Blog

21.12.2022

Baza przemysłowa

W artykule znajdziesz:

Baza przemysłowa

W kwietniu 1965 r. odbyła się w Ditchley Park (Anglia) konferencja zorganizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Ekonomiczne (International Economic Association). Tematem konferencji były problemy systemu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, polityki mieszkaniowej oraz ekonomiki budownictwa mieszkaniowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

W konsekwencji we wszystkich typach sytuacji mieszkaniowej, związanej z etapem rozwoju gospodarczego, występuje duże nasilenie zapotrzebowania na mieszkania. Równocześnie zwiększenie możliwości produkcyjnych przemysłu budowlanego zależy w znacznej mierze od uprzedniego zbudowania rozwiniętej bazy przemysłowej.

Stwierdzono, że we wszystkich w zasadzie krajach jest prowadzona jakaś polityka mieszkaniowa. Polityka mieszkaniowa nie może być przy tym traktowana dłużej tylko jako wycinek polityki społecznej, lecz również jako istotny element ogólnej polityki ekonomicznej (referat J. B. Cullingwortha) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Realizacji w dużej mierze podobnych w różnych krajach celów polityki mieszkaniowej może odpowiadać bardzo urozmaicona gama środków działania. Stwierdzić można przy tym, że następuje zwiększenie roli punktu widzenia krajowego i regionalnego nad wyłącznie lokalnym (uprawnienia budowlane).

W dyskusji wskazywano na przyczyny powodujące konieczność prowadzenia polityki mieszkaniowej. Do przyczyn tych należy potrzeba przewidywania przyszłych potrzeb mieszkaniowych, utrzymanie obciążenia budżetów rodzin kosztami mieszkania w określonej proporcji do całości wydatków rodzin, konieczność zapewnienia możliwości uzyskania właściwego mieszkania dla rodzin ekonomicznych słabych. Polityka mieszkaniowa może być też skutecznym instrumentem realizacji innych celów polityki gospodarczej, jak np. kierowanie siły roboczej na tereny deficytowe w tym zakresie (program egzamin ustny).

Kredytowanie budownictwa mieszkaniowego

Z dyskusją o problemie polityki mieszkaniowej wiązała się sprawa standardu mieszkaniowego. W większości wypowiadanych poglądów dyskutanci zgadzali się co do konieczności prowadzenia odpowiedniej polityki standardowej, która powinna zapewnić dostarczanie mieszkań odpowiadających współczesnym wymaganiom higienicznym i użytkowym. Zgodzono się również, że nie jest rzeczą możliwą ustalenie jednoznacznego pojęcia minimalnego standardu mieszkaniowego. Określenie poziomu standardu uzależnione jest od sytuacji mieszkaniowej istniejącej w danym kraju, nasilenia przyrostu potrzeb mieszkaniowych oraz rozmiarów budownictwa mieszkaniowego (opinie o programie).

W zakresie problemów polityki czynszowej uwaga referentów i dyskutantów skupiona była na ocenie efektywności stosowanej w wielu krajach w okresie powojennym kontroli czynszów. Zdaniem prof. A. Lindbecka reglamentacja czynszów przyczynia się nie tyle do zwiększenia konsumpcji mieszkaniowej, co do wzrostu wydatków lokatorów korzystających z mieszkań objętych reglamentacją czynszów na inne dobra.

Zdaniem tego samego autora reglamentacja czynszów wpływa ujemnie na wzrost rozmiarów budownictwa mieszkaniowego oraz uniemożliwia prawidłowy rozdział istniejących zasobów mieszkaniowych. Podobne poglądy reprezentowane były w referacie prof. J. H. Geitlinga z Uniwersytetu w Aarhus w Danii i dr I. Stahla ze Szwecji. Ogólnie mówiąc, w tych 3 referatach sugerowano likwidację reglamentacji czynszów i powrót do rynkowego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (segregator aktów prawnych).

W dyskusji nad tymi referatami podkreślono jednak również dodatnie strony kontroli czynszów i interwencji ze strony państwa. Wskazywano równocześnie, że ile polityka reglamentacji czynszów posiada wiele ujemnych stron, to niezbędne jest stosowanie innych możliwych instrumentów polityki mieszkaniowej, a w szczególności subsydiów i kredytowania budownictwa mieszkaniowego. W zakresie zagadnień systemu gospodarki mieszkaniowej duże zainteresowanie uczestników konferencji wywołały problemy gospodarowania zasobami mieszkaniowymi w krajach socjalistycznych i zmiany w tym zakresie zachodzące w ostatnich latach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami