Blog

05.05.2022

Metody przeprowadzania pomiarów hałasu

W artykule znajdziesz:

Metody przeprowadzania pomiarów hałasu

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonują w zakresie niezbędnym dla ochrony zdrowia i życia ludzi pomiary natężenia hałasu, a w miarę potrzeby również wibracji (program uprawnienia budowlane na komputer).

§13. Metody przeprowadzania pomiarów hałasu i wibracji określają normy, a do czasu ich wydania metody te określa Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej".

Z przytoczonego wyżej tekstu wynikają istotne dla budownictwa sprawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

I tak:

  • Użytkownik urządzeń wywołujących drgania ma obowiązek stosowania wibroizolacji w celu ograniczenia emisji wibracji.
  • Inwestorzy nowych obiektów wznoszonych w zasięgu oddziaływań istniejących wibracji są zobowiązani do stosowania rozwiązań technicznych eliminujących te oddziaływania, jeśli sklasyfikowane są jako szkodliwe.
  • Właściciele obiektów budowlanych narażonych na wpływy wibracji przekazywanych na te obiekty uzyskali dzięki rozporządzeniu ochronę prawną i mogą od tego czasu dochodzić swych praw w przypadku stwierdzenia niekorzystnych wpływów dla budowli lub ludzi w nich przebywających.
  • Użytkownicy obiektów budowlanych, a przede wszystkim mieszkańcy, uzyskali ochronę prawną przez postawienie w rozporządzeniu ograniczeń dotyczących poziomu wibracji dochodzących do miejsca użytkowania obiektu.
  • Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej uzyskały prawo do wykonywania niezbędnych pomiarów wibracji. Wyniki pomiarów stanowią podstawę oceny intensywności drgań.
  • Odpowiednie ministerstwa zobowiązane zostały do opracowania dokumentów normalizacyjnych lub wytycznych określających poziomy dopuszczalnych natężeń wibracji (uprawnienia budowlane).

Obiekty budowlane

Nawiązując do cytowanych wyżej Ustawy i Rozporządzenia Ciesielski, 1981 podał praktyczne metody postępowania w związku ze stosowaniem wymagań ustawowych. Zawarte tam oraz w innych opracowaniach (por. Ciesielski 1985) uwagi oraz zebrane doświadczenia ze stosowania wymagań ustawowych zostały wykorzystane przy opracowywaniu na przełomie 1992/93 projektów nowelizacji dotychczasowych dokumentów (program egzamin ustny).

W projekcie Ustawy (wersja ze stycznia 1993) wyróżnia się trzy zasadnicze obszary (środowiska) ochrony przed drganiami: środowisko zewnętrzne, środowisko wewnętrzne w budynkach i środowisko pracy.

W ujęciu projektu Ustawy środowisko zewnętrzne obejmuje tereny na zewnątrz obiektów budowlanych, środowisko wewnętrzne - to pomieszczenia przeznaczone na pobyt stały lub czasowy ludzi z wyłączeniem środowiska pracy, środowisko pracy zaś to miejsce, w którym znajduje się stanowisko pracy generujące drgania lub hałas (opinie o programie).

Ludzie oraz obiekty budowlane mogą być poddawane różnego typu działaniom dynamicznym, które powinny być uwzględniane tak w obliczeniach projektowych jak i w diagnostyce budowli. Niezbędne wymagania w zakresie ujęcia działań dynamicznych na budowle i ludzi oraz oceny wpływu tych działań na stan obiektów je odbierających zawarte są w kilku polskich normach (segregator aktów prawnych).

W niniejszej, ogólnej charakterystyce stanu normalizacji w Polsce w tym zakresie odnotujmy, że polskie normy ujmują omawiane zagadnienia w trzech grupach:

  • normy dotyczące określeń i terminologii z zakresu drgań,
  • normy określające działania dynamiczne na budowle,
  • normy umożliwiające ocenę wpływu działań dynamicznych na budowle i na ludzi.

W grupie “a" mieszczą się normy, zawierające oznaczenia, definicje, określenia i symbole odnoszące się do wielkości stosowanych w opisie zmian dynamicznych. W tej grupie norm za podstawowe należy uznać normy PN-82/N-01350*/ i PN-82/N-01351 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami