Blog

10.12.2020

Bęben odchylający

W artykule znajdziesz:

Bęben odchylający

Bęben odchylający

Bęben odchylający 4 ma za zadanie zwiększyć kąt opasania taśmy na’ bębnie napędowym i zbliżyć obydwa biegi taśmy do siebie. Do zasypywania nosiwa służy kosz zasypowy, którego zadaniem jest stworzenie równomiernej i odpowiednio ukształtowanej strugi materiału na taśmie. Zrzucanie materiału odbywa się bądź na bębnie czołowym, bądź za pośrednictwem specjalnego wózka zrzutowego 8, lub też odpowiedniej zastawki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Taśma w biegu obciążonym układa się płasko albo w kształcie niecki, co spowodowane jest odpowiednim układem krążników. Taśma w biegu nie obciążonym układa się zawsze płasko.
Schemat układu przenośnika należy do najprostszych i najczęściej stosowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Istnieją również układy bardziej złożone.
W przenośniku taśmowym można wydzielić następujące zespoły stale:
a) trasa - prosta część przenośnika złożona z elementów powtarzalnych,
b) stacja czołowa, zwykle jednocześnie napędowa, na której następuje zrzucanie nosiwa przez bęben czołowy,
c) stacja zwrotna, na której przeważnie odbywa się nadawanie materiału.

Pracujące przenośniki taśmowe i urządzenia z nimi związane działają na konstrukcje niosących je budowli w sposób statyczny i dynamiczny (uprawnienia budowlane). Dynamiczne działanie jest przy małych prędkościach przenoszenia niewielkie i praktycznie może być pominięte, przy dużych zaś - jest istotnym składnikiem obciążeń zmiennych.
Dotychczas nie udało się ustalić naukowo uzasadnionych i jednocześnie możliwie prostych zasad wyznaczania obciążeń dynamicznych przekazywanych przez przenośniki na niosące je budowle. Propozycje zawarte należy traktować jak tymczasowe i porównywać je w miarę możności z doświadczeniami eksploatacyjnymi.

Propozycje te oparto na wynikach badań przenośników w kopalniach odkrywkowych i na dotychczasowej praktyce obliczania stalowych konstrukcji tych przenośników [38], [54]. Proponowane współczynniki dynamiczne mają podobny charakter, jak np. dla obciążenia suwnicami. Obciążenie obliczeniowe będzie więc iloczynem obciążenia normowego, współczynnika przeciążenia i współczynnika dynamicznego (program egzamin ustny).
Zdarzają się zniekształcenia krążników zbliżające kształt ich przekroju do trójkąta równobocznego, kwadratu itd., powodujące drgania o częstotliwości 3CO ale, jak wykazały badania, nie mają one istotnego znaczenia.

Zwarte bryły nosiwa

Przyjmując wg e, = 0,025 dn i współczynnik dynamiczny (w znaczeniu ścisłym) v = 2,0 (przy założeniu, że nie zachodzi rezonans ani w konstrukcji przenośnika, ani w konstrukcji budowli). Na konstrukcję wsporczą trasy i przez nią na betonową konstrukcję nośn przenosi się tylko normalna do trasy składowa P„ obciążenia P. Składów styczną Pr równoważy odpowiednia część siły podłużnej w taśmie, przekazują ca się na stację napędową (opinie o programie).
Badania wykazały, że amplitudy drgań o częstotliwości 2co są znaczni mniejsze niż o częstotliwości co.

Stąd przyjęcie dla wszystkie krążników będzie uproszczeniem na korzyść bezpieczeństwa. Należy jednak przeprowadzić obliczenia dynamiczne w celu wykazania, że konstrukcj budowli nie rezonuje z częstotliwościami co i 2co. W wielu przypadkach obli czenia takie można przeprowadzić sposobami uproszczonymi.
Zwarte bryły nosiwa, przenoszone na mało wypełnionej (w ich bezpośred nim sąsiedztwie) taśmie, uderzają o kolejne zestawy krążnikowe, podobni jak pojazd uderza o wyboje drogi (segregator aktów prawnych).

Wobec oddzielnego uwzględnienia sił po dłużnych występujących przy zatarciu krążników i małego prawdopodobieństwa równoczesnego działania tych sił, można przyjąć, że siła uderzenia jest skierowana prostopadle do taśmy. Wartość współczynnika dynamicznego zaproponowano w oparciu o przykład; podane w pracy.

Przy długich mostach należy sprawdzić czy nie może powstać rezonans uda rowy z częstotliwością uderzeń bryły o kolejne zestawy (promocja 3 w 1).
Istnieją również bardziej skomplikowane urządzenia odbierające. W takich przypadkach siły na przesypach muszą być ustalone na podstawie analizy przeprowadzonej przez technologa przy udziale projektanta żelbetowej konstrukcji nośnej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami