Blog
Wilgotność względna środowiska
W artykule znajdziesz:
Wilgotność względna środowiska na początku i przy końcu komory wynosi 100%, a w części środkowej o długości ok. 60 m zaledwie 5-r-8°/o, przy której następuje intensywne suszenie wyrobów. Obróbkę cieplną betonu produktami spalania gazu naturalnego przeprowadza się w komorach dopływającą tam mieszanką gazowo-powietrzną odpowiedniej temperaturze, otrzymywaną przez spalanie gazu w przed- palenisku. Można także wykorzystać gazy uchodzące z kotłowni pracujących na gazie naturalnym. Zastosowanie gazowych promienników podczerwieni zamiast elektrycznych, w zależności od lokalnych warunków, może dać znaczny efekt techniczno-ekonomiczny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na poligonie wytwórni elementów żelbetowych ŻBK nr 10 eksploatuje się komory typu dołowego do obróbki cieplnej płyt z keramzytobetonu produktami spalania gazu naturalnego. W dolnej części ścian komór znajdują się otwory do wlotu i wylotu produktów spalania gazu, które (przechodząc przez mieszalnik połączony z kominem) mogą wchodzić do komory ze specjalnego paleniska i z komina kotła parowego. Komory mogą pracować na gazach uchodzących z kotłów, co zwiększa o 10H-15% współczynnik działania użytecznego kotłowni, lub na produktach spalania w palenisku, albo też przy jednoczesnym zastosowaniu obu sposobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zakład ŻBK jest skrótowym oznaczeniem przedsiębiorstwa: Żelezobietonny Kombinat - Zakład Prefabrykacji. Temperatura u góry komory wynosiła 127°C i nieco wyżej niż u dołu, ale następnie wyrównywała się i we wnętrzu wyrobów osiągała 70°C. Czas trwania obróbki cieplnej wynosił 10-11 godz. Przeciętna wytrzymałość kostek wynosiła 120 kG/cm2, a naparzanych 92 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).
Zużycie energii elektrycznej
Zużycie energii elektrycznej na obróbkę cieplną 1 m3 wyrobów w komorach z rurowymi grzejnikami elektrycznymi wynosi: 98 kWh, zużycie pary - 250 kg i gazu naturalnego - 15 m3. Przy koszcie lkWh równym 0,02 rb, 1 t pary kosztuje 4 rb i 1 m3 gazu - 0,02 rb; koszt obróbki cieplnej 1 m3 betonu grzejnikami rurowymi wyniesie 1,9 rb, parą-1 rb, a gazem - 0,3 rb. Prócz tego, zastosowanie gazu pozwala uniknąć budowy zbyt dużych i skomplikowanych instalacji parowych trudnych w eksploatacji (program egzamin ustny).
Przy układaniu do przegród formy bateryjnej mieszanki betonowej wstępnie ogrzewanej prądem elektrycznym o napięciu 200-5-380V w ciągu 6-15 min do temperatury 85-95°C (średnio 75-80°C) dalsze twardnienie mieszanki może odbywać się (wg A. S. Arbieniewa) kosztem zawartego w betonie ciepła bez doprowadzania go z zewnątrz. Nie występują przy tym w mieszance zjawiska destrukcyjne, ponieważ rozgrzewa się ona na początku procesu wiązania, a rozluźnienie rozgrzewanej mieszanki zostaje zlikwidowane przez następne jej wibrozagęszczanie przy układaniu (opinie o programie). Poza tym wytrzymałość betonu wzrasta w kierunku od wnętrza wyrobu, gdzie temperatura jest wyższa, do części zewnętrznej i w warunkach możliwie powolnego stygnięcia wyrobu nie występują w betonie naprężenia rozciągające i nie pojawiają się rysy w jego warstwach zewnętrznych. W wyniku uzyskuje się strukturę betonu bardziej szczelną i jednolitą (segregator aktów prawnych).
Uformowane wyroby można poddać wytrzymywaniu cieplnemu lub obróbce cieplnej. W pierwszym przypadku dla przyspieszenia procesu wykańczania wyrobów umieszcza się je zaraz po uformowaniu w ogrzanej do temperatury mieszanki komorze, po czym przerywa się doprowadzanie do niej pary i wyroby pozostawia się w komorze dla aktywnego twardnienia w cieple (promocja 3 w 1). Do przygotowania gorących mieszanek betonowych stosowane są najczęściej dwa układy: w pierwszym, charakterystycznym dla betoniarek z ruchomym bębnem, para doprowadzana jest dyszami umieszczonymi w ruchomych mieszadłach, w drugim, dotyczącym betoniarek o nieruchomym bębnie, dysze usytuowane są na jego obwodzie. Bęben betoniarki musi być absolutnie szczelny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32