Blog
Badanie kwadrateli
W artykule znajdziesz:
Badanie kwadrateli
Badanie kwadrateli można przeprowadzać stosując te same sposoby jak przy kaflach zwykłych (uprawnienia budowlane). Płytki ścienne szkliwione fajansowe i kamionkowe Płytki ścienne szkliwione są wyrobami wypalanymi z gliny, o czerepie drobnoporowatym pokrytym od strony licowej warstewką szkliwa. Glina do wyrobu płytek musi być specjalnie dobierana.
W zależności od wyrobu i barwy mogą być stosowane gliny żelaziste, margliste, fajansowe. Używane są również domieszki kaolinitu niezbędne zwłaszcza dla płytek białych i kremowych. Przygotowanie masy musi być bardzo staranne. Stosuje się szlamowanie, rozdrabnianie, mielenie, mieszanie (program na telefon).
Formowanie odbywać się może „na mokro” oraz z masy półsuchej o wilgotności 7% na prasach hydraulicznych pod dużym ciśnieniem (program na komputer). Szkliwo powinno mieć współczynnik rozszerzalności cieplnej możliwie taki sam jak czerep. W skład szkliwa wchodzi krzemionka i różne topniki, jak tlenki ołowiu czy baru, sodu, wapnia, antymonu itp. Wypalanie bywa dwukrotne lub jednokrotne; przy dwukrotnym (stosowanym najczęściej) najpierw wypala się czerep, nanosi szkliwo, a następnie wypala ostatecznie.
Normalny wymiar płytki tzw. kwadratu wynosi 15 X 15 cm i grubość 5 mm (program egzamin ustny).
Płyty majolikowe
Wytwórnia dolnośląska w Przyborsku produkuje płytki odmiennych wymiarów, a mianowicie: 120 X 120 X 15 mm, 120 X 57,5 X 15 mm, 245 X 120 X 15 mm, 120 X 120 X 57 mm. Ponadto wyrabiane są płytki dwustronnie szkliwione z przeznaczeniem na przepierzenia w garderobach, w. c. itp. Według barw płytki dzielą się na dwie grupy: białe i kremowe (opinie o programie).
Płytki majolikowe są o różnych barwach. Płytki ścienne powinny w przełomie wykazywać strukturę ścisłą, drobnoziarnistą, bez pęcherzyków i dostrzegalnych rozwarstwień, ich nasiąkliwość nie powinna przekraczać 13% wagowo. Wytrzymałość na ściskanie płytek powinna wynosić dla gat. I 200, II 180, III 160 kG/cm2.
Badanie na ściskanie wykonywa się na 5 próbkach, które zaopatruje się obustronnie przy krawędziach w listwy o grubości 10 mm z zaprawy cementowej 1:1 dokładnie wyrównane (segregator aktów prawnych). Po stwardnieniu i wysuszeniu płytki poddaje się ściskaniu na prasie, bacząc na to, by nacisk przekazywał się równomiernie na podstawy oparcia. Odporność na uderzenie bada się wciskając daną próbkę spodnią stroną w warstwę wilgotnego piasku.
Nad płytką na wysokości 50 cm zawiesza się na nitce przeciągniętej przez uszko kulkę stalową o ciężarze 50 G.
Nitkę przecina się i kulka swobodnie spada. Uderzenie jej może pozostawić lekkie wklęśnięcie w polewie, lecz nie powinno uszkodzić płytki. Wymagania techniczne, wymiary, numery płytek, dopuszczalne odchyłki i wady, cechy fizyczne i mechaniczne, badania techniczne zwykłe i pełne, losowe pobieranie próbek oraz ocena wyników podane są w PN-55/B-12031 i PN-57/B-12033 (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32