Blog
Belki prefabrykowane służące do przykrycia otworów
W artykule znajdziesz:
Belki prefabrykowane służące do przykrycia otworów
Belki prefabrykowane służące do przykrycia otworów coraz bardziej wchodzą w użycie przy obecnym zmechanizowanym transporcie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Belki wykonywane przez zakłady prefabrykacyjne mają kształt kątownika o wysokości 22 cm (3 cegły na płask + 2 spoiny), szerokości 12 cm i grubości ścianki 6 cm.
Wytrzymałość betonu na ściskanie po 28 dniach wynosi od 170 do 350 kG/cm2 w zależności od rozpiętości otworu. Po ułożeniu na murze przestrzenie puste przy beleczkach i między nimi zamurowuje się cegłą lub wypełnia betonem z tłucznia ceglanego.
Zaletą stosowania belek prefabrykowanych jest szybkość wykonania i zbędność deskowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oblicówka jest warstwą okładzinową powierzchni ściany wykonaną z elementów o prawidłowych kształtach i żądanej fakturze (wykończeniu powierzchni).
Oblicówka ma znaczenie podwójne: nadanie estetycznego wyglądu elewacji i zwiększenie trwałości ściany.
Elementy, którymi się licuje, nazywają się pospolicie licówkami. Licówki mogą to być cegły, kształtki i płytki ceramiczne, cementowe lub wapienno-krzemowe, kamienie naturalne i sztuczne itp.
Licowaniem nazywa się pospolicie czynność umieszczania licówki w ścianie.
W zależności od kształtu licówek i ich powiązania z zapleczem muru oblicówki mogą być konstrukcyjne lub powierzchniowe (uprawnienia budowlane).
Oblicówki konstrukcyjne są wykonywane w ten sposób, że już w czasie murowania ściany układa się od strony elewacyjnej elementy licowe z prawidłowym powiązaniem między sobą oraz z głębiej leżącymi zwykłymi cegłami, bądź kamieniami czy też blokami. Dzięki takiemu powiązaniu mur na całej grubości stanowi pod względem statycznym jednolitą konstrukcję. W obliczeniach oblicówkę włącza się do przekroju przenoszącego obciążenia.
Oblicówki powierzchniowe
Oblicówki powierzchniowe nie mają takiego powiązania z zapleczem muru, które by gwarantowało, że całość jest konstrukcją jednolitą pod względem statycznym (program egzamin ustny).
Oblicówki powierzchniowe mają w porównaniu z konstrukcyjnymi następujące zalety:
a) zużywają mniej cenniejszego materiału;
b) forma ich nie jest związana z wymiarami cegły, a przeto mogą mieć powierzchnie większe, ładniej prezentujące się w elewacji;
c) spoiny mogą być cieńsze, co dodatnio wpływa na “wygląd budynku.
Natomiast istotną stroną ujemną oblicówek powierzchniowych jest konieczność umiejętnego i dokładnego wykonania: nieumiejętnie „przyklejone“ na zaprawie licówki, zwłaszcza płytki, odpadają w szybkim czasie, szczególnie przy ulicach z dużymi wstrząsami.
Licowanie powierzchniowe odbywa się najczęściej już po wykonaniu muru stanowiącego zaplecze (opinie o programie).
Wszystkie powierzchnie licowane powinny być należycie spoinowane.
Oblicówki z cegieł budowlanych. Najprostszy sposób licowania - to użycie do zewnętrznych powierzchni muru zawczasu odsortowanych na budowie cegieł o ładniejszym wyglądzie i równych krawędziach. Lepszy wygląd elewacji osiągniemy, sprowadzając i stosując doborowe gatunki cegieł.
Zastosowanie licówek specjalnych i klinkierów. Efektowny wygląd elewacji osiągnąć można stosując licówki specjalne, wypalane ze szlachetnych glin, oraz klinkiery. Ponieważ materiały te są bardzo drogie, więc używa się je zazwyczaj w sposób oszczędnościowy, stosując częściowo lub całkowicie formaty bardziej- ekonomiczne niż zwykłej cegły (segregator aktów prawnych).
W tym przypadku cegły zwykłego muru, przylegające do ,.beleczek" licowych, muszą być przycinane. Wskazane jest, aby elementy licowe miały nieco większą grubość (o kilka mm) od cegły zwykłej, wtedy bowiem przy cieńszych spoinach licowych wygląd muru jest lepszy.
Wielką zaletą użycia licówek specjalnych i klinkierów oprócz estetycznego wyglądu jest trwałość dobrze wykonanej elewacji w ciągu stuleci. Jest to zaleta bardzo ważna, jeśli się weźmie pod uwagę, że tynki, nawet tzw. szlachetne, brzydną wskutek zmian barwy i plam występujących już po kilku czy kilkunastu latach.
W niektórych krajach istnieje wiele domów, gdzie licówki specjalne zwłaszcza wielobarwne tworzą artystyczne desenie i figury dekoracyjne.
Duże zastosowanie znalazły licówki specjalne w nowoczesnym budownictwie Moskwy i miast ukraińskich.
Stosowane są one w różnych kształtach i wymiarach.
A więc np. w dzielnicy mieszkaniowej przy ul. Piesczanoj w Moskwie niektóre nowe budynki są oblicowane kolejno zmieniającymi się warstwami licówek płaskich oraz licówek piramidalnie wypukłych. Ściany oblicowane w ten sposób mają bardzo ożywioną efektowną powierzchnię. Rzecz jasna, że cały mur musi być z taką starannością wykonany, aby każda spoina pozioma miała tę samą grubość (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32