Blog
Architekt – zawód z powołaniem
W artykule znajdziesz:
Architekt – zawód z powołaniem
Architekt to zawód trudny, wymagający i dający mnóstwo satysfakcji. Według znanego architekta Franka Lloyda Wrighta „architekt musi być prorokiem… prorokiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa… jeżeli nie widzi co najmniej 10 lat do przodu nie nazywaj go architektem” (https://uprawnienia-budowlane.pl). Na pewno w zawodzie architekta duże znaczenie wyobraźnia oraz umiejętność przewidywania, a także projekcji przestrzeni. Mianem architekta nazywana są współcześnie osoby zajmujące się nie tylko projektowaniem, ale również technologiami czy organizacją przestrzeni. Jednak w słownikowym ujęciu architektem jest osoba, która zajmuje się projektowaniem oraz wznoszeniem budowli. I właśnie tym zajmuje się architekt budowlany.
Do tej pracy nadają się przede wszystkim osoby, które mają umysł techniczny oraz kreatywny jednocześnie (program na komputer). Zawód ten jest bardzo zróżnicowany pod kątem obowiązków, ponieważ architekt nie zajmuje się wyłącznie tworzeniem projektów. Bardzo często do jego obowiązków zalicza się czuwanie na wykonawstwem stworzonego przez niego projektu, co oznacza częste wizyty na budowie. Ponadto architekt może również na prośbę swojego klienta dokonać dokładnej wyceny zaprojektowanego obiektu (program na telefon). W przypadku, gdy architekt założy własne biuro, będzie musiał pełnić również obowiązki biznesowe, do których zalicza się pozyskiwanie zamówień i klientów, a także kierowanie zespołem i pilnowanie finansów (program egzamin ustny).
Do zostania architektem niezbędne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku architektura (opinie o programie). Ponadto architekt musi mieć predyspozycje do wykonywania tego zawodu, do których zalicza się:
• zmysł estetyczny,
• zdolności kreślarskie i plastyczne,
• wyobraźnię przestrzenną,
• umiejętność wykonywania obliczeń,
• znajomość specjalistycznych aplikacji komputerowych,
• posiadanie predyspozycji do nauki technicznych (segregator aktów prawnych).
Uprawnienia
Oczywiście same studia i predyspozycje to jeszcze nie wszystko, ponieważ konieczne jest także odbycie praktyki zawodowej oraz zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej. Po uzyskaniu uprawnień trzeba zostać członkiem właściwej miejscowo izby samorządu budowlanego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32