Blog
Asfalty
W artykule znajdziesz:
Asfalty
Ciągliwość (duktylność) oznacza właściwość plastyczną asfaltu, określoną długością do jakiej normowa próbka asfaltu daje się rozciągnąć w duktylometrze bez zerowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Lepkość (wiskoza) smoły określa stopień jej płynności. Miarą jest czas w sekundach wypłynięcia z normowego zbiorniczka 50 cm3 smoły podgrzanej do temperatury 30°C Smoła płynna oznacza się małą wiskozą, natomiast gęsta - dużą.
Lepiszczom bitumicznym należy przed użyciem nadać odpowiednią konsystencję umożliwiającą dozowanie ich i otaczanie kruszywa. Zależnie od sposobu użycia lepiszcza bitumiczne dzieli się na:
- stosowane na gorąco, czyli w stanie roztopionym, w którym osiągają wymaganą lepkość,
- stosowane jako upłynnione lotnymi rozpuszczalnikami powodującymi dostateczną płynność w normalnej temperaturze,
- stosowane w postaci zawiesiny lepiszcza w wodzie, czyli tzw. emulsji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Asfalty mają pochodzenie naturalne lub ponaftowe. W Polsce asfalty naturalne nie występują. Produktem wyjściowym do otrzymywania asfaltów jest ropa naftowa.
Destylację ropy wykonuje się przeważnie dwustopniowo. Ropa podgrzana w piecu rurowym do temperatury wrzenia odpływa w postaci mieszaniny par i płynu do węży destylacyjnej, w której para przepływając ku górze przechodzi do miejsc o temperaturze, wskutek czego skrapla się na poszczególnych sekcjach tac. W ten można wydzielić z ropy benzynę, naftę, oleje napędowe i opałowe (mazut). Mazut jest ponownie podgrzewany w piecu rurowym, skąd przechodzi do podobnej wieży, w której panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego, co umożliwia wyodrębnienie z olejów smarownych i asfaltu. Stopień oddestylowania olejów z asfaltowej ma zasadniczy wpływ na wiele właściwości asfaltów, szczególnie u ciągliwość.
Asfalty miękkie o wysokich penetracjach otrzymuje się bezpośrednio z destylacji, przerywa się, gdy pozostałość uzyska pożądaną penetrację. Taki asfalt nosi nazwę scylowanego i może być już wysyłany z rafinerii. Asfalty twardsze otrzymuje się asfalty destylowane (uprawnienia budowlane).
Asfalty drogowe
Proces ten polega na wprowadzeniu do asfaltu podgrzanego xc Temperatury 230-260°C powietrza lub pary wodnej pod ciśnieniem. Tak uzyskane Kiity nazywa się utlenionymi, oksydowanymi lub dmuchanymi. Asfalty dmuchane mają zastosowanie w robotach izolacyjnych. W asfaltach tych zależność między temperaturą mętnienia i penetracją jest inna niż w destylowanych. Asfalty dmuchane przy takiej jak destylowane mają wyższą temperaturę mięknienia i mniejszą ciągliwość, ł ponadto niższą temperaturę łamliwości, czyli mniejszą kruchość (program egzamin ustny).
Podobnie jak dmuchanie wpływa na asfalt ogrzewanie z dodatkiem siarki (2-5%) temperatury 200-250°C. Asfalty siarkowane mają niższą penetrację, wyższe tempera- *łamliwości i mięknienia oraz zwiększoną przyczepność i nadają się do wyrobu asfaltowych.
Asfalty można podzielić wg zastosowania na drogowe, przemysłowe, izolacyjne, specjalne i lepiki (opinie o programie).
Asfalty drogowe (PN-65/C-96170) są destylowane i częściowo dmuchane. Mogą być również użyte do większości robót izolacyjnych oraz do wyrobu materiałów izolacyjnych.
Asfalty drogowe dzieli się ze względu na penetrację: D-200, D-100, D-70, D-50, D-35 D-20.
Asfalty przemysłowe (PN-76/B-96178) mają zmienne właściwości, zwłaszcza co dc temperatury łamliwości. Asfalty te stosuje się przede wszystkim do wyrobu materiałów izolacyjnych oraz farb i lakierów. Asfalty przemysłowe oznacza się literą P i dzieli z< względu na temperaturę mięknienia: P-25, P-40, P-50, P-60, P-90 i P-120 (segregator aktów prawnych).
Symbolem PS oznacza się asfalty przemysłowe, specjalnie przydatne w budownictwie: PS-50, PS-7S i PS-85; są stosowane do produkcji lepików, mas powłokowych do pap i do robót izolacyjnych.
Asfalty izolacyjne (PN-63/C-96147) są to asfalty dmuchane o wysokich temperaturach mięknienia i niskich temperaturach łamliwości. Nadają się do wielu robót izolacyjnych, m.in. do izolacji rurociągów. Klasyfikuje się je wg temperatury mięknienia: IW-80 i IW-100 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32