Blog

02.04.2020

Ataraktyki

W artykule znajdziesz:

Ataraktyki

Ataraktyki

Ataraktyki - grupa leków o swoistym hamującym działaniu na czynności ośrodkowego układu nerwowego; a. działają uspokajająco, lecz nie narkotycznie lub nasennie, ułatwiają sen oraz przedłużają i wzmacniają działanie środków nasennych; znoszą uczucie lęku, niepokoju, napięcia nerwowego, depresji psychicznej, pobudzenia, trudnej koncentracji myślowej, znoszą objawy agresywności, stosowane są w neurozach i psychoncuróżach (np. meprobamat, ata- raks, librium) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Atelier - pracownia artysty-plastyka albo fotografa, odpowiednio urządzone pomieszczenie, w którym nakręca się film.

Atest - dokument zaświadczający określoną jakość dostarczonego materiału (np. skład chemiczny, własności mechaniczne itp.) wystawiony na życzenie odbiorcy przez wytwórcę lub instytucję upoważnioną do oceny jakości.

Atestacja - wystawianie atestów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Atkinson - angielska jednostka oporu właściwego (ruchu powietrza).

Atlant - podpora architektoniczna w kształcie postaci męskiej.

Atlas - publikacja składająca się z map, plansz, ilustracji, tabel, tablic itp., opracowanych i ułożonych przez autora lub wydawcę w ustalonym porządku.

Atlas barw - usystematyzowany układ wzorców barwnych przeznaczony do oceny barw poprzez porównywanie wzrokowe (uprawnienia budowlane).

Atłas - tkanina wykonywana z różnych surowców, o silnym połysku; lewa strona tkaniny jest również gładka, lecz matowa.

Atm - atmosfera fizyczna (jednostka ciśnienia) atmoliza - rozdzielanie mieszaniny gazów na składniki polegające na wykorzystaniu różnic w szybkości dyfuzji różnych gazów przez przegrody porowate.

Atmometr - ewaporometr (program egzamin ustny).

Atmosfera - warstwa gazów otaczająca ciała niebieskie; skład chemiczny i stan fizyczny a. zależy od warunków fizyko-chemicznych danego ciała.

Atmosfera aktywna - środowisko gazowe powodujące zmiany w składzie chemicznym danego materiału; stosowana w procesach gazowego nawęglania, cyjanowania itp. oraz w procesach redukowania.

Atmosfera atomów obcych - atmosfera zanieczyszczeń.

Atmosfera Cottrella - atmosfera zanieczyszczeń (opinie o programie).

Atmosfera dyfuzyjna - atmosfera wprowadzana do komory grzejnej pieca w celu spowodowania określonych zmian w składzie chemicznym grzanego materiału na drodze dyfuzji.

Atmosfera egzotermiczna - atmosfera kontrolowana otrzymana z niezupełnego spalania gazu opałowego lub innego paliwa bez doprowadzenia ciepła z zewnątrz.

Atmosfera endotermiczna - atmosfera kontrolowana otrzymana z rozkładu gazu lub węglowodoru ciekłego przez nagrzewanie.

Atmosfera fizyczna, atmosfera normalna, (segregator aktów prawnych).

Atmosfera jonowa, chmura jonowa - wg teorii Debye’a i Hiickela - obszar roztworu elektrolitycznego w najbliższym otoczeniu jonu danego znaku, w którym średnia w czasie gęstość jonów znaku przeciwnego jest większa niż średnia w czasie gęstość jonów o tym samym znaku.

Atmosfera kontrolowana - sztucznie wytworzone środowisko gazowe w przestrzeni roboczej pieca lub innego urządzenia, o składzie chemicznym regulowanym samoczynnie.

Atmosfera normalna

Atmosfera normalna - atmosfera fizyczna.

Atmosfera obojętna - gaz lub mieszanina gazów nie reagujących z metalami; a. w pełni obojętną mogą być tylko gazy szlachetne, ale są one jednak bardzo drogie i stosuje się je tylko w wyjątkowych przypadkach.

Atmosfera ochronna - sztucznie wytworzone środowisko gazowe zabezpieczające wsad lub obrabiane przedmioty przed niepożądanymi zmianami składu chemicznego.

Atmosfera pieca - środowisko gazowe w przestrzeni roboczej pieca.

Atmosfera redukująca - gaz lub mieszanina gazów.

Atmosfera standardowa - atmosfera wzorcowa.

Atmosfera techniczna, at - nielegalna jednostka ciśnienia równa ciśnieniu, jakie wywiera jeden kilogram-siła na jeden centymetr kwadratowy.

Atmosfera utleniająca - gaz lub mieszanina gazów.

Atmosfera wzorcowa - atmosfera przyjęta za wzorzec przy porównywaniu wyników badań samolotów, silników lotniczych i rakiet przeprowadzanych w różnych warunkach, która charakteryzuje się średnimi wartościami parametrów (ciśnienie 10132,5 kilopaskala, temperatura 15°C, pionowy spadek temperatury do wysokości 1 km jest stały i wynosi 0,65 °C na każde 100 m wysokości, a powyżej 11 km temperatura jest stała i równa się - 56,5 “C (promocja 3 w 1).

Atmosfera zanieczyszczeń, atmosfera Cottrella, atmosfera atomów obcych, chmura zanieczyszczeń - fiz. skupienie obcych atomów (domieszki lub składnika stopowego) w obszarze dyslokacji.

Atmosfera ziemska - atmosfera Ziemi złożona z mieszaniny gazów zwanej powietrzem, o składzie do wysokości 70 km prawie stałym: 78,09% objętości azotu, 20,95% tlenu, około 1% argonu i drobnych ilości neonu, helu, kry ptonu, wodoru, ksenonu, radonu ze zmiennymi ilościami dwutlenku węgla i pary wodnej

Atmosferyki - fale elektromagnetyczne o długości od 15 m do 1500 km, wywoływane wyładowaniami atmosferycznymi między chmurami lub między chmurą a ziemią; a. są źródłem zakłócających trzasków i świstów w odbiornikach radiowych.

Atol - wyspa koralowa w kształcie pierścienia zamykającego w sobie lagunę; a. powstaje w wyniku narastania raf: przybrzeżnej i barierowej.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami