Blog

Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 2
05.01.2021

Basen szlamu

W artykule znajdziesz:

Basen szlamu

Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 3
Basen szlamu

Basen szlamu jest okrągłym zbiornikiem żelbetowym o średnicy 40 m i głębokości 7,0 m. Ściany basenu wykonano w kolejnych 12 odcinkach łukowych za pomocą poziomo-przesuwnych wież rusztowań. Zawieszone na tych wieżach tarczowe deskowanie było z kolei pionowo-przestawne (program uprawnienia budowlane na komputer).

W ten sposób cała „miska” basenu została wykonana na mokro, z minimalnym zużyciem drewna na deskowanie pilastrów. Zbiornik został następnie sprężony powierzchniowo ułożonymi 57 kablami 12 0 5 mm i otorkretowany. Część basenu powyżej zwierciadła szlamu, której wysokość określa gabaryt obrotowego mieszadła, została zmontowana z prefabrykatów żelbetowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kopuła, stanowiąca przekrycie zbiornika, wykonana została ze 140 elementów montowanych na bardzo oszczędnym rusztowaniu stalowym, a jej wieniec został sprężony. Szczegółowy opis konstrukcji i wykonawstwa tego typu zbiorników znajduje się w pracach.
Kominy mają średnicę wewnętrzną 3,0 m oraz wysokość 60,0 m. Wykonano je jako dwuwarstwowe powłoki cylindryczne za pomocą stalowego ślizgu. Warstwę wewnętrzną stanowi beton żaroodporny o grubości 14 cm, a zewnętrzną nośną - żelbet o grubości 20 cm (uprawnienia budowlane).

Skład centralny tworzy jezdnia suwnic o rozpiętości 28.0 m i udźwigu 10 T oraz ściany oporowe o wysokości 6.0 m. które przeciwdziałają parciu surowca o maksymalnej wysokości składowania 17,0 m. Wysokość konstrukcyjna składu wynosi 20,0 m. Widok nie przekrytej części składu od strony pieców obrotowych. Zbrojenie słupów składało się z segmentów, które łączono za pomocą spawania. Do celów montażu zbrojenia i betonowania rygli usztywniających zastosowano pomocni cze wiązary zawieszone na wykonanych już słupach. Tarcze deskowania żebrowanych ścian oporowych mocowano do szkieletu zbrojenia (program egzamin ustny).
Silosy na cement stanowią baterię 8 cylindrów żelbetowych oddzielonych od siebie dylatacjami.

Wysokość cylindra

Wysokość cylindra od pierścienia fundamentowego do wieńca górnego wynosi 32,60 m, a średnica zewnętrzna 15,0 m. Grubość ścian cylindra na całej wysokości wynosi 20 cm. Dno silosu, oddylatowane od ścian cylindra szczeliną pionową, wykonano z betonu marki 90. Tunel wyładowczy (obudowa transporterów ślimakowych) zaprojektowano jako niezależną konstrukcję posadowioną bezpośrednio na gruncie. Szczegółowy opis omawianych silosów znajduje się w pracy (opinie o programie).

Zbiorniki na szlam (korekcyjne) stanowią baterię 12 zbiorników posadowionych na płycie fundamentowej zdylatowanej pośrodku. Każdy zbiornik składa się z powłoki cylindrycznej o wewnętrznej średnicy 7,0 m, wieńca z betonu sprężonego oraz ze stalowego leja w kształcie odwróconego stożka ściętego. Oddziaływanie zbiornika przekazuje się na fundament poprzez osiem słupów rozmieszczonych na obwodzie wieńca. Lej jest wykonany z blachy stalowej o grubości 10 mm i wmontowany jako prefabrykat. Powłoka cylindryczna o grubości 16 cm, zbrojona jednostronnie siatką przeciwskurczową 0 6 mm o oczkach 15 cm, wykonana została z betonu marki 300 w deskowaniu ślizgowym i sprężona odcinkowo kablami 12 0 5 mm o zmiennym rozstawie (segregator aktów prawnych).

Kable ułożone są w rurkach stalowych o średnicy 35 mm na specjalnie ukształtowanych drabinkach rozstawionych co 1,0 m, wykonanych wewnątrz ścianki z prętów 0 12 i 0 6 mm.
Na zewnętrznej ścianie zbiornika wykonano symetrycznie 4 pilastry do oparcia bloków kotwiących.

Zastosowano zakotwienie stożkowe w blokach oporowych żelbetowych, wbetonowanych w pilastry (promocja 3 w 1). Na takie rozwiązanie sprężania zdecydowano się po doświadczeniach uzyskanych przy wykonywaniu podobnych zbiorników w cementowni Chełm, które sprężano taśmowymi kablami odcinkowymi, ułożonymi na zewnętrznej powierzchni powłoki cylindrycznej i następnie otorkretowano.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 8 Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 9 Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 10
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 11
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 12 Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 13 Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 14
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Suszarnia w przekroju pionowym zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami