Blog

Podsystem kolejowy zdjęcie nr 2
16.06.2019

Architekt – zawód dla pasjonatów

W artykule znajdziesz:

Architekt – zawód dla pasjonatów


Zawód architekta to wymarzona praca dla osób posiadających wyobraźnię przestrzenną i jednocześnie ścisły umysł. Jest to branża, która łączy w sobie różne dziedziny nauki oraz techniki. Specjalista ten zajmuje się projektowanie oraz wznoszeniem obiektów budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl). Co więcej, istnieją różni architekci, np. architekci wnętrz, architekci krajobrazu, architekci miast (urbaniści) oraz architekci terenów wiejskich (ruraliści).

Podsystem kolejowy zdjęcie nr 3
Architekt – zawód dla pasjonatów

W zawodzie tym niezbędne są uzdolnienia plastyczne oraz wrażliwość na przestrzeń, kolor i formę. Konieczne są takie umiejętności, jak rysowanie techniczne i plastyczne, znajomość sztuki konstruktorskiej czy materiałoznawstwa i sztuki budowlanej (program na komputer). Niemniej ważna jest umiejętność obsługi komputera, zwłaszcza w zakresie zaawansowanych programów do projektowania, do których zalicza się m.in. AutoCad czy 3DMax (program na telefon).

Chcąc zostać architektem, należy najpierw skończyć studia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka na politechnice. W trakcie studiów przyszli architekci są przygotowywani do wykonywania twórczych prac projektowych. Ponadto uczą się kształtowania przestrzeni – początkowo na małych formach użytkowych, następnie na budynkach o zróżnicowanych funkcjach i na zespołach urbanistycznych, a w końcu na dużych przestrzeniach miejskich i wiejskich (program egzamin ustny). Tego rodzaju studia sprawdzą się w przypadku osób, które są uzdolnione w zakresie plastyki i rysunku oraz posiadają predyspozycje do nauk technicznych.

Okręgowe komisje kwalifikacyjne


Oczywiście ukończenie studiów nie zapewnia samodzielności zawodowej (opinie o programie). Do tego niezbędne są uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania. Aby je otrzymać należy odbyć odpowiednio długą praktykę zawodową, a następnie przystąpić do egzaminu organizowanego przez okręgowe komisje kwalifikacyjne przy okręgowych izbach samorządów zawodowych (segregator aktów prawnych). Egzamin na uprawnienia budowlane obejmuje test ze znajomości warunków technicznych, prawa budowlanego, obowiązujących norm, kodeksu postępowania administracyjnego itp. Następnie odbywa się egzamin ustny, który sprawdza wiedzę praktyczną (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Podsystem kolejowy zdjęcie nr 8 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 9 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 10
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 11
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 12 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 13 Podsystem kolejowy zdjęcie nr 14
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podsystem kolejowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami