Blog

Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 2
22.06.2021

Badane mieszaniny surowcowe

W artykule znajdziesz:

Badane mieszaniny surowcowe

Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 3
Badane mieszaniny surowcowe

Badane mieszaniny surowcowe mają zwiększoną zawartość tlenków chromu (do 2,5%) i magnezu (powyżej 5%). Obecny w klinkierze wolny tlenek magnezowy krystalizuje w postaci peryklazu, co może spowodować zniszczenie zaczynu cementowego, ponieważ opóźnionej hydratacji peryklazu towarzyszy zwiększenie objętości, a więc powstawanie w zaczynie cementowym znacznych naprężeń. Dla wyjaśnienia tego zagadnienia określono za pomocą analizy chemicznej zawartość wolnego tlenku magnezowego; wyniosła ona w klinkierze o module Mn = 0,65 - 1,13%, a w klinkierze o module Mn = = 0,85 - 1,77% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wynika stąd, że w klinkierach wykrystalizowało w postaci peryklazu 29,7% (zestaw Mn = 0,85) i 17,8% (zestaw o Mn - 0,65) ogólnej zawartości tlenku magnezowego. Nieznaczna zawartość wolnego tlenku magnezowego w klinkierach wiąże się, prawdopodobnie, ze stabilizacją roztworów stałych magnezjoferrytu i magnezjochromitu w stopie wyższą energią wiązania się chromu z tlenem w porównaniu z magnezem, co utrudniało wykrystalizowanie peryklazu ze stopu. Ponadto MgO wchodzi w skład alitu w postaci roztworu stałego. Następuje przy tym zastąpienie jonu Ca2+ jonem Mg’2+. Obecność tlenku magnezowego w mieszaninie surowcowej zwiększa ogólną jej zasadowość, co powoduje zwiększenie zawartości alitu w klinkierze. Pozostający w nadmiarze MgO, który nie wszedł w skład alitu, może tworzyć roztwory stale z C2S i C4AF (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W klinkierach znajduje się nieznaczna ilość wolnego tlenku magnezowego; pomimo tego prowadzono badania stałości objętości w autoklawie pod ciśnieniem 2 MPa, ponieważ wypalony w wysokiej temperaturze tlenek magnezowy hydratyzuje znacznie wolniej niż zasadowe minerały klinkierowe. Eadania te wypadły dobrze dla wszystkich klinkierów. Zmian próbek, pęknięć, a tym bardziej zniszczeń nie zaobserwowano, co jeszcze raz świadczy o tym, że obecny w nieznacznej ilości wolny tlenek magnezowy nie wpływa niekorzystnie na jakość klinkieru.
Większa zawartość tlenku chromowego w badanych mieszaninach surowcowych może, według opinii licznych autorów, mieć duży wpływ • na krystalizację • minerałów klinkierowych (uprawnienia budowlane).

Wytrzymałość cementów

Z tego względu przeprowadzono badania petrograficzne uzyskanych klinkierów, których wyniki świadczą o dobrej krystalizacji i równomiernym rozmieszczeniu kryształów w klinkierze o module Mn = 0,65. Klinkier ten jest dosyć porowaty, na co niewątpliwie wpłynęła obecność w nim tlenku chromowego. Wokół porów są ziarna fazy belitu, które tworzą na cienkich płytkach skupienia pierścieniowe. Ziarna belitu, które mają w świetle przechodzącym zwykle barwę żółtawą, a niekiedy białą, są zabarwione przez tlenek chromowy na kolor intensywnie zielony. Kształt ziarn jest, z reguły, okrągły (program egzamin ustny).

Proces powstawania faz klinkierowych w przypadku modułu Mn - 0,85 nie jest zakończony i w temperaturze 1450°C struktura klinkieru nie jest doskonała; występują obszary, w których fazy nie zdołały wykrystalizować. W celu poprawy procesów krystalizacji zestawów o module Mn = 0,85 przeprowadzono 4gdatkowe badania, które są omówione w dalszej części tekstu (opinie o programie).
Wytrzymałości na zginanie i ściskanie badano wg normy GOST 310-60 na beleczkach 4x4x16 cm, przygotowanych z zaprawy 1 :3 o normalnej konsystencji (w je = 0,4). Wyniki, po twardnieniu próbek w wodzie przez 3, 7 i 28 dni.

Wykonane badania pozwoliły ustalić, że wytrzymałość na ściskanie cementów o modułach nasycenia 0,65 i 0,85 bliska jest wartości odpowiednio 30 i 40 MPa (segregator aktów prawnych).
Wpływ wybranych dodatków na proces klinkieryzacji i właściwości cementu zielonego uzyskanego z zastosowaniem żużla żelazochromowego
Najlepszą metodą przyspieszenia procesów klinkieryzacji i zwiększenia wytrzymałości cementów jest stosowanie mineralizatorów.

Do mieszaniny surowcowej, z której wykonano klinkier o module Mn = 0,85 wprowadzono - jako mineralizator - sześciofluorokrzemian sodowy, a do mieszaniny, z której wykonano klinkier o module Mn = 0,65 - Na.2SiFc, CaF2 i CaS04 oraz stabilizator fazy /5C2S - B203. Ilość wprowadzanych dodatków ustalono zgodnie z zaleceniami zawartymi w pracy [10]; wynosiła ona 0,1-b 1,0% w stosunku do masy mieszaniny surowcowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 8 Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 9 Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 10
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 11
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 12 Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 13 Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 14
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zalecenia inżynierskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami