Blog

18.02.2022

Zagęszczanie masy betonowej

W artykule znajdziesz:

Zagęszczanie masy betonowej

Przy wyznaczaniu właściwych (teoretycznych) osi nie brano pod uwagę błędów lokalizacji, stwierdzono jednak przesunięcie układu osi jako całości o 77 cm w kierunku południowym i o 13 cm w kierunku wschodnim oraz niewielki skręt osi (wynoszący 3 cm na długości budynku) (program uprawnienia budowlane na komputer). Za punkt wyjścia do weryfikacji przyjęto istniejące osie teoretyczne wykreślono linią przerywaną, a osie obarczone błędem Bi linią ciągłą. Odpowiednie odchyłki podano w tablicy 12. Podobnie określamy średni błąd wzdłuż osi y ze wzoru biorąc pod uwagę skrajne osie (y\ i y29) Mała ilość obserwacji w kierunku osi y nie pozwala na przyjęcie wartości oly = 4,8 mm jako pewnej, przyjmujemy więc, że olx = 12 mm jest średnią wartości dla obu kierunków osi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wiele innych pomiarów potwierdza otrzymana wartość, można więc przyjąć, że pole średnich wartości odchyłek osi wytyczonych utrwalonych w terenie od osi teoretycznych (pole błędu Bi) jest kwadratem o boku 24 mm. Pionowanie ze znacznych wysokości daje poważne błędy ustalania punktów, należy więc ograniczyć wysokość pionowania do 3000 mm, a przy większych wysokościach przenosić punkty za pomocą teodolitu (uprawnienia budowlane). Wpływ wiatru na dokładność pionowania za pomocą pionu budowlanego jest bardzo duży. Błąd położenia fundamentów betonowanych na miejscu wynika z niedokładności wykonania lub nadmiernej odkształcalności deskowania fundamentu.

Podczas zagęszczania masy betonowej przez ręczne ubijanie działa na deskowanie nierównomierne parcie (znaczne w niektórych miejscach deskowania) co powoduje przesunięcia punktów przecięcia się osi fundamentów. Zagęszczenie za pomocą wibrowania jest pod tym względem korzystniejsze, gdyż równomierne wstrząsy nie powodują przesunięcia deskowań (program egzamin ustny).

Wartość błędu

Wartość błędu B"2 przy przeciętnym wykonawstwie ulega znacznym wahaniom. Określenie błędu jest trudne, gdyż nie stosuje się sprawdzania ew. przesunięć deskowania podczas betonowania (opinie o programie). Powstawaniu błędu B"2 w fundamentach betonowanych na miejscu przeciwdziała się skutecznie przez dostatecznie sztywne konstruowanie form fundamentów. Błąd również może być usunięty przez ponowne pionowanie i oznaczenie środka, jeżeli jest to możliwe ze względu na rodzaj konstrukcji fundamentu.

Błąd B"2 występuje także przy ustawianiu fundamentów prefabrykowanych, bądź wskutek odkształceń gruntu, bądź wskutek niedokładnego wyznaczenia i spionowania środków fundamentów. Wartości tego błędu wprawdzie nie ustalono, można jednak przyjąć, że ustawiając fundamenty za pomocą obecnie stosowanych urządzeń montażowych nie popełnia się większych błędów aniżeli przy wykonywaniu fundamentów betonowanych na miejscu (segregator aktów prawnych).

Dla oceny wartości błędu B"2 przeanalizujemy odchyłki stóp fundamentowych dwóch budynków. Odchyłki środków fundamentów wzdłuż osi x i y od wyznaczonych osi teoretycznych (Ar i Ay). Podane wyżej wyniki dla dwóch obiektów budowlanych znajdują potwierdzenie przy prowadzeniu pomiarów na innych budowach. Można więc przyjąć, że odchylenia środków fundamentów od wyznaczonych osi teoretycznych są błędami przypadkowymi o średnim odchyleniu o"2 = = 15 mm.

Wartość błędu B2 można ustalić również jako sumę błędów B\ i B"2 (gdy nie ustalono odrębnie wartości błędów składowych), obserwując i analizując -wykonane w terenie fundamenty wg metody statystyki matematycznej. Teoretyczne osie 24 kielichowych stóp fundamentowych hali żelbetowej prefabrykowanej o siatce podstawowej słupów 6×12 m. Do chwili rozdeskowania stóp popełniono błędy Bx i B2(promocja 3 w 1). Metodą geodezyjną pomierzono odchyłki rzeczywistego położenia środków stóp od położenia teoretycznego, założonego przecięciem się osi teoretycznych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami