Blog

31.05.2022

Beton zwykły

W artykule znajdziesz:

Beton zwykły

Główną korzyścią jest stosowanie mniejszych przekrojów elementów i odpowiednie zmniejszenie wymiarów fundamentów. Ponadto przy lżejszym betonie deskowanie musi przenieść znacznie niższe ciśnienie niż przy betonie zwykłym. Również całkowity ciężar przewożonych materiałów obniża się, co w konsekwencji przyczynia się do wzrostu wydajności. Lekki beton zapewnia również lepszą izolacyjność cieplną niż beton zwykły. Praktycznie zakres gęstości pozornej betonów lekkich stosowanych w budownictwie wynosi 300-H1850 kg/m niskiej gęstości pozornej zamiast kruszywa zwykłego, którego gęstość pozorna. Otrzymywany beton oznaczony jest zwykle nazwą stosowanego kruszywa lekkiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Druga metoda wykonywania betonu lekkiego polega na wytworzeniu dużych porów wewnątrz betonu lub zaprawy. Pory te należy wyraźnie odróżnić od bardzo drobnych porów wytworzonych przez napowietrzenie. Ten rodzaj betonu nazywany jest różnie: beton spulchniony, komórkowy, pianobeton lub gazobeton. Trzecia metoda otrzymywania betonu lekkiego polega na pominięciu kruszywa drobnego w mieszance, dzięki czemu powstaje duża ilość pustek międzyziarnowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zwykle stosuje się kruszywo grube o normalnej gęstości pozornej. Taki beton lekki określany jest jako beton jamisty.

W istocie zatem obniżenie gęstości uzyskiwane jest w każdym przypadku wskutek obecności porów w kruszywie, zaprawie lub przestrzeniach między grubymi ziarnami. Zrozumiałe jest, że obecność tych porów obniża wytrzymałość betonu lekkiego w porównaniu z betonem zwykłym, lecz w wielu zastosowaniach betonu nie jest niezbędna wysoka wytrzymałość. Beton lekki zapewnia b. dobrą izolacyjność cieplną i ma zadowalającą trwałość, lecz nie jest bardzo odporny na ścieranie (uprawnienia budowlane). Ogólnie biorąc beton lekki jest droższy niż beton zwykły, a jego mieszanie, transport i układanie wymagają również znacznie więcej dbałości i uwagi. Jednak w wielu przypadkach zalety betonu lekkiego przewyższają jego wady i na świecie następuje stała tendencja stosowania coraz większych ilości betonu lekkiego, również w nowych rozwiązaniach, włączając w to beton sprężony, budynki wysokie, a nawet przekrycia łupinowe (program egzamin ustny).

Betony lekkie

Betony lekkie można również klasyfikować zależnie od ich zastosowania. Rozróżnia się lekkie betony konstrukcyjne i betony stosowane w ścianach nienośnych, betony izolacyjne oraz inne. W przeszłości lekki beton konstrukcyjny był przeważnie betonem o strukturze zwartej, wykonanym z kruszywa lekkiego (opinie o programie). Obecnie nie zawsze tak jest, toteż logiczniejsze jest oparcie klasyfikacji betonów lekkich konstrukcyjnych na wytrzymałości na ściskanie. W USA uważa się np., że lekki beton konstrukcyjny powinien mieć wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach, określoną przy użyciu walcowych próbek normowych, nie mniejszą niż 17 MN/m. Gęstość pozorna takiego betonu w stanie suchym nie powinna przekraczać 1840 kg/m3 i zwykle wynosi 1400-1800 kg/m3. Beton izolacyjny ma na ogół gęstość pozorną niższą niż 800 kg/m3, a wytrzymałość 0,7-7 MN/ Im2 (segregator aktów prawnych).

Podstawową cechą kruszywa lekkiego jest jego wysoka porowatość, która przyczynia się do niskiej gęstości pozornej. Niektóre kruszywa lekkie występują w przyrodzie, inne należy wyprodukować. Głównymi kruszywami tego rodzaju są: diatomit, pumeks, skoria, popioły wulkaniczne i tuf; z wyjątkiem diatomitu wszystkie pozostałe są pochodzenia wulkanicznego. Naturalne kruszywa lekkie nie są szeroko stosowane, ponieważ występują tylko w niektórych rejonach świata. Pumeks ‘Stosowany jest szerzej niż którykolwiek z pozostałych. W Wielkiej Brytanii nie ma złóż żadnego z wymienionych kruszyw i dlatego niektóre z nich są importowane, np. Włoch (promocja 3 w 1). Pumeks naturalny jest gąbczastym szkliwem wulkanicznym o jasnym zabarwieniu i gęstości nasypowej równej 500-900 kg/m8. Z tych odmian pumeksu, które są odpowiednio wytrzymałe, można produkować beton o gęstości pozornej 700-1400 kg/m8 i dobrych właściwościach izolacyjnych, który jednak ma dużą nasiąkliwość i skurcz. Skoria, będąca szklistą pęcherzykowatą skałą, podobną do żużli paleniskowych, stosowana jest do wykonywania beto- tonów o podobnych właściwościach.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami