Blog

Inwestycja zdjęcie nr 2
31.03.2021

Badania skażenia wody

W artykule znajdziesz:

Badania skażenia wody

Inwestycja zdjęcie nr 3
Badania skażenia wody

Badania skażenia wody wykonuje się różnymi metodami, coraz częściej stosując w urządzeniach testowych organizmy żywe (np. ryby lub rozwielitki), które w przypadku zanieczyszczeń zmieniają swoje zachowanie. Na podstawie obserwacji tych zachowań uzyskuje się ostrzeżenie o zanieczyszczeniach wcześniej niż w wyniku testów chemicznych i fizycznych. Bardzo ważnym zagadnieniem jest rekultywacja terenów zdewastowanych w czasie budowy i działalności zakładu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niejednokrotnie konieczne jest oczyszczenie skażonych gleb. Zieleń na terenie zakładu przemysłowego
Ważną rolę w ochronie środowiska przed szkodliwymi wpływami przemysłu odgrywa zieleń. Wpływa ona na stabilność klimatu lokalnego, na skład powietrza przez wydzielanie tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla, ogranicza ilość zanieczyszczeń pyłowych przez umacnianie korzeniami pokrywy glebowej i zapobieganie unoszeniu przez wiatr cząsteczek gleby. Część zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł osadza się na liściach roślin, a następnie zostaje spłukana przez deszcz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zieleń jest także jednym z czynników kształtowania środowiska pracy przez podniesienie estetyki zakładu przemysłowego. Stanowi wdzięczny materiał o dużym bogactwie kształtów, kolorów i faktur, stwarzając nieograniczone możliwości kompozycji plastycznej.

W przepisach zaleca się sadzenie zieleni na wszelkich wolnych miejscach i terenach zarezerwowanych pod przyszłą rozbudowę zakładu. Przewiduje się:
- zieleń ochronną, stanowiącą barierę dla zanieczyszczeń emitowanych w strefie produkcji, chroniącą przed silnymi podmuchami wiatrów oraz ewentualnie zabezpieczającą przed rozprzestrzenianiem się ognia w razie pożaru,
- zieleń ozdobną, projektowaną przeważnie w strefie wejściowej i w pobliżu budynków socjalnych jako kwietniki, trawniki, pergole itp.,
- zieleń użytkową, tj. sady i warzywniki, na terenach rekultywowanych lub przewidzianych pod przyszłą rozbudowę (uprawnienia budowlane).
Na terenie zakładu przemysłowego unika się ogrodzeń stałych. Poszczególne strefy funkcjonalne można wydzielać za pomocą niskich strzyżonych żywopłotów.
Projekt układu zieleni na terenie zakładu przemysłowego uwzględniający elementy małej architektury, czyli murki, schody terenowe, ławki, fontanny itp., stanowi jeden ze składników projektu budowlanego (program egzamin ustny).

Ochrona przeciwpożarowa zakładu przemysłowego

Zgodnie z przepisami wymaga się, aby każdy zakład pracy był zbudowany i utrzymany w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracowników w wypadku pożaru. Budynki i urządzenia z nimi związane powinny być wykonane w taki sposób, aby w razie pożaru była zapewniona nośność konstrukcji przez określony czas, a także aby była możliwość prowadzenia akcji ratowniczej i ewakuacji ludzi (opinie o programie).

Wymagania dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych wynikają z przeznaczenia i sposobu użytkowania budynku, klasy jego odporności pożarowej, kategorii niebezpieczeństwa pożarowego, kategorii zagrożenia wybuchem lub zagrożenia ludzi i są ustalane przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej oraz Polskimi Normami (segregator aktów prawnych). W zależności od przytoczonych wyżej uwarunkowań, obowiązują różne wielkości stref pożarowych, różne ograniczenia liczby kondygnacji, zróżnicowane wymagania dotyczące dróg ewakuacyjnych, wyposażenia w instalacje grzewcze, wentylacyjne i wodociągowe oraz wyposażenia w gaśnice i czujki pożarowe przystosowane do wykrywania dymu, wysokiej temperatury, nasycenia powietrza oparami wybuchowymi.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w razie pożaru zostały ustalone minimalne odległości między budynkami produkcyjnymi lub magazynowymi bądź otwartymi składowiskami. W wypadku, gdy nie występuje zagrożenie wybuchem odległości te kształtują się w granicach 10, 15 lub 20 m (promocja 3 w 1)..

Pomieszczenia zagrożone wybuchem należy sytuować na najwyższej kondygnacji budynku, oddzielając je od innych pomieszczeń ścianami, które powinny być odporne na parcie wartości 15 kN/m2.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Inwestycja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Inwestycja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Inwestycja zdjęcie nr 8 Inwestycja zdjęcie nr 9 Inwestycja zdjęcie nr 10
Inwestycja zdjęcie nr 11
Inwestycja zdjęcie nr 12 Inwestycja zdjęcie nr 13 Inwestycja zdjęcie nr 14
Inwestycja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Inwestycja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Inwestycja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami