Blog

18.03.2021

Badania stropów

W artykule znajdziesz:

Badania stropów

Badania stropów

Badania stropów o znacznych powierzchniach można przeprowadzać wykonując na obwodzie badanej konstrukcji obrzeże drewniane na podłożonej warstwie papy i z płachtą brezentową uformowaną w kształcie zbiornika (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pionowe siły skupione uzyskuje się obciążając balastem pomosty zawieszone na konstrukcji za pomocą prętów stalowych. Siły poziome realizuje się za pomocą dźwigarków hydraulicznych lub mechanicznych z zastosowaniem wielokrążków oraz systemu bloków do zmiany pionowego kierunku obciążeń na poziomy. Do pomiaru siły służy mechaniczny dynamometr dźwigniowy lub dynamometr hydrauliczny; końce lin mocuje się w dźwigniku, a dynamometr przyczepia się bezpośrednio do liny (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przerwanie obciążania należy zarządzić w przypadku stosowania czujników o małym zasięgu (1 cm), wtedy kiedy ich wskazania zbliżają się do odczytu krańcowego. Notuje się wówczas odczyt czujnika i przestawia się na nowy odczyt w pobliżu zera. W przypadku badania konstrukcji na zniszczenie należy po przekroczeniu obciążenia obliczeniowego usunąć aparaturę narażoną na uszkodzenie, a dalsze badania prowadzić za pomocą pomiarów geodezyjnych.

Analiza wyników badań obejmuje: wyznaczenie nieznanych parametrów statyczno-wytrzymałościowych oraz sztywność, pracę sprężystą, klawiszowanie i nośność dla elementów zginanych, a stateczność i nośność dla elementów ściskanych (uprawnienia budowlane).
Przedmiotem badań był zespół konstrukcji żelbetowej typu „H-Muranów” składający się z prefabrykowanych ram żelbetowych oraz prefabrykowanych płyt żelbetowych stropowych opartych na ramach, konstrukcja budynku składała się z szkieletu żelbetowego utworzonego z prefabrykowanych ram żelbetowych w kształcie litery „H” ze wspornikiem, które tworzą szkielet żelbetowy trójprzęsłowy wielopiętrowy w płaszczyźnie poprzecznej w kierunku długości budynku (program egzamin ustny). Rozstaw tych płaszczyzn utworzonych z ram prefabrykowanych w kierunku budynku wynosił 3,24 m, a każda z nich wykonana była z dwóch ram typu „H” w kierunku szerokości budynku, tj. wzdłuż wymiaru 11,70 m.

Słupy o przekroju poprzecznym

Ramy dla wszystkich kondygnacji miały te same wymiary i kształt. Słupy o przekroju poprzecznym 28×30 cm połączone ryglem o przekroju poprzecznym 30×25 cm tworzyły ramę. Płyty stropowe oparte na tych ryglach miały kształt panwi o grubości płyty 4 cm i wysokości żebra 20 cm (opinie o programie).

Do badań zmontowano segment dwu przęseł płyt stropowych opartych na trzech kompletach ram. W ten sposób środkowy komplet ram otrzymał pełne obciążenie maksymalne. Próbne obciążenie przeprowadzono dla następujących badań:

a) badanie na sprężystość, polegające na pomiarze odkształceń sprężystych i trwałych pod działaniem normowego obciążenia użytkowego (wg PN-B/56-03260 p. 7),

b) badanie wytrzymałości prowadzone aż do zniszczenia konstrukcji szkieletu (miały na celu określenie współczynników pewności).
W każdym punkcie pomiarowym na konstrukcji podwieszono drut stalowy obciążony ciężarkiem (segregator aktów prawnych).

Do drutu stalowego podwieszono łatki niwelacyjne. Do niwelacji zastosowano niwelator precyzyjny (typ Zeissa), typ NA-1 o dokładności 0,05 mm. Niwelator ustawiono w takim miejscu, aby można było dokonać odczytów na 57 łatkach niwelacyjnych z jednego stałego stanowiska. Dla zachowania ciągłości odczytów zainstalowano reper niwelacyjny. Jako obciążniki zastosowano bloczki betonowe, których ciężar wyznaczono uprzednio. Badanie powtórzono na trzech fragmentach konstrukcji.

Badania kontrolne należy przeprowadzać w następujących przypadkach:
a) przy stwierdzeniu omyłek w projekcie lub niezgodności projektu z normami po wykonaniu całości lub części budowli,
b) w przypadku wykrycia wad w wykonaniu elementu prefabrykowanego wbudowanego w konstrukcję,
c) przy obniżeniu nośności elementów konstrukcji na skutek ujemnego działania wpływów atmosferycznych w czasie ich wykonywania,
d) przy obniżeniu nośności konstrukcji wskutek niewłaściwego użytkowania (przeciążenia, wybijanie otworów, korozja chemiczna przemysłowa itp.),
e) przy zmianie przeznaczenia budowli (na bardziej niekorzystne warunki obciążeniowe) wynikłej w późniejszym okresie wznoszenia budowli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami