Blog
Badania próbek
W artykule znajdziesz:
Badania próbek z wibrowanej zaprawy dają wyniki dosyć godne zaufania, lecz spotyka się opinie, że dla zaprawy wykonanej z kruszywa jednowymiarowego otrzymuje się większe rozrzuty niż dla betonu wykonanego w podobnych warunkach. Ponadto wartości wytrzymałości uzyskiwane w badaniach powinny być zbliżone do wytrzymałości betonu, a to pociągałoby wymaganie stosowania stosunku wodno-cementowego o wartości wyższej niż w próbach z zaprawą. Należy także wziąć pod uwagę, że interesujące jest zachowanie się cementu w betonie, a nie w zaprawie, w dodatku w zaprawie wykonanej z kruszywa jednofrakcjowego, nigdy nie stosowanego w praktyce. Z tych przyczyn do nowej redakcji normy BS 12 wprowadzono w r. 1958 badanie z użyciem betonu, jako alternatywne w stosunku do badania na wibrowanych próbkach z zaprawy (program uprawnienia budowlane na komputer).
W badaniach z użyciem betonu ustalone ilości cementu i wody, które odpowiadają Wagowemu stosunkowi wodno-cementowemu 0,60, miesza się z talami ilościami grubego i drobnego kruszywa, aby powstały beton miał konsystencję o wartości 10-50 mm opadu stożka. Istnieją pewne ograniczenia co do składu mineralnego i uziarnienia kruszywa. W znormalizowany sposób wykonywane są ręcznie, po jednej na raz, trzy próbki sześcienne o boku równym 100 mm. Po rozformowaniu próbki są przechowywane w wodzie, w temperaturze 18-20°C, aż do momentu badania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymagania normy BS 12: 1958 co do minimalnej wytrzymałości próbek, średniej dla trzech próbek w danym wieku, są podane w tablicy 1-10. Poza spełnieniem tych minimalnych wymagań, wytrzymałość próbek w starszym wieku powinna być wyższa od wytrzymałości próbek młodszych (uprawnienia budowlane). Spadek wytrzymałości w czasie mógłby oznaczać niestałość objętościową lub inne wady cementu. Ten warunek wzrostu wytrzymałości w czasie dotyczy również próbek z zaprawy wibrowanej. Przypuszcza się, że próbki betonowe wykonane ręcznie powinny wykazywać mniejszy rozrzut wytrzymałości niż wibrowane próbki z zaprawy; przypuszczenie to musi być jeszcze w pełni zweryfikowane (program egzamin ustny).
Wpływ cementu
Jakościowo wpływ cementu na cechy zaprawy i betonu jest taki sam, a zależność między wytrzymałościami odpowiadających sobie próbek z obu materiałów jest liniowa. Przykładowo pokazano to na rys. 1-25; zaprawa i beton mają ustalone proporcje, a stosunek wodno-cementowy wynosi dla obu materiałów 0,65. Wytrzymałości próbek z każdej pary nie są identyczne, przynajmniej częściowo dlatego, że badano próbki o różnym kształcie i wielkości. Możliwe jest też istnienie naturalnej różnicy ilościowej między wytrzymałością zaprawy i betonu, ponieważ ilość zawartego powietrza jest większa w zaprawie niż w betonie (opinie o programie).
Poprzedni rozdział dotyczył głównie właściwości cementu portlandzkiego; na jego podstawie można stwierdzić, że cementy różniące się składem chemicznym i charakterystyką fizyczną mogą wykazywać różne właściwości podczas hydratacji. Tak więc powinno być możliwe dobieranie takiego składu surowców, aby otrzymać cementy o różnych wymaganych właściwościach. W rzeczywistości w handlu dostępnych jest wiele rodzajów cementów portlandzkich, a inne, specjalne cementy mogą być wyprodukowane do szczególnych zastosowań (segregator aktów prawnych).
W niniejszym rozdziale opisane będą różne rodzaje cementów portlandzkich; omówionych będzie również kilka cementów nieportlandzkich, a zwłaszcza cement glinowy. W tablicy 2-1 podano nazwy różnych rodzajów cementów portlandzkich łącznie z odpowiadającymi im nazwami amerykańskimi tam, gdzie jest to dostępne. Graniczne zawartości składników dla niektórych z tych cementów wg ASTM zostały już wymienione (tabl. 1-9), a przeciętne zawartości składników. Wiele cementów zostało wyprodukowanych dla zapewnienia dobrej trwałości betonu w różnych warunkach (promocja 3 w 1). Na trwałość betonu ma wpływ nie tylko skład cementu; podstawowe mechaniczne właściwości stwardniałego betonu, takie jak wytrzymałość, skurcz, przepuszczalność, odporność na warunki atmosferyczne i pełzanie zależą również od czynników
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32