Blog

17.05.2022

Wilgotność względna środowiska

W artykule znajdziesz:

Wilgotność względna środowiska

Wilgotność względna środowiska na początku i przy końcu komory wynosi 100%, a w części środkowej o długości ok. 60 m zaledwie 5-r-8°/o, przy której następuje intensywne suszenie wyrobów. Obróbkę cieplną betonu produktami spalania gazu naturalnego przeprowadza się w komorach dopływającą tam mieszanką gazowo-powietrzną odpowiedniej temperaturze, otrzymywaną przez spalanie gazu w przed- palenisku. Można także wykorzystać gazy uchodzące z kotłowni pracujących na gazie naturalnym. Zastosowanie gazowych promienników podczerwieni zamiast elektrycznych, w zależności od lokalnych warunków, może dać znaczny efekt techniczno-ekonomiczny (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na poligonie wytwórni elementów żelbetowych ŻBK nr 10 eksploatuje się komory typu dołowego do obróbki cieplnej płyt z keramzytobetonu produktami spalania gazu naturalnego. W dolnej części ścian komór znajdują się otwory do wlotu i wylotu produktów spalania gazu, które (przechodząc przez mieszalnik połączony z kominem) mogą wchodzić do komory ze specjalnego paleniska i z komina kotła parowego. Komory mogą pracować na gazach uchodzących z kotłów, co zwiększa o 10H-15% współczynnik działania użytecznego kotłowni, lub na produktach spalania w palenisku, albo też przy jednoczesnym zastosowaniu obu sposobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zakład ŻBK jest skrótowym oznaczeniem przedsiębiorstwa: Żelezobietonny Kombinat - Zakład Prefabrykacji. Temperatura u góry komory wynosiła 127°C i nieco wyżej niż u dołu, ale następnie wyrównywała się i we wnętrzu wyrobów osiągała 70°C. Czas trwania obróbki cieplnej wynosił 10-11 godz. Przeciętna wytrzymałość kostek wynosiła 120 kG/cm2, a naparzanych 92 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).

Zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej na obróbkę cieplną 1 m3 wyrobów w komorach z rurowymi grzejnikami elektrycznymi wynosi: 98 kWh, zużycie pary - 250 kg i gazu naturalnego - 15 m3. Przy koszcie lkWh równym 0,02 rb, 1 t pary kosztuje 4 rb i 1 m3 gazu - 0,02 rb; koszt obróbki cieplnej 1 m3 betonu grzejnikami rurowymi wyniesie 1,9 rb, parą-1 rb, a gazem - 0,3 rb. Prócz tego, zastosowanie gazu pozwala uniknąć budowy zbyt dużych i skomplikowanych instalacji parowych trudnych w eksploatacji (program egzamin ustny).

Przy układaniu do przegród formy bateryjnej mieszanki betonowej wstępnie ogrzewanej prądem elektrycznym o napięciu 200-5-380V w ciągu 6-15 min do temperatury 85-95°C (średnio 75-80°C) dalsze twardnienie mieszanki może odbywać się (wg A. S. Arbieniewa) kosztem zawartego w betonie ciepła bez doprowadzania go z zewnątrz. Nie występują przy tym w mieszance zjawiska destrukcyjne, ponieważ rozgrzewa się ona na początku procesu wiązania, a rozluźnienie rozgrzewanej mieszanki zostaje zlikwidowane przez następne jej wibrozagęszczanie przy układaniu (opinie o programie). Poza tym wytrzymałość betonu wzrasta w kierunku od wnętrza wyrobu, gdzie temperatura jest wyższa, do części zewnętrznej i w warunkach możliwie powolnego stygnięcia wyrobu nie występują w betonie naprężenia rozciągające i nie pojawiają się rysy w jego warstwach zewnętrznych. W wyniku uzyskuje się strukturę betonu bardziej szczelną i jednolitą (segregator aktów prawnych).

Uformowane wyroby można poddać wytrzymywaniu cieplnemu lub obróbce cieplnej. W pierwszym przypadku dla przyspieszenia procesu wykańczania wyrobów umieszcza się je zaraz po uformowaniu w ogrzanej do temperatury mieszanki komorze, po czym przerywa się doprowadzanie do niej pary i wyroby pozostawia się w komorze dla aktywnego twardnienia w cieple (promocja 3 w 1). Do przygotowania gorących mieszanek betonowych stosowane są najczęściej dwa układy: w pierwszym, charakterystycznym dla betoniarek z ruchomym bębnem, para doprowadzana jest dyszami umieszczonymi w ruchomych mieszadłach, w drugim, dotyczącym betoniarek o nieruchomym bębnie, dysze usytuowane są na jego obwodzie. Bęben betoniarki musi być absolutnie szczelny.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami