Blog

Strop nagi zdjęcie nr 2
14.01.2020

Inne cechy fizyczne i fizykochemiczne

W artykule znajdziesz:

Inne cechy fizyczne i fizykochemiczne

Strop nagi zdjęcie nr 3
Inne cechy fizyczne i fizykochemiczne

Inne cechy fizyczne i fizykochemiczne, jak np. odporność na zmianę barwy pod działaniem słońca, właściwości termoizolacyjne i dźwiękochłonne, czas wiązania, stopień zmielenia, ciepłochłonność, przyczepność do podłoża, zdolność klejenia itp. — będą, w miarę potrzeby, omawiane przy opisywaniu poszczególnych materiałów (uprawnienia budowlane). Wytrzymałość mechaniczna jest to opór stawiany przez materiał zniszczeniu jego struktury pod działaniem obciążenia (sił zewnętrznych).

Ocenia się ją przez tzw. wytrzymałość doraźną lub długotrwałą (obciążenie działa na materiał przez dłuższy okres czasu) (program na telefon). Rozróżnia się wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie, ścinanie itp. Wytrzymałość na ściskanie (program na komputer). Badania przeprowadza się na próbkach przeważnie o kształcie sześcianów lub prostopadłościanów, ewentualnie walców, przy czym dla różnych materiałów wymiary są różne.

Dla kamieni np. wymiar próbek wynosi 4-7 cm, dla drewna 2X2X3 cm itd. Dla różnego rodzaju materiałów próbki przygotowuje się w różny sposób, zgodnie z wytycznymi normy. Materiały budowlane mają bardzo duży zakres wytrzymałości i stosuje się je zależnie do tego czy materiał ma służyć jako nośny, czy też spełnia jakąś inną rolę (program egzamin ustny). Wytrzymałość na rozciąganie.

Odkształcenia plastyczne

Badania przeprowadza się na próbkach o kształtach zgodnych z normami. Materiały kruche, jak kamień, beton i podobne, mają małą wytrzymałość na rozciąganie, natomiast stal i drewno — dużą. Badania przeprowadza się na beleczkach znormalizowanych wg zaleceń normy (opinie o programie). U większości materiałów budowlanych, jak kamień, beton itp., pierwsze rysy pokazują się w dolnych partiach beleczek, gdyż materiały te mają wielokrotnie mniejszą wytrzymałość na rozciąganie niż na ściskanie.

Sprężystość jest to zdolność ciała do przyjmowania pierwotnej postaci o tych samych wymiarach po usunięciu obciążenia, pomimo że pod obciążeniem zmieniło ono swój kształt. Sprężyste właściwości danego materiału charakteryzuje się tzw. modułami sprężystości. Plastyczność jest to zdolność materiału do zachowania odkształceń, tj. do zachowania trwałych zmian w jego postaci pomimo usunięcia sił, które odkształcenia te spowodowały (segregator aktów prawnych).

Pełzanie jest to zjawisko wywierające znaczny wpływ na wytrzymałość materiału, charakteryzujące się nieprzerwanym wzrostem odkształceń plastycznych przy niezmiennym obciążeniu. Relaksacja jest to zjawisko związane ze zjawiskiem pełzania, charakteryzujące się spadkiem wewnętrznych naprężeń przy stałym (niezmiennym) odkształceniu (promocja 3 w 1).

Ciągliwość charakteryzuje się tym, że chociaż materiały ulegają znacznym odkształceniom plastycznym, nie wykazują zniszczenia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Strop nagi zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Strop nagi zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Strop nagi zdjęcie nr 8 Strop nagi zdjęcie nr 9 Strop nagi zdjęcie nr 10
Strop nagi zdjęcie nr 11
Strop nagi zdjęcie nr 12 Strop nagi zdjęcie nr 13 Strop nagi zdjęcie nr 14
Strop nagi zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Strop nagi zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Strop nagi zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami