Blog

Najszybsze wydanie zdjęcie nr 2
08.01.2020

Balustrady i wykańczanie powierzchni schodów

W artykule znajdziesz:

 

Balustrady i wykańczanie powierzchni schodów

Najszybsze wydanie zdjęcie nr 3
Balustrady i wykańczanie powierzchni schodów

Zadaniem balustrady jest zabezpieczenie ludzi od spadnięcia ze schodów (program na komputer). Składa się ona z części konstrukcyjnej i poręczy służącej do oparcia ręki, przymocowanej do konstrukcji balustrad. Najczęściej stosuje się balustrady stalowe z uwagi na ich wytrzymałość, i trwałość, a w szczególnych przypadkach mogą być stosowane specjalne ścianki balustradowe z żelbetu lub kamienia z odpowiednio ukształtowaną poręczą (program na telefon). W biegach szerszych od 1,5 m, poza balustradą od strony prześwitu, dawane są poręcze przy ścianie klatki schodowej. Balustrady stalowe wykonuje się z prętów o przekroju kwadratowym, okrągłym lub innym. Ustawia się je albo na stopniach lub policzkach, albo na zewnątrz schodów mocując do czół stopni lub boków policzków (program egzamin ustny).

Słupki ze stali kwadratowej zakotwione w każdym stopniu; słupki te połączone są z obejmującymi je dwustronnie u dołu płaskownikami. U góry nasadzony jest na słupki i przykręcony lub przyspawany płaskownik służący do umocowania poręczy. Pośrodku słupków umieszczono dodatkowe pionowe pręty. Poręcze mogą być drewniane, metalowe, z tworzyw sztucznych.
Poręcz drewniana polerowana z twardego drewna przykręcona jest do płaskowników. Przy przejściu z jednego biegu na drugi pomiędzy częściami prostymi poręczy wstawia się część zakrzywioną, klejoną z 2-4-3 części. Połączenie ze sobą poszczególnych części poręczy wykonuje się za pomocą krytych czopów i kleju (opinie o programie).

 

Słupki stalowe balustrady

Słupki stalowe balustrady mocowane są na schodach betonowych lub kamiennych przeważnie następującymi sposobami: a) rozczapierzony koniec słupka osadza się w poszerzone od dołu gniazdo z wierzchu stopnia i następnie gniazdo zalewa się zaprawą cementową, b) podobnie obrobiony koniec słupka osadza się w gniazdo z boku stopnia i zalewa się zaprawą. Przy sposobie (a) gniazda nie powinny być wykonane bliżej niż 5 cm od brzegu stopnia, aby nie spowodować pęknięcia (segregator aktów prawnych). Sposób (b) pozwala na lepsze wykorzystanie szerokości biegu, to znaczy na zwiększenie jego szerokości użytkowej; nie można jednak zastosować tego sposobu w zwykłych schodach dwubiegowych, gdzie jest mały prześwit. Przy schodach trójbiegowych i wachlarzowych stosowanie poręczy według wzoru (b) jest bardzo pożądane. Gniazda zasłania się ze względów estetycznych pierścieniami metalowymi. Przed zalaniem gniazda pierścienie podnosi się do góry, a po zalaniu opuszcza na właściwe miejsce.

Ustalenie typowych wymiarów klatek schodowych umożliwiło zastosowanie prefabrykowanych balustrad. W belce policzkowej balustradowej zabetonowane są bolce stalowe, a w dolnym płaskowniku balustrady wywiercone są otwory, przez które przechodzą trzpienie z belki policzkowej. Jeśli trzpienie są nagwintowane, mocowanie balustrady odbywa się za pomocą nakrętki; jeśli trzpienie nie mają gwintu — za pomocą zespawania ich z płaskownikiem.

Inny przykład balustrady prefabrykowanej . Jest to jednopłaszczyznowa balustrada do wielkopłytowej klatki schodowej, osadzona w płytach spocznikowych oraz czołach stopni, a więc umiejscowiona w prześwicie, czyli tzw. duszy (promocja 3 w 1). Jej zaletą jest brak części, tzw. skrętów, łączących balustrady poszczególnych biegów, które to części należy np. przyspawać do prefabrykowanej balustrady schodów ZOR-5, natomiast jej wadą jest duży ciężar.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Najszybsze wydanie zdjęcie nr 8 Najszybsze wydanie zdjęcie nr 9 Najszybsze wydanie zdjęcie nr 10
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 11
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 12 Najszybsze wydanie zdjęcie nr 13 Najszybsze wydanie zdjęcie nr 14
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Najszybsze wydanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami