Blog

Siły styczne zdjęcie nr 2
15.05.2023

Baseny lecznicze

W artykule znajdziesz:

Siły styczne zdjęcie nr 3
Baseny lecznicze

Niektóre inne urządzenia wodolecznicze. Rozróżnia się baseny lecznicze przeznaczone specjalnie do zabiegów rehabilitacyjnych narządów ruchu oraz baseny profilaktyczno-lecznicze. Baseny profilaktyczno-lecznicze budowane są jak baseny kąpielowe zwykłe (program uprawnienia budowlane na komputer).

W basenach rehabilitacyjnych zwykle używana jest woda lecznicza, najczęściej solankowa. Ważnym czynnikiem w lecznictwie basenowym jest gęstość wody leczniczej. Abstrahując od działania leczniczego, związanego z temperaturą wody lub składnikami czynnymi farmakodynamicznie, należy podkreślić znaczenie gęstości wód mineralnych, która jest zwykle większa od gęstości wody zwykłej i bliska średniej gęstości ciała ludzkiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nie ma reguł odnośnie do wymiarów basenów leczniczych. Jeżeli w programie leczniczym przewiduje się pływanie, to wówczas wymiary basenów zbliżone są do wymiarów basenów zwykłych. Głębokości wodne basenów wynoszą 1,3-M,7 m.

Baseny lecznicze zwykle mają specjalne wyposażenie jak:

  • przenośniki łóżkowe lub krzesełkowe umożliwiające przeniesienie pacjenta do basenu,
  • szyny podsufitowe do zamocowania przyrządów rehabilitacyjnych,
  • zestawy instalacyjne zamocowane w ścianach bocznych basenów do wykonywania masaży podwodnych za pośrednictwem końcówki natryskowej na końcu węża elastycznego,
  • zaczepy (otwory) w ścianach lub dnie do mocowania lin lub poręczy, np. do wykonywania ćwiczeń chodzenia (uprawnienia budowlane).

W basenach leczniczych dąży się do takiego układu funkcjonalnego, który umożliwia łatwy dostęp instruktorom do pacjentów. Jednym z rozwiązań jest chodnik dla instruktorów urządzony zwykle wzdłuż dłuższego boku basenu (program egzamin ustny).

Aparaty inhalacyjne

W basenach leczniczych zasilanych wodami mineralnymi w uzdrowiskach krajowych nie stosuje się dotąd zamkniętego obiegu wody. Woda lecznicza używana jest jednorazowo. Zasada ta wypływa stąd, że proces uzdatniania wody leczniczej w obiegu zamkniętym przy użyciu środków chemicznych powodować może zmiany cech fizykochemicznych wody leczniczej (opinie o programie).

  • Całkowita wymiana wody w basenach z wodą mineralną powinna następować raz na dobę w basenach o powierzchni wodnej do ok. 50 m2, oraz raz na trzy doby w basenach większych.
  • W celu zapewnienia odpowiedniej czystości wody mineralnej należy dodawać minimum 10°/o wody mineralnej świeżej na godzinę.
  • W basenach leczniczych wskaźnik powierzchniowy zwierciadła wody na pacjenta wynosi 4-^-5 m2.
  • Zapewnienie odpowiedniej czystości bakteriologicznej wód leczniczych przy zasadzie jednorazowego jej użytkowania, to jest bez obiegu zamkniętego, wymaga przestrzegania warunków higieniczno-sanitarnych w zakładzie, a zwłaszcza:
  • rozdzielenia zakładu basenowego na część tzw. brudną i czystą,
  • przyjmowania przez pacjentów natrysków higienicznych połączonych z myciem przed wejściem do basenu,
  • przeprowadzania starannego mycia i dezynfekcji niecki basenowej.
  • W oparciu o wyniki badań bakteriologicznych wód leczniczych basenowych (Kłosowska) istnieją podstawy do obaw, czy zasada jednorazowego użytkowania zabezpiecza właściwą czystość bakteriologiczną wód (segregator aktów prawnych).

Dlatego należy się liczyć z ewolucją poglądów w kierunku zalecania stosowania dla wód leczniczych podobnie jak dla wód zwykłych obiegu zamkniętego. W tym przypadku jako preferowane metody dezynfekowania wód należy uznać ozonowanie i naświetlanie promieniami ultrafioletowymi w połączeniu ze specjalnymi metodami filtrowania wód.

Zabieg ten, stosowany zwłaszcza do leczenia przyzębia, polega na skierowywaniu za pomocą wkładki irygacyjnej drobnych strumieni wodnych pod ciśnieniem ok. 3,5 at na dziąsła, a zwłaszcza miejsca międzyzębne (promocja 3 w 1).

Leczenie przez wziewania polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych aerozoli z wód leczniczych lub leków inhalacyjnych. Rozróżnia się aparaty inhalacyjne do wziewań: ustnikowe, celkowe i zbiorowe.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Siły styczne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Siły styczne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Siły styczne zdjęcie nr 8 Siły styczne zdjęcie nr 9 Siły styczne zdjęcie nr 10
Siły styczne zdjęcie nr 11
Siły styczne zdjęcie nr 12 Siły styczne zdjęcie nr 13 Siły styczne zdjęcie nr 14
Siły styczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Siły styczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Siły styczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami