przewodem z siecią kanalizacyjną. Przewód ten powinien być tak położony, ażeby nawet przy najwyższym poziomie wód burzowych w kanalizacji odprowadzał wodę z sieci drenażowej budynku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 8 Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 9 Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 10
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 11
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 12 Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 13 Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 14
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zabezpieczenia terenu budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami