Blog

Malowanie pędzlem zdjęcie nr 2
14.07.2021

Asfalt lany

W artykule znajdziesz:

Asfalt lany

Malowanie pędzlem zdjęcie nr 3
Asfalt lany

Izolację wykonuje się również z gotowych płyt asfaltowych o grubości 4-6 mm, wzmocnionych tkaniną, siatkami metalowymi itp. Płyty te przylepia się do podłoża lepikiem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolacje z płyt w budownictwie ogólnym i przemysłowym stosuje się raczej rzadko; stanowią one przeważnie warstwę ochronną właściwej izoiacji. Szersze zastosowanie natomiast znajdują one w budownictwie wodnym. Niekiedy płyty asfaltowe stosuje się do izolacji tuneli.

Płyty przylepia się do powierzchni izolowanej gorącym lepikiem; na stykach przykrywa się je paskami wodoszczelnymi z juty lub papy, które przylepia się tym samym lepikiem. Górną powierzchnię izolacji z płyt pokrywa się warstwą lepiku na gorąco lub na zimno (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Tego rodzaju izolacja nie ulega uszkodzeniu w przypadku niewielkich odkształceń konstrukcji i pod tym względem przewyższa cna izolację lekką bez wkładek. Wadą izolacji z płyt jest mniejsza wodoszczelność na stykach, w miejscach przecięcia się płaszczyzn oraz na powierzchniach krzywych.

Asfalt lany może znaleźć zastosowanie do izolacji budowli inżynierskich i z zakresu budownictwa ogólnego. Powinien on zawierać ok. 8-10Yo asfaltu rozpuszczalnego w CS2. Przy fundamentowaniu w wodzie gruntowej zawierającej kwasy należy do masy asfaltowej zastosować kwasoodporne wypełniacze i kruszywo (uprawnienia budowlane).

W przypadku powierzchni betonowych lub murowanych oraz powierzchni stalowych na pomostach mostów właściwą izolację układa się bezpośrednio na uprzednio przygotowaną i zagruntowaną powierzchnię. Na poziomych lub lekko pochylonych powierzchniach betonów lub murów można układać luźno zamiast powłoki gruntującej jedną warstwę cienkiej papy bez powłoki, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy. Asfalt lany układa się w jednej lub dwóch warstwach. Przy tym grubość jednej warstwy powinna wynosić nie mniej niż 20 mm, a grubość dwóch warstw nie mniej niż 30 mm (program egzamin ustny).

Nakładanie asfaltu lanego

Nakładanie asfaltu lanego odbywa się w następujący sposób. Po wysianiu gorącej masy asfaltowej na izolowaną powierzchnię robotnik rozprowadza ją i wygładza drewnianym gładzikiem. Przy układaniu dwuwarstwowym drugą warstwę nanosi się po skrzepnięciu poprzedniej warstwy, która powinna być czysta i sucha. Górną powierzchnię można zatrzeć piaskiem lub cementem. Powstające podczas układania pęcherze należy poprzekłuwać i powierzchnię starannie wyrównać za pomocą gładzików i lampy do lutowania stosując płomień muskający, a nie skierowany w jedno miejsce, żeby nie przepalić materiałów (opinie o programie).

Pasy wcześniej ułożone i stwardniałe należy łączyć z pasami świeżo układanymi przez przerobienie obu warstw. W tym celu gotową powłokę w miejscu sty7ku na szerokości ok. 10 cm należy rozgrzać za pomocą lampy do lutowania lub przez nakładanie i usuwanie gorącej masy asfaltowej przygotowanej do wykonania styku aż do uzyskania przez starą masę temperatury, jaką powinna mieć dla otrzymania dobrego połączenia. Powłokę w miejscu przejścia płaszczyzny poziomej w płaszczyznę pionową lub pochyłą należy wzmocnić przez zastosowanie zaokrągleń lub listew asfaltowych trójkątnych.

Przy powłokach z asfaltu lanego warstwę ochronną można wykonać z mastyksu lub zaprawy (segregator aktów prawnych). Grubość warstwy ochronnej z mastyksu zwykle wynosi ok. 2,5 cm. Całkowicie ostygłą stwardniałą i wyschniętą izolację należy oddzielić od warstwę7 ochronnej dwiema warstwami papy ułożonymi w dwóch prostopadłych względem siebie kierunkach. Tak ułożone pasy mają zapobiec przyklejaniu się warstwy ochronnej do izolacji. Warstwę ochronną z mastyksu układa się na gorąco; temperatura mastyksu powinna wynosić 180°C.

W przypadku możliwości wystąpienia znacznych rys, np. na terenie szkód górniczych, układa się w warstwie ochronnej siatkę stalową (spawaną) z prętów o średnicy 0,5 mm i prześwicie oczek 12,5 cm. Należy zwrócić uwagę na to, że wskutek skurczu przy stygnięciu masy asfaltowej, podobnie jak i masy zalewowej używanej do szczelin dylatacyjnych może nastąpić odspajanie tej masy wzdłuż krawędzi ograniczających izolację. Powstałe szczeliny należy zalać masą lub asfaltem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Malowanie pędzlem zdjęcie nr 8 Malowanie pędzlem zdjęcie nr 9 Malowanie pędzlem zdjęcie nr 10
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 11
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 12 Malowanie pędzlem zdjęcie nr 13 Malowanie pędzlem zdjęcie nr 14
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Malowanie pędzlem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami