Blog
Balkony i loggie
W artykule znajdziesz:
Nawierzchnia pochylni powinna być szorstka lub karbowana. Ustalenia podane wyżej nie naruszają wymagań co do procentu nachylenia pochylni określonych przepisami szczególnymi. Pochylnie i schody zewnętrzne mające więcej niż 5 stopni i szerokość pochylni lub biegu do 1,50 m należy zaopatrzyć w poręcz jednostronną, a przy większej szerokości niż 1,50 m w poręcze dwustronne, zamocowane w ścianie lub na balustradzie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Schody zewnętrzne o większej liczbie stopni niż 5 i nachyleniu powyżej 35% oraz pochylnie przeznaczone dla wózków osób niepełnosprawnych powinny mieć obustronne poręcze, zamocowane na balustradzie lub pochylni na wysokości 0,9-1,1 m. Balustrady klatek schodowych oraz pochylni od strony nie ograniczonej ścianą w zależności od przeznaczenia budynku powinny spełniać warunki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ustalenia nie dotyczą wysokości balustrad jednopłaszczyznowych, których wysokość przy spocznikach powinna jednak wynosić co najmniej 0,90 m. Szerokość użytkowa balkonów i loggii powinna wynosić co najmniej 0,90 m przy zachowaniu przepisów o minimalnym nasłonecznieniu pomieszczeń. Balkony i wykusze, łącznie ze wspornikami, powinny być umieszczone na wysokości co najmniej 3,0 m nad poziomem chodnika przeznaczonego dla ruchu publicznego (uprawnienia budowlane).
Podokienniki wewnętrzne
W budynkach o wysokości powyżej 55 m nie należy przewidywać balkonów i loggii. Balustrady balkonów, loggii, portfenetrów, galerii i tarasów nad pomieszczeniami, przeznaczonymi na pobyt ludzi, powinny w zakresie wysokości i odstępów między prętami odpowiadać warunkom określonym (program egzamin ustny).
Ustalenia podane w tablicy nie dotyczą budynków jednorodzinnych, pensjonatowych i turystyczno-wczasowych do dwóch kondygnacji, w których wysokość balustrad powinna wynosić co najmniej 0,90 m. Odległość dolnej ramy balustradowej od płyty balkonu, loggii, galerii i tarasu nie powinna przekraczać 0,12 m (opinie o programie).
Balustrady w budynkach powinny mieć konstrukcję zapobiegającą możliwości wypadnięcia dziecka. Ponadto w budynkach mieszkalnych oraz przeznaczonych na pobyt dziecka, a także w budynkach służby zdrowia konstrukcja balustrad powinna uniemożliwiać wspinanie się dzieci. Stosowanie płyt jako wypełnienia balustrad jest dopuszczalne wyłącznie z użyciem materiałów nie kruszących się (np. ze szkła zbrojonego) oraz zapewnieniem takiego mocowania płyt, które by zabezpieczało przed ich wypadaniem. Balustrady odgraniczające poziomy widowni hal sportowych, stadionów, teatrów i kin powinny w zakresie wysokości odpowiadać istniejącym potrzebom i nie ograniczać widoczności.
Pomosty obsługi, galerie robocze, galerie ewakuacyjne itp. w pomieszczeniach zakładów pracy, wzniesione ponad 1 m nad poziomem podłogi, należy zabezpieczać balustradą o wysokości co najmniej 1,1 m, z poprzeczką w połowie tej wysokości, oraz krawężnikami O wysokości co najmniej 0,15 m. W budynkach o wysokości do 25 m na drugiej i wyższych kondygnacjach wysokość między górną krawędzią wewnętrznego podokiennika okna otwieranego a poziomem podłogi powinna wynosić co najmniej 0,85 m (segregator aktów prawnych).
Wysokość podokiennika określona wyżej może być zmniejszona pod warunkiem zabezpieczenia elementów okien do wysokości 0,85 m od podłogi osłoną uniemożliwiającą wypadnięcie dziecka. W budynkach na kondygnacjach znajdujących się powyżej 25 m, w których poziom górnej krawędzi podokiennika znajduje się na wysokości 0,85 m od podłogi, otwory okienne należy zabezpieczyć osłoną do wysokości 1,1 m od poziomu podłogi. Osłony te nie są wymagane w razie zastosowania podokiennika o wysokości 1,1 m od poziomu podłogi albo zastosowania szerszego podokiennika, przy którym suma szerokości podokiennika i jego wysokości nad poziomem podłogi wynosi co najmniej 1,2 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32