Blog

Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 2
22.06.2018

Baraki budowlane – przepisy

W artykule znajdziesz:

Baraki budowlane – przepisy

 

Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 3
Baraki budowlane – przepisy

Do tymczasowych obiektów budowlanych zalicza się barakowozy gospodarcze i socjalne dla ekipy wykonawczej oraz kontenery i pokrycia namiotowe, pod którymi składowane są narzędzia i materiały potrzebne na każdym placu budowy (uprawnienia budowlane). Zgodnie z prawem budowlanym tego rodzaju obiekty mogą być stawiane na placu budowy bez dodatkowych formalności, ale wyłącznie wtedy, gdy inwestor na prowadzone prace uzyskał pozwolenie budowlane. Według obowiązujących przepisów tymczasowym obiektem budowlanym nazywane są obiekty przeznaczone do użytkowania czasowego w okresie nie dłuższym niż trwałość techniczna tychże obiektów, przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce oraz obiekty budowlane, które nie są na trwałe złączone z gruntem. Obowiązek zgłoszenia budowy tymczasowych obiektów budowlanych pojawia się wtedy, gdy ich budowa nie wiąże się z użytkowaniem podczas realizacji robót budowlanych. W przypadku, gdy barakowóz inwestor chce umieścić na placu budowy budynku jednorodzinnego, nie musi on spełniać żadnych dodatkowych formalności (segregator aktów prawnych).

 

Należy jednak pamiętać, że prac przygotowawczych na budowie nie można rozpoczynać przed uprawomocnieniem się pozwolenia na budowę. Do prac przygotowawczych zalicza się m.in. budowę obiektów tymczasowych np. baraków budowlanych. Kontenery lub baraki socjalne można umieścić na placu budowy wyłącznie wtedy, gdy pozwolenie na budowę stanie się prawomocne i gdy minie tydzień od momentu zgłoszenia budowy. Jak sama nazwa wskazuje, tymczasowe obiekty budowlane są przeznaczone do użytkowania przez jakiś czas. W przypadku, gdy ich ustawienie nie wiąże się z pozwoleniem na budowę innego obiektu, konieczne jest ich zgłoszenie, w którym należy określić termin ich przeniesienia na inne miejsce lub usunięcia (promocja 3 w 1). Termin ten wynosi maksymalnie 120 dni od dnia, w którym rozpoczęła się budowa określona w zgłoszeniu. W przypadku, gdy tymczasowe obiekty są związane z budową budynku jednorodzinnego, to ich usunięcie lub przeniesienie zawsze związane jest z czasem, w którym prowadzone są roboty budowlane.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 8 Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 9 Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 10
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 11
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 12 Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 13 Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 14
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Charakterystyka budownictwa wiejskiego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami