Blog

Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 2
22.12.2022

Baza surowcowa

W artykule znajdziesz:

Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 3
Baza surowcowa

Mackenzie zaproponował rozerwanie wiązania Me-O w celu zapewnienia dyfuzji Me+ lub Me2+ do sieci motakaolinu, dla dokonania procesu mulityzacji, i określił zależność intensywności tworzenia się mulitu od wytrzymałości na rozerwanie wiązania Me-O. Propozycja ta nie została jednak uzasadniona danymi dotyczącymi dyfuzji oraz obliczeniami energetycznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zasadniczy cel rozwoju surowcowej bazy kaolinowej polega na organizacji zakładów wzbogacania kaolinu, w miarę możliwości w pobliżu odbiorców, aby ograniczyć przewozy tego rodzaju surowca. Wydobywanie kaolinu w Związku Radzieckim bazuje głównie na kaolinach pierwotnych, powstających z granitów i granitognejsów. Podrzędne znaczenie mają powtórnie osadzone kaoliny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Surowy kaolin pierwotny zawiera nie więcej niż 45% właściwego kaolinitu. Reszta przypada głównie na kwarc. Po pławieniu skład kaolinu zbliża się do teoretycznego A1203 • 2Si02 • 2H20, w którym ilość Si02 wynosi 46,54%, A1203 39,50% i w’ody 13,96%. Kaolin wzbogacony zawiera głównie kaolinit i domieszki kwarcu, skalenia, łyszczyka, jak również minerałów towarzyszących: cyrkonu, rutylu, turmalinu i pirytu w stanie drobnodyspersyjnym (uprawnienia budowlane).

Barwa suchego kaolinu: prosianowskiego 66-1-91 %, a głuchowieckiego 67-81% białości zbadanej kolorymetrem. Dla wzbogaconych kaolinów prosianowskiego i głuchowieckiego aktualne są normy GOST 6138-61, dla kysztymskiego - GOST 4193-63. W porównaniu z zagranicznymi kaoliny radzieckie są mniej plastyczne, dlatego do mas porcelanowych plastycznego formowania wprowadza się w Związku Radzieckim pewną ilość (6-12%) biało wypalających się glin: drużkowskiej, troszkowskiej lub 2-4% bentonitu (program egzamin ustny).

Korzystne właściwości techniczne

Klasyfikacja, wymagania techniczne oraz metody badań kaolinów, przeznaczonych w kraju dla przemysłu ceramicznego, podane są w normach branżowych: BN-73/7011-02.1, 02.03, 02.04, 02.11, 02.12, 02.13, 02.14, 02.15, 02.100, BN-74/7011-02.16, 02.17 (opinie o programie).

Korzystne właściwości techniczne (plastyczność, wytrzymałość) kaolinów Łączy się {Lyons, Boden) z przeważającą zawartością sześoiościennych płytek kaolinitu o wymiarach poniżej 2 [j.m, np. w kaolinach Południowej Karoliny (USA). Jednocześnie przeważająca zawartość dużych zrostów, podobnych do wermikulitu, kryształów kaolinitu, jak w kaolinie Georgia, nadaje zawiesinom wodnym trwałość, małą skurozliwość i małą lepkość. Zarazem ścisłe połączenie płytek kaolinitu w zrostach sprzyja lepszemu tworzeniu się mulitu.

Kaolin wzbogaca się w specjalnych kombinatach, znajdujących się tam, gdzie wydobywa się kaolin (złoża prosianowskie, głuchowieckie, kysztymskie). Przyjęły się dwa schematy wzbogacania mokrograwitacyjny (elektrolityczny, czyli hydro- cyklonowy) i powietrznograwitacyjny, czyli suchy. Zazwyczaj stosuje się schemat pierwszy (segregator aktów prawnych).

Wzbogacanie wstępne kaolinu polega na pławieniu i oddzieleniu przez osadzanie się bardziej ciężkich pod względem gęstości minerałów: kwarcu Si02, rutylu i ana- tazu Ti02, tytanitu CaO • Ti02 • Si02, ilmenitu FeO • Ti02, hematytu Fe203, magnetytu Fe304, pirytu FeS2 • granatu R3‘R2" (Si04)3, gdzie R"—Ca, Mg, Fe, Mn, a R'"-Al, Fe, Cr, Ti, a także minerałów grupy chlorytu, grupy epidotu i in. Surowy kaolin po nadejściu z kopalni odkrywkowej do zakładu wzbogacania poddaje się wstępnemu wzbogacaniu na mokro. Surowy kaolin może zawierać do 50% reliktów kwarcu.

Sposób mokry polega na zastosowaniu elektrolitów rozrzedzających (krzemian sodowy, np. 0,5%) i koagulujących (mleko wapienne). Do rozrzedzania kaolinu stosuje się tzw. wodę reaktywną, wykorzystywaną w produkcji po pławieniu kaolinu (promocja 3 w 1). Woda ta stanowi słaby roztwór krzemianu sodowego. Zawiesina z bębna dezyntegratora przepływa do osadnika grubego piasku, a następnie do zbiornika, w którym pozostaje prawie bez ruchu, przez co osadza się drobny piasek i łyszczyk. Następnie przemieszcza się zawiesinę do zbiorników koagulacyjnych; jako koagulator służy CaCl2 lub mleko wapienne. Osadzoną i zgęstniałą zawiesinę skierowuje się do pras filtracyjnych; płaty suszy się w temperaturze 800y 900°C, rozdrabnia i pakuje w worki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 8 Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 9 Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 10
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 11
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 12 Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 13 Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 14
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wielkość natężenia ruchu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami