Blog

14.09.2020

Punkt wyjściowy

W artykule znajdziesz:

Punkt wyjściowy

Punkt wyjściowy

Obliczenia wg równania spadku temperatur M. Mayera. Punktem wyjściowym obliczeń w oparciu o równanie M. Mayera jest ustalenie koniecznej temperatury w momencie początku wiązania (program uprawnienia budowlane na komputer). Musi to być temperatura, która w danych warunkach pozwoli na przebieg wiązania zapewniający uzyskanie żądanych właściwości betonu przed ewentualnym jego zamarznięciem. Samo równanie potrzebne jest po to, aby w dostosowaniu do ustalonej temperatury w chwili rozpoczęcia wiązania obliczyć konieczną temperaturę wstępną mieszanki betonowej.
Tok postępowania dla przypadku la, tj. zaprojektowania wstępnej temperatury betonu:
1. ustalenie żądanych właściwości betonu,
2. ustalenie składu betonu,
3. ustalenie sposobu wykonania i transportu mieszanki betonowej,
4. ustalenie warunków dojrzewania oraz wybór metody wykonawstwa betonu,
5. ustalenie początku wiązania w godzinach od momentu zarobienia,
6. obliczenie temperatury mieszanki betonowej, którą powinna ona posiadać po ułożeniu w deskowaniu,
7. obliczenie temperatury, którą mieszanka betonowa powinna posiadać w czasie mieszania w betoniarce (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przykłady osłon izolacyjnych

W razie konieczności zamiany przewidzianej izolacji można tego dokonać, jeśli zachowa się warunek, żeby zamieniona warstwa izolacyjna miała ten sam współczynnik przenikania ciepła K,  lub obliczyć. Duże znaczenie dla efektów okrycia ma jego solidność wykonania i dlatego:
- izolacja deskowania powinna być wykonana przed układaniem mieszanki betonowej,
- należy przykrywać mieszankę betonową natychmiast po jej zagęszczeniu (uprawnienia budowlane),
izolacja musi być szczelnie wykonana, żeby nie tworzyć kominów ucieczki ciepła i „przeciągów”, które mogą być bardzo szkodliwe, szczególnie dla partii betonu bezpośrednio narażonych na ich oddziaływanie,
pamiętać należy, że najbardziej narażone są elementy cienkie i wystające, w tym naroża, w przypadku przewidzianych dwóch warstw izolacji należy kłaść razem, gdyż z reguły jedna z nich jest z materiału przenikliwego, a druga ze szczelnego,
szczelną warstwę (papa, brezent) kładzie się zawsze od strony zewnętrznej, gdyż w takim przypadku redukuje ona współczynnik przenikania ciepła K często do połowy,
warstwy izolacyjne z cienkiego materiału układa się na zakład, a grube na styk,
uwzględnić należy, że zawilgocenie materiałów izolacyjnych zmniejsza ich wartości termoizolacyjne (program egzamin ustny).

Zaznaczyć tu trzeba, że łączenie metody stosowania izolacji z metodą przyspieszania wiązania, np. z odpowiednimi domieszkami, daje szczególnie dobre efekty. Można wtedy bardzo złagodzić warunki izolacji lub skrócić czas pielęgnacji w osłonie, bądź też obniżyć ilość cementu względnie zastosować cement niższej marki. Na przykład w przypadku przyjęcia takiej izolacji, żeby beton osiągnął po 8 dniach 70% swojej założonej końcowej wytrzymałości, dodając 2% CaCl2 można ilość cementu zmniejszyć o ok. 15% lub zmniejszyć o ok. 30% grubość warstw izolacyjnych (opinie o programie).
Efekt metody zachowania ciepła zanika przy elementach, których moduł powierzchniowy M jest mniejszy od 3. W tym przypadku przykrywa się także wolną powierzchnię zagęszczonej mieszanki, ale traktując otulinę jako zabezpieczenie przed oziębieniem miejscowym (wręcz powierzchniowym).

W przypadku konstrukcji o cienkich elementach, moduł powierzchniowy M jest bardzo duży i stała czasu ts będzie proporcjonalnie mniejsza. Beton taki oziębia się bardzo szybko (segregator aktów prawnych).
Obliczenia i praktyka wykazały, że przy temperaturach niższych od - 8°C zabezpieczenie ciepła przez zastosowanie izolacji termicznej pozwalającej uzyskać w krótkim czasie znaczną wytrzymałość betonu (np. 0,7 R2H) jest ekonomicznie nieuzasadnione lub niemożliwe.

Korzystniej jest wówczas dostarczyć ciepło do mieszanki betonowej przez podgrzewanie jej po ułożeniu w deskowaniu. Metoda ta jest również korzystna w przypadku, gdy czas uzyskania żądanej wytrzymałości przy stosowaniu tylko izolacji termicznej byłby zbyt długi i przekraczał terminy wynikłe z harmonogramu robót (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami