Blog

Wpływ temperatury zdjęcie nr 2
24.02.2023

Badania szkód budowlanych

W artykule znajdziesz:

Wpływ temperatury zdjęcie nr 3
Badania szkód budowlanych

Znaczenie poszczególnych czynników jest różne i zależy od zastosowanego rodzaju zaprawy (tynk cementowo-wapienny, wapienny lub gipsowy z dodatkami lub bez dodatków zwiększających przyczepność) i od rodzaju podłoża. Uogólniając można jednak stwierdzić, że przyczepność tynku w znacznej mierze zależy od chropowatości podłoża, jego wodochłonności i wilgotności, jak również od tego, jak równa i wolna od zanieczyszczeń jest jego powierzchnia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badania szkód budowlanych doprowadziły do wniosku, że spośród tych czynników największe znaczenie w przypadku tynków wewnętrznych ma zawartość wilgoci w podłożu i jego wodochłonność. Tynk położony na krótko po postawieniu ściany nie ma wystarczającej siły przylegania do podłoża ze względu na bardzo dużą zawartość wilgoci w ścianie. Taki sam skutek wywołuje nadmierne zwilżanie podłoża. Jeżeli natomiast w przypadku bardzo dużej wodochłonności podłoża nie zostanie ona zmniejszona przez obrzutkę, to nastąpi odciągnięcie wody potrzebnej do wiązania zaprawy i wskutek tego w strefie przyczepności powstanie warstewka tynku o niewystarczającej wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zbyt mała przyczepność tynku wychodzi zwykle na jaw dopiero wtedy, gdy strefa przyczepności zostanie obciążona siłami ścinającymi i rozciągającymi. W ścianach wewnętrznych siły te pojawiają się głównie w wyniku ruchów podłoża, a więc skrócenia się samej powierzchni ściany w wyniku działania obciążeń i zmian wilgotności, albo na skutek odkształceń powierzchni ścian stojących na uginających się stropach. Poza tym w przypadku braku dylatacji przy górnej krawędzi ściany uginające się elementy stropu mogą naciskać na tynk, powodując powstanie w nim naprężeń (uprawnienia budowlane).

Prace tynkarskie

Ponieważ większa część tych ruchów występuje w pierwszych miesiącach po wzniesieniu rozpatrywanych elementów, można zmniejszyć niebezpieczeństwo uszkodzenia tynków, tynkując ściany możliwie jak najpóźniej. Zalecenia o podtoże pod tynk musi być gładkie i wolne od zanieczyszczeń. Na ściany gładkie i silnie chłonące wodą należy co najmniej na 12 godzin przed rozpoczęciem tynkowania narzucić podkład o składzie dostosowanym do używanej na tynk i na podtoże zaprawy z piaskiem gruboziarnistym (H-7 mm)(program egzamin ustny).

Prace tynkarskie należy jeżeli to możliwe przeprowadzać dopiero w kilka miesięcy po wzniesieniu tynkowanej części ściany. Jeżeli zachodzi konieczność wcześniejszego tynkowania, to należy zwrócić uwagę, czy podłoże jest już wystarczająco suche.

Cienkie, twarde wierzchnie warstwy tynku (gładź drobnoziarnista), wykonane z zaprawy gipsowej, oddzielały się od obrzutki, gdy była ona wykonana z zaprawy o mniejszej wytrzymałości, a w szczególności z zaprawy wapiennej. Szkody te występowały zwykle po ułożeniu ciężkich tapet lub przy ich wymianie podczas odnawiania pomieszczeń (opinie o programie).

Uszkodzenia tynków wewnętrznych występowały również w obszarach ścian narażonych na uderzenia, gdy wytrzymałość tynku była zbyt mała na skutek zastosowania zaprawy o niewłaściwym składzie albo gdy zastosowano tynk gipsowy w często użytkowanych pomieszczeniach wilgotnych.

Aby otrzymać gładką powierzchnię tynku wewnętrznego, często pokrywa się obrzutkę warstwą czystej zaprawy gipsowej o grubości kilku milimetrów. Jeżeli twarda i sztywna warstewka zostanie ułożona na warstwie nośnej o innym środku wiążącym i o mniejszej wytrzymałości, to może wystąpić zła przyczepność nośnej warstwy tynku do podłoża (segregator aktów prawnych).

Tynki gipsowe podczas twardnienia lekko pęcznieją, natomiast tynki wapienne i cementowo-wapienne kurczą się. Z tego powodu, a także ze względu na różnicę modułów sprężystości, powstają naprężenia w strefie przyczepności. Zaprawa z wapna gaszonego wymaga podczas twardnienia dostępu powietrza (C02). Zbył wcześnie położona szczelna gładź nie pozwala na wystarczające stwardnienie obrzutki, co także zmniejsza przyczepność tynku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wpływ temperatury zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wpływ temperatury zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wpływ temperatury zdjęcie nr 8 Wpływ temperatury zdjęcie nr 9 Wpływ temperatury zdjęcie nr 10
Wpływ temperatury zdjęcie nr 11
Wpływ temperatury zdjęcie nr 12 Wpływ temperatury zdjęcie nr 13 Wpływ temperatury zdjęcie nr 14
Wpływ temperatury zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wpływ temperatury zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wpływ temperatury zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami