Blog
Armatura wodociągowa
W artykule znajdziesz:
Połączenia rur polietylenowych z innymi elementami instalacji wodociągowych wykonuje się za pomocą łączników zaciskowych. Na stożkową tuleję naciąga się na gorąco końce rur i zaciska za pomocą pierścieni z nakrętkami. Asortyment rur z tworzyw sztucznych w krajach Europy Zachodniej i w St. Zjednoczonych Ameryki Północnej jest znacznie szerszy. Rury te stosowane są w instalacjach wewnętrznych do wody zimnej, ciepłej i kanalizacji, a także w sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
W specjalnych instalacjach wodnych stosowane są rury ołowiane, mosiężne i aluminiowe. Rury ołowiane stosuje się w laboratoriach oraz tam, gdzie nie używa się wody do picia i celów gospodarczych. Produkowane są według normy PN-61/H-74590. Nie wymagają żadnych kształtek ani łączników. Rury ołowiane dostarcza się w kręgach długości 10 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rury miedziane stosuje się w instalacjach laboratoryjnych. Produkowane są jako ciągnione bez szwu według PN-63/H-74586. Rury mosiężne używane są w specjalnych instalacjach. Wyrabiane są według PN-64/H-74600 ze zmianami w Biuletynie PKN nr 8-9/69. Rury aluminiowe produkowane są jako ciągnione bez szwu według PN-64/H-74592 ze zmianami w Biuletynie PKN nr 4/70 (uprawnienia budowlane).
Armatura wodociągowa umożliwia właściwe korzystanie z przewodów, ich obsługę i eksploatację. Ze względu na rodzaj spełnianych czynności armaturę przewodową można podzielić na:
- regulującą ruch wody,
- czerpalną,
- zabezpieczającą (program egzamin ustny).
Armatura regulująca ruch wody umożliwia zmianę przekroju czynnego przewodu od pełnej jego wartości do całkowitego zamknięcia przepływu. Zaliczamy do niej: zasuwy, zawory przelotowe, zawory zwrotne i zawory pływakowe. Zasuwy. Dla sieci wodociągowej stosuje się zasuwy żeliwne owalne, na ciśnienie nominalne 6-MO at. Elementem zamykającym zasuwy jest klin, przesuwający się przy przekręcaniu nagwintowanego wrzeciona (opinie o programie). Zasuwy łączy się z przewodem na kielich lub kołnierz. Zasuwy kielichowe produkowane są dla przewodów o średnicy do 500 mm, zasuwy kołnierzowe dla przewodów o średnicach 40H-1200 mm.
Zasuwy kołnierzowe
Zasuwy kołnierzowe nie powinny być umieszczane bezpośrednio w ziemi ze względu na możliwość korozji śrub stalowych używanych do skręcania kołnierzy. W razie umieszczania zasuwy pod ziemią stosuje się zasuwę kielichową, wyposażając ją w specjalną obudowę składającą się z tzw. dzwonu, skrzynki ulicznej oraz rury ochraniającej przedłużony trzpień zasuwy. Zasuwy kołnierzowe muszą być w takich przypadkach umieszczane w studzienkach (segregator aktów prawnych).
Zawory przelotowe na wodę zimną o ciśnieniu nominalnym do 10 kG/cm2, stosowane w wewnętrznej sieci wodociągowej, produkowane są według PN-67/M-75223. Wykonuje się je z mosiądzu lub żeliwa o średnicach nominalnych 10-i-80 mm w dwóch rodzajach: bez zaworu spustowego i z zaworem spustowym. Zawór spustowy umożliwia spuszczanie wody z wyłączonego odcinka. Łączenie zaworów spustowych z korpusem zaworu przelotowego odbywa się za pomocą gwintu. Łączenie zaworów spustowych z rurami odbywa się za pomocą kołnierza lub gwintu.
Zawory pływakowe. Zawory pływakowe stosuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba utrzymania stałego poziomu wody. W sieci wodociągowej stosowane są one w zbiornikach, płuczkach ustępowych itp. Zasada działania zaworów pływakowych oparta jest na ruchu pływaka, który wraz ze zwierciadłem wody opada lub podnosi się, otwierając albo zamykając zawór. Do czerpania wody z rurociągu służą zawory czerpalne. Konstrukcja zaworów czerpalnych nie różni się od konstrukcji zaworów przelotowych. Zamykają one przepływ wody przez przekręcenie nagwintowanego trzpienia, z tym że zamiast pokrętła w kształcie kółka mają uchwyt w postaci gwiazdy lub sworznia. Grzybek zamykający przepływ wody zakończony jest uszczelką gumową lub skórzaną (promocja 3 w 1).
Zawory czerpalne w zależności od przeznaczenia dzielą się na:
- zlewowe,
- umywalkowe,
- laboratoryjne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32