Blog
Belki główne
W artykule znajdziesz:
Belki główne, o wydatnie zwiększonej wysokości w partii momentów ujemnych, są belkami trójprzęsłowemi, o świetle środkowym 24 m, światłach skrajnych po 18 m. Ciśnienia podporowe przenoszą się na przyczółki i filary za pośrednictwem łożysk żelaznych kołyskowych i kołyskowo-wałkowych. Belki główne obliczono z uwzględnieniem zmienności przekrojów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ustrój belek głównych wykazuje charakterystyczne przekroje dla momentów dodatnich i ujemnych. Szczególnie znaczne wymiary ma przekrój nad filarami, wzmocniony w strefie ciągnionej wkładkami 18 <J> 36 mm, w strefie ciśnionej 6-36 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Większa ilość wkładek ciągnionych byłaby tu już niemożliwa ze względu na niewygodę wykonania, zatem należy uważać wysokość i szerokość belki w partii momentów ujemnych za racjonalnie ustaloną. Natomiast nie bez zarzutu skonstruowane są strefy ciśnione nad filarami. Stosowniej byłoby bowiem zmniejszyć ilość wkładek ciśnionych i użyć naturalnego wzmocnienia strefy ciśnionej w postaci płyty dolnej na długości, jakiej wymagałyby momenty ujemne, wskutek czego, przy mniejszej ilości wkładek ciśnionych, odpadłoby niewygodne wyginanie końców wkładek ciśnionych w płaszczyznach poziomych, co przy wymijaniu wkładek dolnych, biegnących ze strefy momentów dodatnich, było, w przedstawionej na rysunkach konstrukcji, nieuniknione. Możnaby też było, przy zastosowaniu płyty dolnej, uniknąć rozszerzania przekroju z szerokości normalnej 0,50 m na szerokość podporową 0,70 m (uprawnienia budowlane).
Styki wkładek ciśnionych
Poza tern racjonalniej byłoby wkładek ciśnionych w partiach momentów ujemnych nie wyginać w dół w przekrojach, od których wysokość belki jest stała, lecz należało wkładki te przeprowadzić prosto i zakotwić je odpowiednio w strefie ciśnionej (program egzamin ustny). Podobnie nie należało, zwłaszcza w przęśle środkowym, wyginać w dół wkładek dolnych w partiach zwiększającej się wysokości, bo można było je przeprowadzić prosto i zakończyć hakami w stosownych miejscach strefy ciśnionej. Wogóle styki wkładek ciśnionych w poprawnej konstrukcji nie są w takich ustrojach potrzebne. Odstępy strzemion w partiach momentów dodatnich są, z uwagi na wytrzymałość zbyt wielkie. Odpowiedniej byłoby w pobliżu filarów zastosować strzemiona ukośne, o kierunku prostopadłym do połowiącej kąt między wkładkami ciągnionymi a ciśnionymi (opinie o programie).
Poprzecznice, usztywniające belki główne, mają wkładki proste obustronne, wkładki górne pomocne są przy zestawianiu szkieletu żelaznego belek głównych. Brak strzemion w poprzecznicach jest wadą konstrukcyjną. Odmienny typ mostu o belce ciągłej, przedstawiających most z pomostem dołem, spowodowanym ograniczoną wysokością konstrukcyjną. Ustrój taki jest pod względem statycznym korzystny, bo ze względu na to, że strefa ciśniona w pobliżu podpór środkowych ma wzmocnienie naturalne, uniknąć można zmiennej wysokości belek głównych. Przęsła skrajne skonstruowano jako belki wolnopodparte. Podparcie belek stanowią silne luźne filary żelbetowe, o przekroju ośmiobocznym. Belki spoczywają na filarach wprost na podkładkach z blachy kilkunastomilimetrowej grubości, a miejsca oparcia wzmocniono za pomocą betonu uzwojonego (segregator aktów prawnych). Prawy filar przybrzeżny wykształcono jako filar wahadłowy z półprzegubem uzwojonym w stopie.
Belki główne ciągłe, o przekroju nieregularnym, wzmocnione są obustronnie: dla momentów dodatnich posiada strefa ciągniona 19 0 32 mm, Most, przy pomocy którego pokonano znaczne rozpiętości, stosując ustrój statycznie wyznaczalny z przegubami’). Silne obciążenie (most I klasy) i rozpiętości przęseł środkowych około 37 m wywołały np. w partii między podporami przęsła środkowego moment dodatni Af+ 749 tm, moment ujemny M = - 254 tm, na podporze przęsła środkowego moment ujemny M 1932 tm. Przekroje, odpowiadające tym momentom. Szerokość belek głównych zwiększa się z normalnej 0,60 m na 1,20 m nad filarami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32