Blog

Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 2
25.03.2020

Belki na środkach transportowych

W artykule znajdziesz:

Belki na środkach transportowych

Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 3
Belki na środkach transportowych

Belki na środkach transportowych układa się długością w kierunku jazdy w warstwach poziomych na wysokość dwóch warstw w stosie, a na placu budowy na wysokość pięciu warstw (program uprawnienia budowlane na komputer). Na drogach wyboistych środki transportowe powinny poruszać się ostrożnie powoli, aby nie nastąpiło popękanie dolnych stopek belek i odkształcenie zbrojenia kratownicy belek ułożonych w dolnej warstwie.
Ze środków transportowych belki można podnosić za pomocą haków zaczepianych w węźle pasa górnego w odległości około 1/5 L od końca belki. Nie wolno podnosić belek za pręty krzyżulców.
Pustaki ceramiczne Fert-45. Pustaki produkowane są o wymiarach: długość - 30 cm, szerokość T- 37 cm, wysokość - 20 cm; w dolnej części mają wrąb dostosowany do ułożenia na dolnej stopce belek. Do wykonania stropów należy stosować pustaki całe i r.ieszczerbione (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drobne uszkodzenia trzeba wyreperować zaprawą cementową przed przystąpieniem do betonowania żeber i płyty, aby beton nie wlewał się do wnętrza pustaków powodując zwiększenie ciężaru własnego stropu. Pustaki w stropie układa się szczelnie jeden obok drugiego, tak aby powierzchnie cięcia przylegały dokładnie do siebie. Pustaki skrajne ułożone przy wieńcach i żebrach rozdzielczych powinny być zamknięte denkami betonowymi, zabezpieczającymi przed wlewaniem się masy betonowej do środka (uprawnienia budowlane).

„Deklowanie” pustaków wykonuje się na podkładzie z desek, na którym ustawia się pustaki otworami pionowo, a następnie zapełnia się zaprawą cementową na głębokość ok. 2 cm.  Długość oparcia belek na ścianach i podciągach podporowych powinna wynosić co najmniej 8 cm. Belki w stropie układa się po ustawieniu, spoziomowaniu i usztywnieniu ryg z desek grubości 38 mm. ustawionych przy ścianach i podciągach podporowych, oraz ryg (podpór) pośrednich usytuowanych po jednej w środku długości belek przy rozpiętości modularnej stropu do 4,20 m i po dwie w około 1/3 długości przy rozpiętości stropu 5.50-5,40 m (program egzamin ustny).

Rygi należy usuwać ostrożnie po stwardnieniu betonu, lecz nie wcześniej niż po 14 dniach od chwili zabetonowania stropu. Belki na murze opierają się za pośrednictwem wieńców żelbetowych, stanowiących układ obwodowo zamknięty. Zbroi się je zgodnie z projektem trzema lub czterema prętami stalowymi 010 mm i strzemionami 04,5 mm w odstępach co 25 cm.

Rozpiętości stropu

W celu zabezpieczenia dokładnego rozstawu belek w osiach co 45 cm i w celu dobrego oparcia pustaków na dolnych stopkach belek oraz ich usztywnienia należy między każde dwie belki na obu ich końcach ułożyć po jednym pustaku z denkiem betonowym. a przy rozpiętości większej niż 4.50 m dać dodatkowo jeden pustak w środku rozpiętości belki lub dwa pustaki przy żebrze rozdzielczym usztywniającym strop w kierunku prostopadłym do belek (opinie o programie).
Pustaki należy układać z pomostów roboczych z desek grubości 38 mm. Układanie belek należy rozpoczynać od tych. które przeznaczone są na żebra pod ścianki działowe (równolegle do kierunku belek stropowyeh). które wzmacniane są przez ułożenie obok siebie dwóch belek lub w sposób podany w projekcie stropu.
Przy modularnej rozpiętości stropu większej niż 5.10 m należy wykonać w środku rozpiętości stropu żebro rozdzielcze szerokości 7- 10 cm i wysokości 23 cm. usztywniające konstrukcję stropu. Żebro zbroi się dwoma prętami stalowymi 010 mm i strzemionami z prętów 04.5 mm w odstępach co 6 cm (segregator aktów prawnych).
Strop betonuje się po ułożeniu zbrojenia w wieńcach i żebrach rozdzielczych, oczyszczeniu i obfitym polaniu wodą ułożonych elementów. Betonować należy jednocześnie belki, żebra, płyty i wieńce betonem żwirowym marki 170 konsystencji plastycznej (tabl. 8-7).
Na I m2 konstrukcji stropu potrzeba: 2.22 m belek. 7.41 sztuk pustaków i 0.069 m3 betonu konsystencji plastycznej marki 170 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 8 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 9 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 10
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 11
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 12 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 13 Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 14
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szpachlowanie powierzchni cementem zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami