Blog

Pasmo zaprawy zdjęcie nr 2
09.06.2020

Belki ciągłe

W artykule znajdziesz:

Belki ciągłe

Pasmo zaprawy zdjęcie nr 3
Belki ciągłe

Obecnie, gdy płyty przekrycia są. wyrabiane jako prefabrykaty o rozpiętości 12-15 m i większych, belki ciągle na słupach projektuje się w kierunku podłużnym hali.
Hale słupowo-belkowe stosuje się przy mniejszych rozpiętościach przekrycia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Hale słupowo-belkowe można podzielić:
1) ze względu na układ dźwigarów niosących przekrycie dachowe na poprzeczne i podłużne,
2) ze względu na schemat statyczny dźwigara na jednoprzęsłowe i wielo- przęsłowe,
3) ze względu na konstrukcję dźwigara na pełnościenne, kratowe i łukowe,
4) ze względu na sposób wykonania na monolityczne i prefabrykowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Monolityczne hale żelbetowe o poprzecznym układzie dźwigarów mają w większości przypadków przekrycia płytowo-żebrowe, w których dźwigary stanowiące podciągi mają kształt dostosowany do spadku połaci. Dzięki monolitycznemu zespoleniu płyty z żebrami otrzymuje się przekrój teowy. Rozpiętości dźwigarów sięgają IO-T-15 m.
Analogiczne układy z pełnościennymi belkami prefabrykowanymi z betonu zwykłego lub sprężonego są obecnie najbardziej rozpowszechnione w budownictwie przemysłowym. Prefabrykowane belki żelbetowe stosuje się w halach przy rozpiętościach nawy w granicach 15-18 m, a belki sprężone nawet przy rozpiętościach 20-30 m. W Polsce produkowane są belki stypizowane od 9-18 m (uprawnienia budowlane).

Przekrój prostokątny lub teowy ma zastosowanie w zwykłym żelbecie, przekrój dwuteowy zaś w betonie sprężonym.
Jako belki kratowe do układów słupowo-belkowych stosuje się z zasady kratownice prefabrykowane. Bardzo korzystną formę dla żelbetu mają kratownice z pasem górnym parabolicznym lub zbliżonym do linii ciśnień oraz kratownice dwuspadowe z pasem dolnym obniżonym.

Rozpiętości kratownic

Rozpiętości kratownic z pasem górnym parabolicznym, a dolnym w poziomie podpór lub obniżonym wynoszą od 20-60 m, rozpiętości kratownic samostatecznych od 12-M8 m, kratownic zaś ze świetlikami umieszczonymi w wysokości konstrukcyjnej od 12-15 m (program egzamin ustny).
Ze względu na trudności monolityczne połączenia elementów konstrukcji prefabrykowanych, stateczność większości układów uzyskuje się przez sztywne ramownice słupów w fundamentach.
Słupy wykonywane są najczęściej jako prefabrykowane. W halach z urządzeniami transportowymi podwieszonymi stosuje się zwykle słupy bez wsporników o stałym przekroju. W przypadku zastosowania suwnic do transportu wewnętrznego przyjmuje się słupy ze wspornikami lub z uskokiem często dwugałęziowe.

Obciążenia od suwnic wywołują wówczas mniejsze momenty zginające w słupie. Dla hal o małych rozpiętościach, niskich i obciążonych lekkimi suwnicami stosuje się słupy jednogałęziowe o przekroju prostokątnym lub dwuteowym (opinie o programie).
Slupy dwugałęziowe stosuje się w tych przypadkach, gdy wymagana jest ich znaczna sztywność przy dużej wysokości oraz istnieje potrzeba zmniejszenia ciężaru ze względu na nośność urządzeń montażowych.
Konstrukcja hal słupowo- -belkowych składa się z dźwigarów opartych przegubowo na słupach utwierdzonych w fundamencie. Dźwigary układane są najczęściej w poprzek hali, rzadziej wzdłuż. W kierunku podłużnym słupy są usztywnione przez podciągi, belki podsuwnicowe, ściany wypełniające i elementy wieńczące.

Układy złożone z różnego rodzaju dźwigarów opartych przegubowo i słupów zamocowanych w stopach fundamentowych są geometrycznie niezmienne na działanie sił pionowych i poziomych (segregator aktów prawnych).
Dźwigary traktujemy jako elementy podparte na jednym końcu (słupie) przegubowo nieprzesuwnie, na drugim zaś przegubowo przesuwnie.
Ciężar pionowy wywołuje momenty zginające w przekrojach poprzecznych słupa wyłącznie w przypadku mimośrodowego działania reakcji dźwigara.
Zakładamy niezmienność długości dźwigara na działanie sił poziomych. Dotyczy to zarówno dźwigarów pełnych, jak i kratowych oraz łukowych (promocja 3 w 1).

Przy takim założeniu, przy obliczaniu hali na działanie sił poziomych przyjmuje się dla obu podpór jednakowe reakcje, równe połowie wypadkowej siły poziomej, oczywiście w przypadku, gdy słupy mają jednakową sztywność. Jeżeli sztywność słupów jest niejednakowa, wówczas wartości sił są proporcjonalne do sztywności słupów (Jj, J2).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pasmo zaprawy zdjęcie nr 8 Pasmo zaprawy zdjęcie nr 9 Pasmo zaprawy zdjęcie nr 10
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 11
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 12 Pasmo zaprawy zdjęcie nr 13 Pasmo zaprawy zdjęcie nr 14
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pasmo zaprawy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami