Blog
Asfalt lany
W artykule znajdziesz:
Asfalt lany
W celu wypełnienia wyżej omawianych warunków do produkcji mas zalewowych stosuje się asfalty drogowe o penetracji 80-120/25°C. Takie penetracje uzyskuje się np. przez zmieszanie asfaltu 40/60 z asfaltem 180/220 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla zwiększenia plastyczności masy bez wyraźnego obniżenia temperatury mięknienia można stosować dodatek 3-5% paku tłuszczowego lub 1-2% kauczuku. Jako wypełniaczy należy używać mieszanek wypełniaczy włóknistych, przede wszystkim azbestu z drobną mączką wapienną. Masy te produkuje się w wyżej omówionych kotłach mieszadłowych.
Do opakowania używa się bębnów lub beczek.
muszą mieć konsystencję umożliwiającą ich rozprowadzanie na gorąco łopatką. Jako składnik bitumiczny masy te mogą zawierać asfalt lub pak (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mastyksy i zaprawy są to masy mineralno-bitumiczne, twarde, o dużej zawartości składników mineralnych, nadające się do wodoszczelnego wypełniania szczelin i zagłębień w konstrukcjach oraz do układania warstw ochronnych na izolacjach ciężkiego typu. Stosuje się je także jako podkłady pod posadzki z asfaltu lanego, z płytek na tarasach itp. W Polsce mastyksów nie używa się prawie wcale do robót izolacyjnych.
Niemieckie przepisy kolejowe przewidują zaprawy o lepiszczu smołowym lub asfaltowym oraz mastyks o lepiszczu asfaltowym jako masa uszczelniająca.
Własności podanego mastyksu asfaltowego odpowiadają własnościom mastyksów otrzymywanych z naturalnych mączek z wapienia bitumicznego (uprawnienia budowlane).
Asfalt lany jest masą złożoną z kruszywa mineralnego, piasku, mączki wapiennej i asfaltu, stosowaną najczęściej jako nawierzchnia na drogach i ulicach o ruchu ciężkim.
Jako materiał wodoszczelny asfalt lany nadaje się na posadzki w pomieszczeniach zagrożonych wilgocią od dołu lub też od góry.
Mączka wapienna
Stosowany jest jako ciepła i niepyląca masa posadzkowa do hal fabrycznych, magazynów, piwnic, chodników oraz płaskich dachów i tarasów (program egzamin ustny). Nie można stosować asfaltu lanego w składach i innych miejscach, gdzie może on być narażony na zetknięcie się z olejami lub rozpuszczalnikami organicznymi. Do mas asfaltowych używa się twardych, lecz dość ciągliwych asfaltów, najczęściej typu drogowego. Do asfaltu lanego, układanego na powierzchniach otwartych i nie ogrzewanych, stosuje się asfalty o penetracjach 30-4-40/25°C. W przypadku pomieszczeń zamkniętych używa się asfaltów twardszych, dobierając ich penetrację w zależności od warunków lokalnych, przy czym w pomieszczeniach nawet słabo ogrzewanych zimą wystarczająca jest penetracja 15-20/25°C, oczywiście przy dobrej jakości asfaltu (opinie o programie).
Jako kruszywo może być zastosowana mieszanina grysów kamiennych, najlepiej bazaltowych, o uziarnieniu 2-8 mm, przy grubszych warstwach 2-16 mm.
Zamiast kruszywa łamanego stosuje się często do asfaltu lanego żwiry rzeczne o tych samych wymiarach ziaren. Żwiry te muszą składać się z materiału kamiennego jednorodnego i odpowiadać klasie kruszywa 350-4-400 według klasyfikacji kruszywa do robót betonowych. Piasek powinien posiadać ziarna 0.075-2,0 mm, być czysty, bez gliny i zanieczyszczeń. Mączka wapienna powinna odpowiadać normie PN-61/S-96504.
Od należytego dobrania właściwej ilości asfaltu do produkcji asfaltu lanego zależy jego jakość i trwałość (segregator aktów prawnych).
Często zdarzają się wypadki stosowania mas o zbyt dużej zawartości asfaltu, co daje niekorzystne wyniki, zwłaszcza w pomieszczeniach ogrzewanych i magazynach, gdzie posadzka z asfaltu lanego ulega szybkim deformacjom i uszkodzeniom pod wpływem ciężarów stawianych na podłodze, a nawet pod naciskiem kół wózków magazynowych.
Masę asfaltu lanego przygotowuje się w kotłach opalanych bezpośrednio ogniem. Do większych robót stosuje się kotły z mieszaniem mechanicznym o pojemności 2-4 ton masy. Przy drobnych robotach i naprawach używa się kotłów o pojemności 500-700 kg masy, w których masę miesza się ręcznie (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32